Túje jsou na našich zahradách velmi oblíbené. Uplatňují se jako solitéry, ale také (a to mnohem častěji) v podobě živých plotů. Aby však působily hustě a reprezentativně, je třeba je každý rok udržovat tím správným řezem.
Jak často stříhat túje
Aby byly tyto stromky zdravé a krásné, potřebují pravidelnou péči, s nůžkami k nim tedy přistupte nejméně dvakrát do roka. Čím častěji si ovšem na tento úkon vzpomenete, tím krásnější váš živý plot bude. Navíc je tu i další problém – pokud byste delší dobu tyto stromky nestříhali (a u rychle rostoucích druhů stačí na takové „zanedbání péče“ i jeden jediný rok), museli byste při dalším řezu postupovat vcelku radikálně a říznout do starého dřeva.
A kdy je tedy ten správný čas na stříhání tújí? Poprvé je tento postup doporučován na sklonku zimy, tedy podle počasí na konci února nebo na počátku března. Druhý řez by pak měl být červnový. Řiďte se vzhledem svých rostlin a pamatujte si, že v případě tújí rozhodně neplatí pravidlo, že méně bývá více. Naopak. Pokud byste řez zanedbali a později museli zasahovat do starého dřeva, potýkal by se váš živý plot se špatným obrůstáním a jeho vzhled by vás rozhodně neuspokojil.
Čím stříhat živý plot z tújí
Jako pomůcku pro tuto techniku si vezměte nůžky určené na živý plot. Doporučujeme ty elektrické, které vám usnadní práci a ušetří čas. Také vám díky svému navržení pomohou držet tu správnou výšku i horní hranu zastřiženého plotu. Vždy však platí, že živý plot z tújí musí růst do tvaru komolého jehlanu.
A pokud si ho představíte jako podstavu a stříšku, platí pravidlo, že spodní část by měla být asi o 5 až 10 % delší než ta horní. Právě díky tomuto tvaru si pojistíte tu správnou hustotu a vzhled svého živého plotu a nebudete se potýkat s nevzhlednými olysalými místy.
Tip: Co proti rezavění jehličnanů?
Radikální řez tújí
Pokud se přece jen musíte uchýlit k hlubšímu řezu tújí, směřujícímu přímo do dřeva, myslete na to, že jde o poměrně náročný úkon a túje se z něj budou dlouho vzpamatovávat. Vyživte je tedy tím správným hnojem (postačí komplexní hnojivo pro jehličnany) a v příštích několika týdnech dbejte i na správnou zálivku.
Zdroj: https://garlo.cz/clanky/strihani-tuji
Milovnice přírody s aktivním zájmem o bylinky a prostředky přírodní medicíny. Tomuto oboru se věnuje již řadu let a neustále se snaží rozvíjet své znalosti prostřednictvím různých seminářů a kurzů pod vedením odborníků.