Dezinfekce slouží jako základní ochrana před nákazou virovým onemocněním. Používání dezinfekčních prostředků je přitom mnohdy účinnější než nošení roušek a dalších ochranných pomůcek. Podívejte se na tipy, jak si dezinfekci můžete vyrobit i doma.
Jak a kdy používat dezinfekci?
Dezinfekce je mimo období zvýšeného rizika nákazy virovým onemocněním využívána zejména ve zdravotnictví, kde se používá ke sterilizaci nejrůznějších nástrojů například pro provádění operací. Své využití ovšem najde i v běžném životě. Lahvičku s dezinfekčním gelem případně klasickou dezinfekcí byste tak měli mít vždy při sobě.
Používáním dezinfekce totiž snížíte riziko nakažení žloutenkou v MHD nebo aktuálněji koronavirem (respektive covidem-19), kdekoli mimo domov. Dezifekce je praktická zejména na cestách, během návštěvy obchodních domů a při dalších příležitostech, kdy zrovna nemáte k dispozici umyvadlo a mýdlo.
Ne nadarmo mytí rukou či jejich dezinfekce před jídlem, po příchodu domů a před manipulací s rouškou patří mezi základní hygienická pravidla, kterých byste se měli zejména v chřipkovém období důrazně držet.
Dezinfikovat byste měli i předměty, s nimiž přicházíte často do styku. Patří sem ku příkladu dálkové ovládání od televize, mobilní telefon, tablet nebo klávesnice od počítače. Na trhu je dnes řada speciálních přípravků, jež jsou určeny přímo pro vybrané produkty. Můžete ovšem využít i některý z níže uvedených postupů, jak si dezinfekci vyrobit doma.
Jak si vyrobit domácí dezinfekci na ruce podle Světové zdravotnické organizace (WHO)
S jedním takovým návodem, jak si vyrobit domácí dezinfekci na ruce, v období první vlny koronavirové pandemie přišla i Světová zdravotnická organizace (WHO), která jej zveřejnila na svých webových stránkách.
Výroba této dezinfekce vyžaduje následující potřeby:
- uzavíratelnou vyvařenou nádobu (například PET lahev nebo skleněnou lahev od mléka),
- odměrku nebo injekční stříkačku,
- menší lahvičky na přelití dezinfekce,
- 99% izopropylalkohol (752 ml), případně 96% ethanol (883 ml),
- 98% glycerin (15 ml),
- 3% peroxid vodíku (42 ml),
- převařenou nebo destilovanou vodu.
Izopropylalkohol, glycerin a peroxid vodíku seženete v lékárně nebo v drogérii. Pokud už máte všechny přísady doma, můžete hned přejít k samotné výrobě dezinfekce. Stačí následovat tento postup:
- Nalijte do nádoby 752 ml 99% izopropylalkoholu nebo 883 ml 96% ethanolu.
- Přilijte 42 ml 3% peroxidu vodíku.
- Přilijte 14 ml 98% glycerolu.
- Dolijte destilovanou nebo převařenou vodou do jednoho litru.
- Pečlivě utáhněte uzávěr a promíchejte.
- Výsledek nechte dva dny ustát.
- Přelejte dezinfekci do menších lahviček, abyste ji mohli pohodlně nosit s sebou.
Můžete použít i látky s menším obsahem alkoholu. Platí ovšem, že čím je alkohol čistší (čím má více procent), tím bude dezinfekce účinnější. Před plošným použitím dezinfekci vyzkoušejte na hřbetu ruky, abyste zabránili projevům alergie apod.
Domácí dezinfekce na ruce z přírodní surovin
Další návod na výrobu dezinfekce využívá pouze přírodních surovin. Pokud tedy víte, že máte citlivou pokožku, tak pro vás bude pravděpodobně tento postup vhodnější než směs obsahující alkohol.
Hlavní přísadou jsou zde esenciální oleje, které mají podobně jako alkohol dezinfekční účinky. Výroba této domácí dezinfekce vyžaduje pomůcky jako:
- nádoba na míchání,
- ruční mixér,
- menší nádoby na přelití,
- tea tree olej (5-6 lžic)
- esenciální olej, které zpříjemní vůni dezinfekce (10 kapek),
- destilovaná nebo převařená voda.
Esenciální oleje můžete zvolit dle vlastního výběru, přičemž jich lze zkombinovat i několik a vytvořit si „příchuť“ podle vlastních preferencí. Při výrobě smíchejte tea tree olej s dalšími esenciálními oleji a zřeďte je destilovanou vodou. Sami ovlivňujete složení dezinfekce, takže záleží na vás, zda preferujete hustší nebo řidší. Výsledek rozmixujte ručním mixérem a přelijte do menších lahviček.
I v tomto případě nechte domácí dezinfekci alespoň dva dny ustát a před pravidelným používáním ji vyzkoušejte na menší části pokožky. Ačkoli se jedná o přírodní dezinfekci, se může stát, že vám nesedne například kombinace použitých esenciálních olejů.
Jak vyrobit domácí dezinfekci a mycí gel z Alpy
Třetí způsob, jak si vyrobit domácí dezinfekci na ruce, je postaven na produktu Alpa neboli francovka. K přípravě dezinfekce z Alpy budete potřebovat:
- nádobu na míchání,
- menší lahvičky na přelití,
- Alpu (60 ml),
- 3% peroxid vodíku (3 ml),
- 98% glycerin (1 ml),
- převařenou nebo destilovanou vodu (80 ml).
Pokud máte všechny přísady k dispozici, můžete rovnou následovat níže uvedený postup, jak z původní Alpy vyrobit domácí dezinfekci:
- Do nádoby nalijte 60 ml Alpy.
- Přilijte 3 ml 3% peroxidu vodíku.
- Přidejte 1 ml 98% glycerinu.
- Dolijte 80 ml destilované nebo převařené vody.
- Vše důkladně promíchejte.
- Výsledek rozlijte do menších lahviček, opatřete je štítkem a nechte tři dny odležet.
Takto vytvořená domácí dezinfekce vám opět poslouží zejména na cestách, při cestě MHD nebo jako náhrada za klasické mytí rukou v případech, kdy nemáte dostupné umyvadlo s mýdlem. Z Alpy si dále můžete vytvořit i dezinfekční mycí gel, který lze používat místo tekutého mýdla. Připravte si:
- nádobu na míchání,
- 60% Alpu (60 ml),
- tekuté mýdlo nebo mycí gel na ruce (250 ml),
- převařenou nebo destilovanou vodu (100 ml),
- 3% peroxid vodíku (5 kapek),
- prázdnou nádobu od tekutého mýdla na přelití.
Všechny ingredience postupně přidejte do nádoby na míchání a výsledek přelijte do prázdné pixly od tekutého mýdla. Vytvořené dezinfekční mýdlo z Alpy nechte tři dny ustát a následně jej můžete začít používat, buď jako doplněk ke klasickému mýdlu nebo jako jeho náhradu.
Jak si doma vyrobit gelovou dezinfekci na ruce
Pokud vám tekutá dezinfekce nevyhovuje, tak si doma můžete vyrobit i její gelovou formu. Gelové dezinfekce mají typicky menší účinnost, ale jsou snazší na roztírání, což může být v mnoha případech praktičtější. K provedení postupu, jak vyrobit gelovou dezinfekci na ruce budete potřebovat následující pomůcky:
- hrnec na míchání,
- 97% izopropylalkohol, případně jinou látku s větším než 60% množstvím alkoholu,
- esenciální olej (12 kapek),
- přírodní gel aloe vera (půl hrníčku),
- menší nádoby pro snazší přenášení gelu.
Přísady zpracujte dle těchto instrukcí:
- Do hrnce nalijte 97% izopropylalkohol, případně alternativní alespoň 60% alkohol.
- Přidejte půl hrníčku aloe vera gelu.
- Vzniklou směs řádně promíchejte.
- Přidejte 12 kapek esenciálního oleje.
- Opět řádně promíchejte.
Výsledný dezinfekční gel rozlijte do menších lahviček a označte je. Pro větší účinnost jej nechte tři dny odstát. Potom už budete moct gel tradičně používat.
Domácí dezinfekční gel z přírodních surovin
Obdobnou účinnost může mít i domácí dezinfekční gel vytvořený pouze z přírodních surovin. Postup i pomůcky jsou téměř stejné, jako při přípravě gelu s alkoholem. Využijete:
- nádobu na přípravu dezinfekčního gelu,
- přírodní gel z aloe vera (50 ml),
- esenciální olej (15 kapek),
- destilovanou nebo převařenou vodu.
V prvním kroku smíchejte gel z aloe vera s esenciálním olejem a následně zřeďte vodou do konzistence, která vám vyhovuje. Také při dodržování tohoto postupu, jak se vyrábí domácí dezinfekce na ruce, tedy sami ovlivníte, zda bude gel hustší nebo řidší.
Návod na výrobu domácí dezinfekce pro sterilizaci povrchů
Předchozí návody řešily pouze způsoby, jak si doma vyrobit dezinfekci na ruce. Dezinfekci však můžete použít i pro sterilizaci domácnosti a jejích povrchů. Výroba domácí dezinfekce v tomto případě vyžaduje:
- převařenou nebo destilovanou vodu (3/4 litru),
- bílý ocet (půl hrníčku),
- jablečný ocet (půl hrníčku),
- alespoň 70% alkohol (čtvrt hrníčku),
- esenciální olej (15 kapek),
- láhev s rozprašovačem pro pohodlnější aplikování dezinfekce na povrchy.
Jakmile máte všechny přísady k dispozici tak:
- Smíchejte jablečný ocet s esenciálním olejem.
- Přidejte vodu a bílý ocet.
- Směs důkladně promíchejte.
- Přelijte výsledek do láhve s rozprašovačem.
Použití této domácí dezinfekce není vhodné na mramor, žulu a kámen, které by mohla poškodit. Před samotnou dezinfekcí povrch předmětu nebo nábytku umyjte vodou.
Pro všechny uvedené návody, jak si vyrobit domácí dezinfekci, pak platí, že byste měli používat pouze lékárenské zboží. Nenahrazujte je technickými odrůdami. Současně všechny nádoby a předměty, které budete při přípravě používat, předem vydezinfikujte, abyste nesnížili jejich účinnost.
Barbora se odmala věnuje tvorbě kratších i delších textů. Ráda lidem pomáhá hledat odpovědi na otázky nejrůznější tematiky a snaží se vždy předat co nejsrozumitelnější řešení. Mimo psaní se zabývá také fotografováním a tvorbou grafiky, což jsou současně její největší koníčky.
já si ji radši koupím