Jak uvařit správně rýži? Zvládne to každý. Nekupujte tu předraženou ve varném sáčku

Rýže je mnoho druhů a chutí. Ale co si budeme povídat, většina z nás zná jen rýži ve varných sáčcích, buď převařenou nebo ne. Přineseme ji domů, dáme vařit do velkého množství vody, vysypeme ze sáčku a hotovo. Výsledná chuť není nic moc, takže velká část lidí tuto neslanou nemastnou přílohu moc nemiluje. Pojďme si ji uvařit trochu jinak, určitě Vám zachutná.

Jaký druh vybrat

Jako přílohová se hodí výhradně rýže dlouhozrnná, která se nelepí, po uvaření zůstanou zrnka oddělená a celkový dojem působí nadýchaně. Rýže krátkozrnná se hodí na rizota, kaše, do sushi a podobně. Tato rýže naopak lepí hodně, takže výsledek bude krémovitý. Ale o tom jindy. Pro tentokrát si uvaříme skvělou přílohu. Mezi nejlepší druhy dlouhozrnné rýže patří basmati a jasmínová rýže. Z basmati rýže vykouzlíme opravdu sypkou, nadýchanou přílohu, rýže jasmínová je mírně lepivá, hodí se spíše k čínským jídlům, jde lépe nabírat hůlkami. Obě mají skvělou vůni a chuť a i když bývají trochu dražší oproti jiným druhům, výsledek vás určitě přesvědčí. Vyplatí se obejít několik obchodů a porovnat ceny. Takže výběr je jen na vás. Máte nakoupeno? Jdeme vařit.

Kolik rýže uvařit

Sáčků náhle zbaveni, tápeme, kolik rýže uvařit. Tak tedy: na 1 dospělého člověka budeme potřebovat 60-80 gramů suché rýže. Tento poměr nepočítá s extrémy, pokud jí někdo jako ptáček nebo za dva, množství si proto přizpůsobte.

V čem vařit

  1. v hrnci
  2. v rýžovaru
  3. v troubě
  4. v mikrovlnné troubě

Ať vaříme v čemkoli, navážené množství rýže nejdříve přesypeme do hrnku kvůli naměření poměru vody. Potom propláchneme na cedníku a necháme odkapat.

Jak uvařit rýži v hrnci

Zde máme 2 možnosti, záleží tedy jen na vás, jakou si vyberete.

Varianta 1 bez tuku

Propláchnutou a odkapanou rýži dáme do širšího hrnce nebo kastrolu, aby nebyla ve velké vrstvě. Bude tak načechranější. Zalijeme vodou v poměru 1 díl rýže a 1,5 dílu vody. Osolíme, zamícháme, případně ochutíme (kari kořením, červenou paprikou, kmínem, bylinkami a podobně). Zakryjeme pokličkou, přivedeme k varu a přepneme na nejnižší stupeň. Vaříme mírným varem 10-15 minut. Rýži v průběhu vaření nemícháme ani neodkrýváme. Po deseti minutách ochutnáme a zkontrolujeme stav provaření. Voda v hrnci by měla být zcela vsáklá. Pokud by nebyla a zrnka už byla uvařená, můžeme ji opatrně slít a rýži nechat chvíli na plotýnce odkrytou odpařit. Ale většinou se voda do doby uvaření rýže krásně vstřebá. Rýži po chvíli načechráme dvěma vidličkami a můžeme podávat.

Varianta 2 s olejem nebo máslem

Za tuto variantu se přimlouváme, výsledná chuť je lepší. Do širokého nepřilnavého kastrolu nebo pánve dáme olej nebo přepuštěné máslo (1-2 lžíce podle množství rýže), necháme rozpálit a vsypeme dobře okapanou rýži. Intenzivně mícháme, aby se všechna zrna obalila tukem. Restujeme a stále mícháme, až zrnka chytí bílou barvu a začnou “poskakovat“ po dně. Jakmile rýže začne příjemně vonět, zalijeme ji odměřeným množstvím horké nebo i studené vody. Pokud přiléváte horkou, pozor na páru, která se okamžitě vytvoří. Rýži osolíme, případně dochutíme jako výše, zakryjeme pokličkou a vaříme opět 10-15 minut. Další postup je stejný jako ve Variantě 1.

Příprava rýže v rýžovaru

Tento způsob vaření rýže je nejjednodušší. Rýžovar vše pohlídá za vás. Propláchnutou rýži vložíme do nádoby rýžovaru a zalijeme vodou. Většinou to bývá klasický poměr 1:1,5 (rýže:voda), ale přístroje mají mnohdy i své vlastní návody. Rýže z rýžovaru je vždy akorát, sypká a nadýchaná.

Vaření rýže v troubě

Rýže se díky tekutině v troubě kupodivu nepeče, ale dusí. Propláchnutou ji nasypeme do pekáčku, zalijeme dvojnásobným množstvím vody, osolíme, případně ochutíme, například oloupanou cibulí se zapíchaným hřebíčkem (2-4 kusy), jak to dělaly naše babičky. Můžeme ale přidat i stroužky česneku, bylinky apod. Rýže bude nejen načechraná, ale také krásně voňavá. V troubě zahřáté na 170-180°C dusíme asi 30 minut, pár minut před koncem raději zkontrolujeme, zda už není rýže dost. Pokud bude ještě obsahovat vodu, odkryjeme ji a necháme trochu vypařit. Nebývá to ale potřeba. Promícháme vidličkami a podáváme.

Příprava rýže v mikrovlnné troubě

Pro tento způsob vaření musíme mít především nádobí do mikrovlnné trouby. Pak už je to jednoduché. Propláchnutou rýži vsypeme do nádoby s poklicí určené do mikrovlnky, přidáme dvojnásobné množství vody, osolíme, zaklopíme a necháme asi 12 minut “vlnit“. Poté několik minut počkáme, aby se rýže “usadila“, promícháme a podáváme.

Zdroje:

https://www.gourmetacademy.cz/blog/131-5-zpusobu-jak-uvarit-luxusni-ryzi/

https://www.kucharkaprodceru.cz/jak-uvarit-ryzi/

https://www.ireceptar.cz/vareni-a-recepty/jak-varit-ryzi-30000601.html

2.5/5 - (2)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *