Jak se zbavit slimáků? Nesolte je. Existují i účinnější metody

5 komentářů a zkušeností: Jak se zbavit slimáků? Nesolte je. Existují i účinnější metody

Ani letos si to slimáci bohužel nerozmysleli a už pomalu začínají vyrážet na gurmánské výlety po naší zahradě. Zachraňte svou úrodu dokud je to možná a zjistěte společně s námi, jak na slimáky, jak se jich zbavit a co funguje na slimáky rychle a efektivně. 

Slimák nebo plzák? 

Než se jim koukneme na zoubek, musíme si ještě ujasnit jeden podstatný detail. Spousta z nás si myslí, že slimák a plzák je stejný zástupce plžů, který škodí našim zahrádkám. 

Tip: Jak poznat, co to je za brouka?

U plzáka španělského je tato domněnka správná. Jedná se o invazivní druh, který se u nás usídlil v období po revoluci a pochází z Pyrenejského ostrova. Je nepřítelem zahrádkářů a dokáže spást třeba celou úrodu. 

Zdroj: Canva

Slimáci jsou však původní čeští obyvatelé, kteří k našim zahrádkám odpradávna patří. Fungují jako zdravotní policie, která se postará o odumírající a tlející části rostlin, zatímco čerstvými lístky opovrhuje. Slimák největší či slimák popelavý si dokonce na plzácích pochutnávají.

blank
Zdroj: Canva

Teď už máme jasno v tom, které plže si na zahradě ponechat, a mrkneme se na 10 tipů, jak se zbavit těch nežádoucích.

Tip: Kdy a jak sázet brambory?

1) Ruční sběr plzáků

… je jednoznačně nejefektivnější. Plzáci ale nemají moc v lásce sluníčko, takže vylézají ze svých úkrytů večer, nebo když prší. Vybavte se tedy rukavicemi, vhodnou nádobou, ze které vám během sběru nevylezou, a můžete jít na to. 

Jakmile máte dosbíráno, nastává otázka, kam s nimi. Přestože nám plzáci ničí úrodu, jsou to pořád jen živí tvorové a jejich likvidace by tak měl být humánní. 

Určitě tedy nedoporučujeme plzáky solit. Zaprvé by je čekala dlouhá a bolestivá smrt a za druhé na roztékajícího se plzáka není moc hezký pohled. Máte tedy na výběr z šetrnějších možností:

  • Odneste plzáky daleko od vaší zahrady. Zapomeňte ale na sousedovic zahradu, to je příliš blízko. Naopak najděte místo, kde plzáci nemají komu škodit. 
  • Spařte plzáky vařící vodou. Takto by měli mít vše rychle za sebou, jen si u toho pro jistotu zacpěte nos. 

Tip: Jak se zbavit otoku po včelím bodnutí?

2) Zkuste chemii

Koupit můžete celou řadu přípravků proti slimákům – většinou ve formě granulí. Problém je, že si na jejich existenci už částečně zvykli a jen tak se zlákat nedají. Granule je navíc potřeba sypat přímo kolem úrody, což pro bio pěstování není úplně ideální. 

Můžete ale zakoupit také přípravek Ferramol, který plzáky hubí díky sloučenině železa a fosforu a ty jsou běžně v přírodě k nalezení.

3) Hlístice jako přirozený nepřítel

Dražší ale velmi účinná likvidace plzáků je pořízení mikroorganických hlístic, které slimáky napadají a jsou tak pro ně přirozeným parazitem. Hlístice působí dlouhodobě a slimáci umírají na vyhladovění většinou pod zemí. 

Tip: Jak se zbavit mravenců?

4) Pořiďte si běžce 

Indický běžec je plemeno kachny, pro které jsou plzáci oblíbenou delikatesou. Péče o ně je nenáročná a malí tučňáčci budou krásnou ozdobou vaší zahrady. 

5) Pozvěte slimáky na jedno orosené pivo

Nechce se vám slimáky ručně sbírat? Rozřízněte pet láhev a lehce ji zakopejte do země. Pak už stačí nalít pivo (pozor, nealko slimáci nemají moc rádi) a vybírat z nádoby opilé plzáky a pivo pravidelně dolévat. Koupit můžete také nejrůznější pasti na slimáky, ze kterých plži neumějí vylézt. 

6) Vysazujte bylinky, které slimákům nevoní

Jedná se zejména o levanduli, rozchodník, řeřichu nebo další aromatické byliny, mezi které patří také česnek, petržel nebo šalvěj a pažitka. Ideální je jejich kombinace, která na záhonu vypadá skvěle a navíc je pak můžete zužitkovat v kuchyni. 

Tip: Jak vyndat klíště?

7) Stavte plzákům překážky

Pomohou vysoké obrubníky s hrubým povrchem, po kterých se plzákům špatně leze, záhon můžete také olemovat rozdrcenými skořápkami z vajíček, slupkami z ořechů, pilinami nebo jemným pískem, který se slimákům lepí na tělo. 

8) Přizpůsobte zálivku rostlin

Plzáci většinou vylézají po západu sluníčka a milují vlhko. Pokud jim tedy nechcete připravit výbornou noční hostinu s veškerým komfortem, zalévejte vždy ráno! Rostlinám to bude vyhovovat a sluneční paprsky slimáky ven nepustí. 

9) Myslete na plzáky i na podzim

Chováte slepičky? Pak je po skončení sezony pravidelně pouštějte na zahradu. Právě na podzim kladou plzáci vajíčka, které jsou pro hrabavé ptáky výbornou a zdravou pochoutkou. 

10) Udržujte zahradu v čistotě

Vysoká tráva, naskládané cihly a trámy, hromady větví … každý kousek stínu, pod kterým se drží příjemná vlhkost, je pro slimáky ideálním domovem. 

Zdroje: https://www.pasti.cz/blog/jak-na-slimaky-4-nejucinnejsi-metody-likvidace/ a https://living.iprima.cz/zahrada/8-rad-jak-zlikvidovat-slimaky-jednou-provzdy 

3.6/5 - (7)

5 vašich komentářů a zkušeností: Jak se zbavit slimáků? Nesolte je. Existují i účinnější metody

  1. Áno sú to celkom účinné rady. Až na pár. Tie sliepky. Neviem ci neurobia oveľa horšiu spúšť ako slizniaky..

  2. Mlž=škeble, ty na salátu opravdu nenajdete. Asi je to jedno, hlavně že se píše, Na obsahu nesejde jde o množství…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *