Jak odvápnit kávovar – postup krok za krokem

Spousta domácností vlastní doma kávovar. Pokud patříte mezi ně, je dobré vědět, že o kávovar je nutné pečovat a především jej pravidelně odvápňovat.

Způsobů jak odvápnit kávovar je mnoho a každý si může vybrat svému srdci blízký postup. Také je dobré vědět, proč kávovar odvápňovat a co se může stát, když tuto proceduru nebudete provádět.

Proč odvápňovat kávovar

Důvod, proč je vhodné kávovar odvápňovat, se jmenuje vodní kámen. Vzhledem k tomu, že se jedná o spotřebič, který aktivně pracuje s vodou, je dobré se mít před jeho usazováním na pozoru.

Vápenné usazeniny mohou poškozovat, omezovat a snižovat funkčnost nebo životnost vašeho kávovaru.

TIP: 9 způsobů, jak bezpečně otevřít víno bez vývrtky. Nemusíte být zrovna vášnivý kutil, základní vybavení se většinou najde v každé domácnosti

Co vodní kámen může způsobit:

  1. Pomalejší přenos tepla
  2. Delší dobu varu
  3. Vyšší spotřebu elektřiny
  4. Spirály se mohou přehřívat nebo ucpávat trysky
  5. Jedná se o živnou půdu pro mikroorganismy a bakterie
  6. Ovlivnit nepříznivě chuť kávy
  7. Káva může obsahovat kousky vodního kamene

Vzhledem k tomu, že odvápnění není nijak složitý proces, je dobré jej zařadit mezi pravidelné procedury v domácnosti.

Odvápnění má vliv i na chuť kávy a její vlastnosti

Přítomnost vodního kamene může negativně ovlivnit chuť a vůni kávy. Kávovar s vodním kamenem může snižovat teplotu vody při přípravě, což vede k nedostatečné extrakci kávových látek a výsledná káva může být mdlá a bez chuti. Pravidelné odvápnění pomáhá udržovat správnou teplotu a zlepšuje celkovou kvalitu kávy.

TIP: Jak odstranit žvýkačku z oblečení, koberce nebo z vlasů? Zapomeňte na to, že byste oblečení i se žvýkačkou jen tak hodili do pračky…

Může pravidelné odvápňování kávovaru prodloužit jeho životnost?

Určitě ano. Vodní kámen je jedním z hlavních faktorů způsobujících opotřebení kávovaru. Jeho přítomnost může způsobit korozi a poškození vnitřních komponentů. Pravidelné odvápnění pomáhá prodloužit životnost kávovaru a snižuje nutnost oprav nebo výměny zařízení.

Chemické přípravky pro odvápnění

Výrobci kávovarů doporučují své vlastní roztoky či tablety pro odvápnění. Čištění kávovaru budete mít podrobně popsané v návodu daného spotřebiče.

Nicméně obecný způsob odvápňování je přibližně takový:

  • Určené množství odvápňovacího přípravku nalijte do zásobníku a smíchejte s jedním litrem vody
  • Zapněte kávovar a až proteče přibližně polovina roztoku, tak jej vypněte a ponechte vypnutý nejméně 30 minut, aby se přípravek dostal všude a začal působit
  • Po uplynutí dané doby kávovar opět zapněte a nechte protéct zbytek roztoku
  • Nakonec naplňte zásobník na vodu čistou vodou a minimálně dvakrát kávovar propláchněte na prázdno, aby se roztok odstranil pryč z kávovaru

Přesto si při odvápňování přečtěte pečlivě návod, protože jednotlivé postupy se mohou mírně lišit.

TIP: Jak prát péřovou bundu? Postup je sice dlouhý, ale jednoduchý – po vyprání bude stále vypadat jako nová

Jaké chemické přípravky použít

Pokud jste neobdrželi žádný chemický přípravek s kávovarem, nebo naopak chcete vyzkoušet, co vám bude nejvíce vyhovovat, můžete vybírat z nepřeberného množství, které najdete na internetu.

Níže je pár tipů:

  • Krups F054001A 2×40 g
  • Nera Agro Despon Decalc odvápňovač 500ml
  • Urnex Dezcal 1l
  • Xavax 111734
  • Bravilor Bonamat Prostředek pro odvápnění 60 sáčků/50g

Pokud si nevyberete z výše uvedených, určitě naleznete na různých internetových stránkách ten pravý. Ideálně ten, který doporučuje výrobce kávovaru.

Jinak než chemicky to jde taky

Nejste-li fandy různých chemických „zázraků“ nebo vyznáváte vlastní pomoc, může se vám hodit pár tipů na domácí způsoby odvápňování.

Spousta výrobců, nebo spíše většina, používání domácích produktů nedoporučuje nebo přímo zakazuje. Proto dejte pozor, ať se nepřipravíte o případnou záruku. Pokud výrobce zjistí použití domácího čističe, může reklamaci neuznat.

  • Ocet zřeďte s vodou v poměru 1 díl octa a 3 díly vody. Používejte maximálně 2-3 ročně a pozor na typický octový zápach, který může přetrvávat i po proplachu čistou vodou
  • Kyselinu citrónovou můžete použít jako druhou alternativu. 1-2 polévkové lžíce rozpusťte v litru vody a po protečení přibližně 200 ml nechte v kávovaru působit až třicet minut. Poté čištění dokončete.
  • Kyselinu citrónovou můžete smíchat s kyselinou vinnou, kterou najdete v potřebách pro zahrádkáře či vinaře

Pokud se pustíte do odvápnění kávovaru pomocí vlastní metody, dejte si pozor, ať nepřijdete vinou špatného postupu o záruku.

TIP: Jak ochladit psa? Pozor na teplotní šok. Tyto tipy mohou vašemu mazlíčkovi zachránit život.

Co udělat po odvápnění kávovaru?

Po dokončení odvápňovacího cyklu opláchněte kávovar čistou vodou několikrát, abyste z něj odstranili zbytky odvápňovacího roztoku. Teprve poté můžete připravit další kávu.

Kdy odvápňovat kávovar

Dobrou zprávou je, že spousta moderních kávovarů má nejen indikátor toho, že je nutno odvápnit, ale také mají systém automatického odvápnění, kdy stačí nalít do nádržky vodu s odvápňovacím přípravkem a kávovar se o proces čištění postará sám.

Pokud automatické odvápnění váš kávovar nemá, bude mít zřejmě kontrolku, která vás na nutnost odvápnění upozorní.

Nemáte-li ani kontrolku nezoufejte, existuje přibližný průměr doby kdy je vhodné odvápňovat.

  • Průměrně 1x za 2-3 měsíce
  • Extrémně tvrdá voda – 1x měsíčně
  • Měkká voda – přibližně 1x za půl roku

TIP: Jak se efektivně učit: Plánování je klíčové pro efektivní učení. Rozdělte si učivo na menší části a stanovte si časové termíny, ve kterých se budete učit každou část.

Tyto doby jsou pouze orientační. Kávovar odvápněte i v případě, že se vám to snaží sdělit těmito způsoby:

  • Zasekávání kávovaru
  • V kávě se objevují kousky vodního kamene
  • Vydává divné zvuky při nahřívání a vaření
  • Příprava kávy trvá déle
  • Tvoří se příliš mnoho páry
  • Máte potíže s vypnutím nebo zapnutím kávovaru

Budete-li svému kávovaru věnovat náležitou péči, odvděčí se vám dlouhou bezporuchovou službou a výbornou kávou.

Zdroje: https://komparito.cz/blog/jak-odvapnit-kavovar/#jak-odvapnit-kavovar-pomoci-chemieandnbsp-plus-video, https://www.spotrebitelskytest.cz/magazin/jak-odvapnit-kavovar?gclid=Cj0KCQjwnf-kBhCnARIsAFlg492sgReoDGmnmsyVzcHsmsvoZBJDsTOCOmC3vuNBU7joVLgXWd6VbVAaAsoQEALw_wcB, https://www.heureka.cz/?h%5Bfraze%5D=odv%C3%A1pn%C4%9Bn%C3%AD+k%C3%A1vovaru, https://www.expert.cz/jak-odvapnit-kavovar/, https://www.dokonalakava.cz/blog/navod–odvapneni-domaciho-kavovaru/

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *