Dovedete si představit bramborák či topinky bez voňavého česneku? My taky ne. Jak ale toto přírodní antibiotikum uchovávat tak, aby v něm zůstaly důležité vitamíny i maximum chuti?
Sklizeň česneku
Vlastní vypěstovaný česnek se silnou chutí se zkrátka s nevýrazným česnekem z dovozu nedá vůbec srovnávat. Pokud jste se tedy i vy pustili do jeho pěstování, můžete se na svou úrodu většinou těšit v období letních prázdnin. Že je česnek připraven na sklizeň, poznáte:
u paličáku podle napřímení stvolů s květy (většinou je odstraňujeme, ale je dobré si pro tuto kontrolu 2 nebo 3 stvoly nechat)
u nepaličáku ve chvíli, kdy je více než polovina konečků listů žlutá a seschlá, česnek by v době sklizně měl mít 6 – 8 ochranných slupek
Jak usušit česnek
Před samotným skladováním je potřeba česnek nechat pořádně usušit. Po sklizni česnek nikdy nenecháváme ležet na vlhké zemině nebo na přímém sluníčku a pořádně ho očistíme od hlíny.
Česnek můžeme svázat za nať po pár kusech nebo splést do věnce. Důležitý je výběr správného místa k sušení, ideální je teplé místo ve stínu, jen pozor na příliš vysoké teploty například pod střechou pergoly. Důležitá je také ventilace, které zabrání případným plísním, místo by tedy mělo být skvěle větráno.
Jak skladovat česnek
I správně usušený česnek má svou životnost a po čase mohou zavěšené stroužky degradovat plísní nebo vysušením. Pokud tedy chcete, aby vám zásoba česneku vydržela v perfektní kondici až do příští sklizně, máme pro vás hned 6 způsobů uchování česneku:
Skladování česneku ve sklepě
… nebo na jiném chladném místě po jednotlivých paličkách můžete vylepšit o to, že jednotlivé paličky zabalíte do novin či papírové sáčku, který česnek často ochrání proti vlnovníkovi česnekovému, který vám může kompletní úrodu znehodnotit.
Skladování česneku v bytě
… pokud nemáte k dispozici chladný a suchý sklep, můžete česnek skladovat i na chladném a temném místě ve spíži či jinde v bytě. Určitě ale nedávejte česnek do lednice (ani ten, který je určen k rychlé spotřebě) do lednice, která mu svou vlhkostí rozhodně nesvědčí.
Skladování česneku v mrazáku
… je stejně jako u celé řady bylin velmi oblíbené zejména z toho důvodů, že si dokonale uchová svou chuť. Po rozmrazení skutečně chutná jako nedávno nasušený. Česnek stačí vyloupat a umístit do dobře uzavřené nádoby (aby česnek nenačichl dalšími potravinami a naopak), ze které si budete postupně jednotlivé stroužky odebírat.
Nakládání česneku do oleje
… je dalším častým postupem. Pokud ale s touto metodou zkušenosti nemáte, vsaďte raději na mrazák nebo sůl. Odborníci varují, že takovéto skladování česneku v oleji v domácích podmínkách není bezpečné, může dojít k množení bakterií Clostridium botulinum, v lepším případě vám jen celá várka chytne plíseň.
Česnek utřený se solí
… se vám jen tak nezkazí a při správném postupu nehrozí ani napadení bakteriemi či plísní. Pokud ho takto umístíte do lednice, máte jej vždy při ruce připraven k okamžitému použití. Oloupané stroužky česneku stačí protlačit lisem a smíchat se solí – na kilo česneku použijte cca 300 gramů soli.
Česnek v octu
… je také velice chutnou variantou, která vám dlouho vydrží. Výbornou chuť bude mít zejména, pokud k němu přidáte ještě nejrůznější bylinky, a směs umístíte do malých šroubovacích sklenic. Ty pak stačí zalít vinným octem a nechat přibližně tři týdny uležet.
Zdroje: https://www.toprecepty.cz/clanky/2040-cesnek-v-octu-v-lihu-nebo-v-mrazaku-nachystejte-si-jej-rovnou-na-vareni/ a https://www.ireceptar.cz/vareni-a-recepty/jak-skladovat-cesnek-30000912.html
Martina se tvorbě a úpravě textů věnuje již od školy. Vystudovala ekonomické lyceum, přesto dává přednost přírodě, zahrádce a zdravému životnímu stylu. Již přes deset let funguje jako freelancer v oblasti IT a online projektů, v posledních letech však převažuje právě copywriting, který se jí stal vedle rodiny a turistiky velkým koníčkem.