Máte na své zahradě nevyužívaný koutek, který by si zasloužil trošku oživit? Ideálním řešením bude skalka plná květů, barev a vůní. Poradíme vám v několika bodech, jak založit skalku tak, aby se stala chloubou a dominantou celé zahrady.
1) Dokonalý terén pro skalku
Pokud máte pozemek ve svahu, máte vyhráno. Skalky vypadají nejlépe v přirozeném svažujícím se terénu. Je-li ovšem vaše zahrada dokonale srovnaná, bude potřeba pár terénních úprav, aby skalka dostala 3D rozměr a nebyla pouhým záhonem.
Začněte tedy shánět pořádnou hromadu hlíny, kterou vytvarujete do potřebného tvaru, výšky a velikosti.
2) Příprava místa pro skalku
Dáváte skalku přímo do svahu? Místo zbavte veškerých drnů nebo plevele, které by vám do ní mohly prorůstat. Důležitá je také drenážní vrstva – tedy dostatečně vysoká vrstva štěrku či drobných kamínků, které zajistí potřebný odtok vody.
3) Jak předcházet plevelu ve skalce?
Jak už jsme zmínili, základ je odplevelení pozemku při výstavbě skalky. Použít můžete ale také pevnější černou textilní folii, která zabrání prorůstání plevele, umístit ji ale musíte přímo na navezenou hlínu či svah ještě před pokládáním kamenů. V opačném případě by se vám ji jen těžko podařilo zakrýt.
4) Jaký kámen na skalku použít?
Aby skalka působila přirozeným dojmem, je ideální použít druhy kamenů, které se běžně ve vašem okolí nacházejí. Po domluvě můžete k takovým kamenům snadno přijít na poli, kde stejně překážejí, nebo z vybraných míst v lese.
Alternativou jsou pak kamenolomy, které nabízejí kameny k prodeji. Solitérní lomové kameny se ale pohybují v cenách okolo 2 – 10 Kč za kg, stavba skalky se tak může značně prodražit.
5) Usazení kamenů ve skalce
Je poměrně těžké při vší snaze docílit přirozeného dojmu. Neřešte dokonalé natočení každého kamene a zkuste je zpočátku na skalku jen ledabyle naskládat. Vyhýbejte se pravidelným rozestupům a mějte na mysli, že příroda by rovnoměrné rozložení určitě neřešila.
Část kamenů zkuste lehce zakopat do země, některé naopak nechte jen položené na povrchu. Velké solitéry doplňte menšími úlomky nebo kombinujte více druhů kamene a pohrajte si s jejich odstíny.
6) Nechte mezi kameny ideální mezery
Skalničky prorůstající škvírami mezi kameny vypadají zkrátka skvěle. Nedávejte tedy kameny k sobě na těsno a nechte skalničkám prostor k rozrůstání mezi kameny. Případně můžete přírodě lehce pomoci a skalničky přímo do vzniklých mezer vysázet. A opět nezapomeňte na nepravidelnost a neosazujte každou škvíru a v osazených škvírách střídejte druhy skalniček.
7) Myslete na údržbu
Pokud je vaše skalka rozměrnější, myslete také na její pohodlnou údržbu a protněte ji přírodním chodníčkem z placatých nášlapných kamenů nebo nařezaných plátů ze špalku. Ve svahu takto můžete vytvořit i pár praktických schůdků.
8) Osázení skalky rostlinami
Na skalce můžete kombinovat okrasné rostliny či květiny s bylinkami nebo užitkovými rostlinami. Ať už bude zaměření vaší skalky jakékoliv, vždy vybírejte rostliny podle umístění skalky.
Pro skalky na přímém slunci vybírejte rostliny, kterým nevadí slunečná stanoviště a sušší půda. Jedná se například o lomikámen, rozchodník a netřesky, z bylinek pak například mateřídouška, saturejka nebo levandule.
Pokud máte skalku v polostínu, můžete vybírat prvosenky, zběhovec a dřípatku, bylinky budou bez problémů růst téměř všechny, polostín miluje především pažitka, máta nebo pelyněk.
Skalky na stinných a vlhčích místech už jsou pro osázení maličko složitější a musíme si dávat na výběr vhodných rostlin větší pozor. Vysadit zde můžete pryskyřník, hořec nebo barvínek a zjara kvetoucí čemeřice. Z bylinek stín ocení například libeček, kerblík nebo kozlík lékařský.
Rada závěrem – začněte už na podzim
Ideálním ročním obdobím pro budování skalky je podzim. Navezená hlína si společně s kameny totiž přes zimu krásně sedne, bude se vám mnohem lépe osazovat a nestane se vám, že by se sesula i se zasazenými rostlinami.
A pokud máte strach z plevele, folii můžete také použít už na podzim, na jaře před osazováním ji jen zbavíte napadaných nečistot.
Zdroje: https://www.prozeny.cz/clanek/jak-zalozit-na-jare-skalku-54870 a https://www.balkonovekvetiny.cz/kategorie/skalka-a-skalnicky
Martina se tvorbě a úpravě textů věnuje již od školy. Vystudovala ekonomické lyceum, přesto dává přednost přírodě, zahrádce a zdravému životnímu stylu. Již přes deset let funguje jako freelancer v oblasti IT a online projektů, v posledních letech však převažuje právě copywriting, který se jí stal vedle rodiny a turistiky velkým koníčkem.