10 bylinek na ledviny – pomohou čaje i tinktury

Ledviny bezesporu patří k našim nejdůležitějším orgánům. Proto bychom o ně měli pečovat nejen v okamžiku, kdy se vyskytne zdravotní problém. Společně si dnes prozradíme, které bylinky a doplňky stravy působí na funkci ledvin a jak je správně užívat …

Jakou funkci mají ledviny?

Ledviny jsou párovým orgánem, který hraje klíčovou úlohu v lidském těle. Ledviny filtrují krev a odstraňují nežádoucí látky. Také udržují rovnováhu tekutin a elektrolytů, regulují krevní tlak, produkují důležité hormony a podporují metabolismus vitamínu D.

Kde jsou v těle uloženy ledviny?

Ledviny jsou párové orgány a jsou umístěny v zadní části břišní dutiny – jedna na každé straně páteře. Jsou chráněny posledními žebry a tukovým polštářem.

Jak poznat, že ledviny nefungují správně?

Odložíme nyní stranou akutní stavy, které se neobejdou bez lékařské pomoci. V této chvíli už vám očista ledvin pomocí přírodních doplňků a bylin zpravidla nepomůže. 

Je ale celá řada varovných signálů, které mohou upozorňovat na problém s ledvinami. Symptomy oslabených ledvin zahrnují fyzickou slabost spojenou s bolestmi v oblasti beder a kolen, přidat se může i osteoporóza

Na oslabené ledviny mohou poukazovat také šedivé a padající vlasy, uvolňování zubů, neplodnost nebo nepravidelná menstruace, závratě při stání, zhoršení sluchu či tinnitus – tedy šum v uších. Stejně tak ale může docházet ke zhoršení zraku, snížené mentální výkonnosti a vyčerpání, které neustupuje ani při dostatečném odpočinku.

Tyto příznaky mohou mít ale samozřejmě celou řadu příčin, není tedy nutné hned panikařit. Na druhou stranu očistná ledvinová kúra vám prospěje i v případě, kde ledviny fungují na jedničku. Proto přejdeme rovnou k našim tipům na bylinky a doplňky pro ledviny …

Čtěte také: Babské recepty na bolest žaludku – bylinky a potraviny

Bříza bělokorá a účinek na ledviny

Bříza podporuje normální funkci močových cest a ledvin, proto je častou bylinou v urologických čajích a směsích. Kromě toho pomáhá udržovat běžnou hladinu cholesterolu v krvi a přispívá k normálnímu trávení a detoxikaci organismu. 

Koupit si můžete sušené březové lístky, případně si můžete mladé lístky břízy bělokoré zjara natrhat a nasušit sami. Břízu můžete užívat také ve formě tablet nebo kapslí jako doplněk stravy.

Kopřiva dvoudomá pro očistu ledvin

Sběr kopřivy nemusí být zrovna příjemným zážitkem, její příznivé účinky za to ale stojí. Kopřiva je bohatá na vitamíny a minerály, zároveň je vyzdvihována jako účinný antioxidant.

Ledviny zvládne skvěle vyčistit také proto, že stejně jako brusinka působí také jako diuretikum a podporuje tvorbu moči. 

Kopřiva je vhodná ale také pro zklidnění projevů alergie a je tradičně spojována s podporou zdraví kůže.

Pokud se vybavíte rukavicemi, můžete si kopřivu nasbírat a nasušit – najdete ji téměř všude. Nejlepší je na jaře sbírat mladé výhonky, když kopřivy vyrostou, svou sílu ztrácí. Skvělé vlastnosti má ale také květ kopřivy, který můžete sbírat i během léta či na podzim.

Nechutná vám kopřivový čaj? Vyrobit či pořídit si můžete také kopřivové tinktury, případně si kopřivu přidat k jiným čajům či bylinným směsím, které chuť kopřivy přebijí.

Může se hodit: Bylinky na močové cesty – které nejlépe pomáhají a s čím je kombinovat

Brusinka – zázrak pro močové ústrojí 

Není snad tradičnější plod, který by se používal při problémech s ledvinami a močovým ústrojím. Klikva velkoplodá – resp. její plody brusinky obsahují celou řadu zdraví prospěšných látek

Patří mezi ně vitamíny, antioxidanty, ale zejména pak látky, které mohou předcházet bakteriálním infekcím močových cest.

Zároveň působí brusinka jako diuretikum, což znamená, že mohou podporovat tvorbu moči. A my pak nežádoucí látky, které se nám usazují v ledvinách a močovém ústrojí snáze vyplavíme.

Brusinky mají sladko-kyselou chuť, která je doplněna trpkostí až hořkostí. Proto jejich konzumace bez úpravy není pro každého ideální. Můžete sáhnout ale po sušených brusinkách, případně sirupech

Pokud ale chcete rychlý a efektivní účinek, můžete zvolit doplňky stravy – tedy koncentrované brusinky nejčastěji v tabletách či kapslích.

Medvědice lékařská – neboli UVA URSI

Medvědice lékařská – Arctostaphylos uva-ursi je známá také jako medvědice obecná nebo medvědice brusinka. Patří do čeledi vřesovcovitých, roste především v severních oblastech Evropy, Asie a Severní Ameriky a svým vzhledem se podobá brusince.

Medvědice lékařská je tradičně spojována s podporou zdraví močových cest. Listy rostliny obsahují arbutin, který v našem těle napomáhá antimikrobiálním procesům.

Uva ursi je tak používána k léčbě infekcí močových cest, cystitidy a problémů s močením. Seženete ji v sušené podobě a bývá součástí směsí, nejúčinnější je ale ve formě extraktů či tinktur, které sežente v lékárnách i online.

Nepřehlédněte: Bylinky na snížení draslíku v krvi

Lichořeřišnice – přírodní antibiotikum

Lichořeřišnice se díky výrazným žlutým květům stane ozdobou každého balkónu či zahrádky. Zároveň oceníte její skvělé vlastnosti – je totiž známá jako univerzální přírodní antibiotikum

Nejúčinnější jsou tinktury, které se připravují ze semen lichořeřišnice, najdete ji ale také v celé řadě dalších doplňků stravy. Výborné jsou i její lístky, které si vychutnáte třeba v salátech.

Vřes obecný na problémy s ledvinami

Většina z nás má vřes spojený s podzimními dekoracemi. Krásně kvetoucí vřes však nemusí být jen ozdobou. V oblasti urologie se ale využívá jako účinný dezinfekční prostředek pro močové cesty, bonusem je také jeho diuretický účinek

Vřes má silné protizánětlivé účinky a často si poradí i při komplikacích onemocnění močových cest, jako je například zánět ledvinové pánvičky. Při pravidelném a dlouhodobém užívání efektivně rozpouští močové kameny.

Nejedná se zrovna o chutnou bylinku do salátů, proto je ideální užívání prostřednictvím tinktury – kde navíc lépe odhadnete dávkování. Skvělé účinky mají také vřesové koupele a použití pro kosmetické účely.

Přeslička rolní nejen jako diuretikum

Velmi rozšířenou bylinou, kterou si můžete snadno nasbírat v přírodě, je právě přeslička rolní. Má diuretické vlastnosti a pomáhá tak odplavovat škodlivé látky z našeho organismu, čistí při tom samozřejmě i samotné ledviny a močové ústrojí.

Přeslička rolní je známá také svými detoxikačními vlastnostmi. Používá se i k podpoře zdraví močových cest nebo jako prevence častých infekcí močových cest, podporuje normální funkci ledvin.

Petržel nejen do polévky

Snadno ji vypěstujeme na zahrádce i v květináči za oknem. A užitek přinese nejen pro kulinářské účely. Petržel neboli Petroselinum crispum je bylina, která se dlouhá léta využívá v tradiční lidové medicíně.

Petržel obsahuje mimo jiné látky, které mohou podporovat tvorbu moči, což půsboí příznivě nejen na funkci ledvin. Diuretické účinky pomáhají odplavovat nejen přebytečnou tekutinu, ale zejména toxiny z těla.

Kromě toho obsahuje antioxidanty a látky, které mohou pomáhat regulovat krevní tlak. A to je důležité nejen ke správné funkci ledvin, ale celého organismu.

Pampeliška na podporu ledvin

Dalším přírodním pokladem, který na jaře zdobí naše zahrady nebo okolní louky, je pampeliška neboli smetánka lékařská či Taraxacum officinale. Je spojovaná nejčastěji právě s podporou zdraví jater a ledvin. Její účinky jsou ale mnohem širší.

Pampeliška obsahuje řadu látek, včetně taraxacinu, bílkovin, cukrů, inulinu nebo kyseliny křemičité. Zároveň je ale skvělým zdrojem hořčíku, vápníku a železa

Díky tomu zlepšuje funkci ledvin a působí také jako diuretikum. Zároveň podporuje tvorbu žluči a posiluje játra, podporuje látkovou výměnu a má protirevmatický účinek.

Pampelišku si navíc můžeme vychutnat v mnoha podobách a spotřebujeme ji od květu až po kořen. Pojídat ji můžeme na louce začerstva, stejně tak se hodí do čajových směsí. 

Výborné jsou ale také pampeliškové sirupy, z kořenů pampelišky si můžeme připravit náhražku kávy, případně si pochutnat na naložených pampeliškových poupatech.

Kopr jako přírodní diuretikum

Kopr vonný je bylina, kterou vám asi představovat nemusíme. Už při čtení názvu si spousta z vás představí jeho aroma. Má ale také zdravotní benefity, o kterých jste možná nevěděli …

Působí totiž jako mírné přírodní diuretikum, podopruje tedy tvorbu moči, kterou z těla odplavujeme toxiny. Zároveň obshuje flavonoidy a další antioxidanty a má zklidňující účinky. 

Bylinek a přírodních zázraků, které pomáhají nastartovat funkci ledvin nebo je vyčistit, je samozřejmě mnohem více… Budeme rádi, když se s námi a dalšími čtenáři podělíte o své tipy v komentářích níže. 

Zdroje: https://www.prozdravi.cz/bylinky-pro-ledviny/, https://hradec.rozhlas.cz/bylinky-na-podporu-ledvin-a-mocoveho-mechyre-dokazou-posilit-a-pusobi-proti-8426915, https://www.lidovky.cz/relax/dobra-chut/bylinkova-abeceda-horcik-vapnik-i-zelezo-pampeliska-lekarska-posiluje-jatra-i-ledviny.A210212_105544_dobra-chut_ape, https://cs.wikipedia.org/wiki/

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *