Vnější omítka Ytong si dokonale rozumí se zdivem z pórobetonu Ytong

Máte hotovou hrubou stavbu z pórobetonových tvárnic a chystáte se na venkovní omítky? V tom případě šáhněte určitě po vnější omítce Ytong, která nejen že zlepšuje tepelněizolační vlastnosti stěn, ale napomáhá také odstraňovat vlhkost ze stavby a snižuje riziko vzniku plísní na povrchu stěn. Díky svému jednoduchému zpracování urychluje finální úpravy stěn z pórobetonu.

Venkovní omítka Ytong se celoplošně armuje Ytong výztužnou tkaninou a je vhodná také pro použití jako vysprávková malta. Podklad musí být soudržný, čistý, suchý, nenamrzlý, bez

prachu, oleje apod. Při aplikaci omítek na tvárnice Ytong/Silka, beton nebo keramické materiály bude nutné z povrchu odstranit prach. Podklad nemusíte penetrovat, a v případě,, že je přesušený, stačí jeho navlhčení čistou vodou. 

Při aplikaci omítky na tepelně–izolační materiály (polystyren, minerální vlna ap musí být pod omítku vytvořen podklad na cementové nebo vápenocementové bázi. Na podklad je potřeba nanést maltu určenou pro lepení a stěrkování příslušného typu izolačních desek, vyztuženou výztužnou tkaninou podle pokynů výrobce. Aplikace omítky na cementotřískové desky je možná přímo bez penetrace při dodržení zásad a pokynů výrobce desek a zohlednění objemových změn podkladního materiálu. Aplikace omítky na materiály na bázi dřeva (např. OSB desky,…) není dovolena.

Zpracování venkovní omítky je jednoduché: do čisté nádoby nalejete požadované množství vody (7,5–8 l vody pro 1 pytel 20 kg) a do ní za stálého míchaní budete přidávat suchou směs. Při práci používejte samospádovou míchačku nebo stavební míchadlo. Míchejte do té doby, než bude mít omítka optimální konzistenci. Takto zpracovanou směs nechte odstát min. 5 minut a znovu důkladně promíchejte. Při strojovém zpracování se používá omítací stroj s výstrojí pro lehké omítkové směsi.

blank

Připravenou venkovní omítku Ytong v optimální konzistenci naneste na stěnu ručně zubovou stěrkou se zubem o rozměrech 10 × 10 mm, nebo strojově v tloušťce cca 5–6 mm a následně srovnejte zubovou stěrkou se zubem výšky 10 × 10 mm. Výrobce omítky, společnost Xella, také doporučuje nanášet nebo pročesávat omítku stěrkou se sklonem 45°. Zubová stěrka tak dávkuje a rozprostírá omítku na plochu v potřebné tloušťce a množství. Do srovnané vrstvy pk vtlačte Ytong výztužnou tkaninu tak, aby byla uložena přibližně v 1/3 tloušťky omítky od vnějšího povrchu. Následně naneste druhou vrstvu této omítky systémem „mokré do mokrého“. Po konečném vyrovnání omítky nesmí být výztužná tkanina obnažena a celková tloušťka omítky nesmí být menší než 5 mm.

Po vyzrání cca 5–7 dnů (skutečná doba zrání se samozřejmě odvíjí od klimatických podmínek) je možné na takto omítnutou stěnu nanášet finální vrstvu, z venkovních omítek se využívají  nejčastěji běžné minerální, silikátové nebo silikonové fasádní strukturální omítky.

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *