Existenci slinivky břišní si plně uvědomíme až při nějakém problému. Paralyzující bolest se objeví náhle a její intenzita vás doslova srazí na kolena. V tuto chvíli musíte jednat a rychle sehnat lékařskou pomoc
K čemu máme slinivku?
Slinivka břišní neboli pankreas patří mezi žlázy s vnitřní sekrecí i mezi orgány trávicího traktu. Váží 60 – 90 gramů a najdeme ji napříč celou dutinou břišní pod bránicí a játry.
Slinivka produkuje trávicí enzymy označené souhrnně pankreatická šťáva, která se ve dvanáctníku podílí na trávení potravy.
Kromě trávení je slinivka břišní nezbytná k regulaci krevního cukru, protože její buňky vytváří hormony glukagon a inzulin. Porušení těchto buněk je jednou z příčin cukrovky.
Jak bolí slinivka
Bolest slinivky břišní se objevuje v nadbřišku a může vystřelovat do zad nebo do ramene. V případě akutních potíží jde o silnou až ochromující bolest, která vám nedovolí dělat prakticky nic jiného. Chronická bolest se projevuje ve stejných místech, ale není tak intenzivní.
Že se jedná o bolest slinivky břišní můžeme poznat také podle typické úlevové polohy, která je v kleče na všech čtyřech. U méně intenzivní bolesti může nemocný vyhledávat schoulenou polohu s koleny přitaženými k bradě.
Bolest slinivky břišní
Akutní bolest slinivky břišní se řadí mezi jednu z náhlých příhod břišních. Nejčastěji se objevuje u mužů mezi 30. a 50. rokem. Postihuje také ženy, u dětí je spíše vzácná.
Hlavním spouštěčem bolestí slinivky břišní je častá konzumace tvrdého alkoholu. Způsobena může být také onemocněním žlučových cest nebo zánětlivým onemocněním.
Obézní lidé se špatnou životosprávnou se mohou setkat s bolestí slinivky kvůli takzvanému kryptickému zánětu slinivky, který vzniká po konzumaci velkého množství tučného jídla nebo alkoholu. Nemoc je způsobena samonatrávením slinivky břišní enzymy.
Zánět slinivky břišní
Zánět slinivky břišní neboli pankreatitida se dělí na akutní a chronickou formu. Akutní zánět slinivky břišní patří mezi příhody břišní a zaručeně vás přivede k lékaři.
Příznaky akutního zánětu slinivky:
- úporná bolest nadbřišku,
- zvracení,
- škytání, nevolnost,
- zástava odchodu plynů a stolice,
- schvácenost, nervozita
- zrychlený dech a tep,
- dezorientace,
- šok.
Pokud se u vás nebo někoho z vašich blízkých vyskytují příznaky akutního zánětu slinivky, tak zavolejte záchrannou službu. Nástup příznaků a rozvoj onemocnění je velmi rychlý a nemocný může upadnout do bezvědomí a hrozí selhání životních funkcí.
Příznaky chronického zánětu slinivky:
- bolest nadbřišku různé intenzity,
- hubnutí,
- nechutenství,
- změna stolice (nestrávené zbytky tuků),
- deficit vitaminů.
Chronický zánět se vyvíjí delší dobu a mnoho lidí jej má tendence bagatelizovat. I v tomto případě je však důležitá návštěva lékaře, který nařídí dietu s přísným omezením tuku a alkoholu. Neléčený zánět může vést k trvalému poškození slinivky břišní, což je velmi závažný stav.
Zdroje: https://cs.wikipedia.org/wiki/Slinivka_b%C5%99i%C5%A1n%C3%AD, https://nemoci.vitalion.cz/zanet-slinivky/,
Jsem zdravotní sestra, která miluje psaní a svoji rodinu. Zabývám se zdravím a životním stylem a nebojím se žádné výzvy. Kromě cestování a sportu se věnuji také také vaření a dobrému jídlu. V mých článcích najdete to, co hledáte.