Zavíječ zimostrázový v buxusech. Jak se ho zbavit?

Pokud se vaše buxusy také obalily bílými pavučinkami, pod kterými nejsou téměř ani vidět, pak se na vaši zahradu nejspíše dostal zavíječ zimostrázový (Cydalima perspectalis). Jde o nenápadného motýlka, jehož housenkám nejvíce chutná právě buxus.

Česky se mu říká také zimostráz nebo krušpánek a na zahrádkách se pěstuje poměrně často – vydrží totiž téměř cokoli. Pokud ho tedy ovšem nenavštíví zavíječ – jak se proti tomuto škůdci bránit?

Zavíječ nepochází z Evropy

Tam, kde se housenky tohoto motýlka objeví, totiž velmi rychle zaberou všechny dostupné „zelené plochy“ buxusu. Je to proto, že v našich podmínkách nemají přirozeného nepřítele. Pochází totiž z východní Asie a poprvé byl v Evropě zaznamenán v roce 2006 (v ČR se zavíječ zimostrázový poprvé objevil v roce 2011). Aktuálně se s jeho největším výskytem potýkají zahrádkáři ve Zlínském, Pardubickém a Moravskoslezském kraji, a také v regionu Ústí nad Labem.

Jak poznat napadení zavíječem

Larvy se živí listy buxusu, a přitom okolo sebe vytváří vytváří ochrannou pavučinku. To však dělají až starší kusy – mladé housenky se skrývají v nitru keře a jejich přítomnost tak zpočátku nemusí být vůbec patrná. Je tedy nezbytná pravidelná kontrola. A to nejenom na buxusu, tito škůdci už byli pozorováni například i na cesmíně nebo na brslenu. Nejčastěji je však jejich hostitelskou rostlinou zimostráz vždyzelený (Buxus sempervirens) a zimostráz malolistý (Buxus microphylia) původem z východní Asie.

Řídit se ovšem můžete i jinými smysly. Přítomnost housenek doprovází nepříjemný zápach a pod keřem samotným je možné zpozorovat spadaný trus. A kdy se housenky objevují? Jejich aktivita začíná už na jaře (stačí jim pouhých 7 °C) a končí obvykle v září. Tehdy se kuklí třetí generace motýlků, která se vylíhne až na jaře a naklade vajíčka. Samotní zavíječi jsou spíše menší motýlci s rozpětím křídel okolo 4 cm. Střed křídel je bílý až krémový, orámovaný černým nebo hnědým pásem po všech okrajích (vyjma středové linie). Existuje ovšem i celohnědá forma.

Jak se zbavit zavíječe

Pokud je napadení keře buxusu teprve v počátcích, pak je možné vsadit na ruční sběr housenek. Ale dejte pozor – jsou poměrně dobře maskované. Jejich skvělý podklad s tmavými puntíky je v přítmí keře překvapivě dobře ukryje před zraky všech nepřátel, tedy i před těmi vašimi. Kontrolu je proto nutné po dvou dnech zopakovat.

Velmi dobře pomáhá i vysokotlaké čištění vodou. To musí mířit do středu keře. Před tím však okolo keře položte dostatečně velký kus igelitu, z něhož spadané housenky snadno seberete a zabráníte jim tak v návratu na dřevinu.

Pomoci mohou i bakterie

I přesto, že housenky zavíječů ani dospělci nemají v našich podmínkách přirozené nepřátele, je biologická ochrana možná. Stačí vsadit na kultury bakterií Bacillus thuringiensis, které je možné pořídit v obchodech. Vytváří toxické spory, které jsou pro housenky zavíječů smrtící. Možné je samozřejmě zvolit i chemické postřiky. Oba typy je však nutné opakovat s odstupem 7 až 10 dní a to podle potřeby až do konce sezony. Na jaře je pak vhodné preventivní ošetření zimostrázů v dubnu nebo na začátku května.

Jak se postarat o poškozené buxusy

Někteří pěstitelé si myslí, že ošetřovat téměř zcela ožrané keře nemá smysl a raději je vykopou a spálí. To je však zbytečné – často dokážou zregenerovat i velmi zdevastované keře (u těch méně poškozených je pak jejich obražení prakticky jistotu). Ne nadarmo se buxusy počítají mezi nejodolnější keře vůbec – první lístky se objeví zhruba po týdnu od odstranění housenek. Je však třeba dbát na dostatečnou závlahu keře (hlavně během období sucha) a také na střídmost v příjmu živin. Buxus není totiž dobré přihnojovat dříve, než plně obrazí, jinak by ho nadbytek živin mohl naopak poškodit.

Zdroj: https://www.pasti.cz/blog/zavijec-zimostrazovy-jak-zachranit-buxusy/, https://www.hubeni-skudcu.cz/blog/zavijec-na-buxusech—jak-se-ho-zbavit/

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *