Kdy chodí Barbora?

Barborka neboli svatá Barbora chodí tradičně po zemi 3. prosince, tedy v předvečer svého svátku. Během návštěvy rozdává dobroty nebo trestá neposlušné děti.

Kde se vzala

Podle legendy žila Barbora někde na území Turecka v letech kolem 300 n. l., tedy v době, kdy byli lidé pronásledováni za křesťanskou víru. Barbora se narodila do rodiny bohatého kupce, který byl nepřítel křesťanů. Aby Barboru uchránil před špatnými vlivy, zavřel ji do věže. Zradou sloužícího však Barbora přijala křesťanství a nechala se pokřtít. Za to byla pronásledována, mučena a nakonec popravena vlastním otcem. Zemřela jako panna mučednickou smrtí a byla prohlášena za svatou po mnoha zázracích s ní spojených. Jejímu jménu je zasvěceno množství chrámů a kostelů. Jako světice se stala patronkou četných řemesel, nejznáměji snad horníků, všech, kdo pracovali se střelným prachem, matematiků a také dětí.

Tip: Pravidla modlitby růžence. Jak začít a zakončit růženec v různých dnech?

Tradice

A jaké tradice se k tomuto svátku vážou? Je jich víc, než si většina lidí myslí.

Panny Barborky

V českých zemích dříve chodívaly „panny Barborky“ ve skupinkách večer 3. prosince. Mladé svobodné dívky oděné v bílých šatech, s věncem na hlavě zdobeným zvonečky a často s bílým závojem přes tvář coby symbol čistoty navštěvovaly domy s dětmi. Na levé ruce měly košíček s jablíčky, ořechy a drobným pečivem ve tvaru srdíčka zvaným též barborky nebo fakule. V pravé pak třímaly metlu nebo proutek. Ohlašovaly se zvoněním zvonků a klepáním metličkou na okno. Zpívaly nebo přednášely písně o Barboře a děti pobízely k modlení. Hodným nadělily dobroty, zlobivým pohrozily metlou. Tato tradice již téměř vymizela a přežívá jen na některých místech hlavně na vesnicích.

Barbořina nadílka

Častěji naděluje Barbora neviděna tajně v noci před svým svátkem. Tento zvyk se ještě udržuje v mnoha rodinách. Děti si 3. prosince večer dají za okno talíř nebo punčošky a do rána jim Barborka nadělí. Těm vzorným dobroty, nedobrým brambory, mrkev nebo uhlí či polínko. Ale nejčastěji najdou děti mix všeho. Vždyť kdo by vydržel být celý rok hodný, že?

Barbora versus Mikuláš

Je pravda, že více se v našich zemích dodržuje tradice nadělování svatým Mikulášem a to buď za okno nebo příchodem svatého muže osobně. Je to škoda, děti, kde se „drží“ Barborka i Mikuláš, jsou přece obdarovány dvakrát!

Tip: Jak pečovat o vánoční hvězdu, aby vám dlouho vydržela?

Větvičky „barborky“

Z tradic kolem svaté Barborky je v současné době nejznámější „trhání barborek“, třešňových větviček uříznutých na Barboru 4. prosince. Větvičky dříve trhaly svobodné dívky, které se chtěly vdát. Když „barborky“ rozkvetly na Štědrý den, vdavky byly do roka jisté. Tato pověra má mnoho podob a v různých krajích se prováděla různým způsobem. Do dnešního dne se dochovala spíše jako symbol štěstí, pokud „barborky“ na Štědrý den rozkvetou.

Tip: Velikonoční tradice na celý Svatý týden. Znáte je?

Zdroje:

https://primadoma.cz/clanek-93291-svatek-svate-barborky-pripada-na-4-prosince

https://primanapady.cz/clanek-145193-jaka-tradice-se-vaze-ke-svate-barbore

https://www.frekvence1.cz/clanky/zpravy/zapomenute-tradice-co-delali-nasi-predci-na-sv-barboru.shtml

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *