Jak pečovat o vánoční hvězdu, aby vám dlouho vydržela?

Vánoční hvězda, známá i pod anglickým názvem Poinsettia, je již tradiční dekorací. Často kupujeme každý rok novou rostlinu a doufáme, že si udrží krásně zbarvené listy a drobné kvítky alespoň do Štědrého dne. S trochou péče se ale dá vánoční hvězda pěstovat i několik let. Dokonce si ji můžete doma i sami namnožit.

Výběr vánoční hvězdy a čemu se při nákupu vyhnout

Sezóna prodeje vánočních hvězd u nás začíná obvykle v říjnu a vrcholí na přelomu listopadu a prosince, když začíná adventu. Nejčastěji si rostlinu doneseme z vánočních trhů nebo ze supermarketu, méně často pak z květinářství.

Protože poinsettie původně pochází z teplých oblastí se stabilním klimatem, velmi špatně snáší změny teploty a zejména vystavení chladu. Proto se obloukem vyhněte rostlinám nabízeným na vánočních trzích ve venkovních prostorách. Vánoční růže se může „nachladit“ velmi rychle. Když si pak chladem postiženou rostlinku přinesete domů, bude přes všechnu vaši snahu jen chřadnout a postupně ztrácet listy.

V supermarketech platí, že byste měli vánoční hvězdu kupovat s opatrností, aby vás doma nečekalo zklamání. Věnujte pozornost hlavně tomu, kde jsou rostliny vystavené. Neměly by být v chladu nebo průvanu. Také si před nákupem pečlivě prohlédněte jak samotnou rostlinu, tak i substrát, ve kterém roste. Pokud objevíte náznaky plísně, dejte od takového nákupu ruce pryč.

Nejlepší volbou je nákup v květinářství. Jelikož jde o specializovanou prodejnu, dá se předpokládat, že bude o rostliny dobře postaráno. Nezapomeňte ale své nově pořízené vánoční hvězdě zajistit tepelný komfort po cestě z obchodu do nového domova. Nejlépe jí bude zabalené do několika vrstev papíru.

Když se vám povede vybrat zdravou rostlinu z dobrých podmínek, která má nasazený dostatek drobných poupat, může vám svými barevnými listy dělat radost klidně až do února.

Péče o vánoční hvězdu, aby byla ozdobou Štědrého dne

Právě jste si přinesli domů svoji novou rostlinu. Kam vánoční hvězdu umístit, aby se jí dobře dařilo a vydržela v té nejlepší kondici až do Vánoc? Poinsettia vyžaduje světlé stanoviště, nejlépe na okně orientovaném na západ. Optimální teplota v době květu je pro ni kolem 22 °C. Neumisťujte ji ale ke zdrojům sálavého tepla, jako jsou radiátory. Nemá totiž ráda suchý vzduch. Zároveň myslete na to, že bude třeba vánoční hvězdu chránit před průvanem a výkyvy teplot. Při větrání ji tedy od otevřeného okna přemístěte jinam, třeba do vedlejší místnosti.

Vánoční hvězdě vyhovuje střední úroveň zálivky. Špatně snáší přemokření substrátu, v podmisce pod květináčem by tedy nikdy neměla stát voda. Nenechte ji ale ani zbytečně vysychat. Rostlinu potěšíte i občasným rosením pomocí rozprašovače.

Nároky na výživu nemá poinsettie nijak mimořádné. Do Štědrého dne vám vydrží i bez hnojení. Aby však zůstala ozdobou domácnosti i dlouho po Vánocích, přidejte do zálivky jednou za 14 dnů dávku univerzálního hnojiva.

Celoroční pěstování aneb Co s vánoční hvězdou po odkvětu

Při troše dobré péče vydrží vánoční hvězda kvést běžně až do února. Většina lidí ji bohužel považuje za jednorázovou sezónní investici, a tak po odkvětu celou rostlinu prostě vyhodí. Poinsettia je ale vytrvalá rostlina a není důvod se jí zbavovat. V březnu je třeba ji seříznout na výšku necelých deseti centimetrů. Bílé mléko, vytékající z ran, zastavíte krátkým přiložením plamene nebo rychlým smočením v horké vodě.

Takto upravenou rostlinu umístěte na chladnější místo s teplotou kolem 16 °C a mírně omezte zálivku. Důležité je zajistit vánoční hvězdě dostatek světla i v takto upraveném stavu, aby dobře obrazila. Zhruba v polovině května, kdy už jsou pryč poslední mrazy, můžete rostlinu přesunout ven a pěstovat ji tak až do podzimu. Nenechte se zaskočit tím, že bude mít všechny listy tmavě zelené. Barevnou listovou korunu si vytvoří zase až před příchodem zimy, a to jen s vaší pomocí.

Jak na to, aby vánoční hvězda na Štědrý den kvetla

Stejně jako většina ostatních rostlin, i vánoční hvězda řídí svůj životní cyklus podle délky světelného dne. Aby začala tvořit květy a vybarvovat listeny, potřebuje minimálně 12 hodin tmy. Potom trvá až sedm týdnů, než rostlina zareaguje tvorbou květu a kýženého zbarvení. V našich zeměpisných šířkách se ale začíná den dostatečně zkracovat až někdy v říjnu, takže se dá snadno spočítat, že při přirozeném světelném režimu by vám Poinsettia na Štědrý den teprve pomalu začínala vybarvovat svoji korunu. Proto je nutné ji trochu ošidit a přísun světla jí zkrátit uměle. Už začátkem září začněte rostlinu zatemňovat ještě před západem slunce, nebo ji naopak nechávejte pár hodin navíc zakrytou po ránu.

Důležité je zkrátit vánoční hvězdě světelný den ideálně na pouhých 8 až 9 hodin. A pozor, i jednorázový výkyv ve světelném režimu může proces tvorby květu zastavit. Rostlina přitom citlivě reaguje i na umělé světlo či svit pouličních lamp. To ale jednoduše vyřešíte, když budete celou rostlinu zakrývat vhodnou krabicí, nebo třeba kornoutem ze dvou vrstev balícího či novinového papíru.

Když světelný režim vánoční hvězdy dodržíte, odmění vás každoročně nádherně vybarvenou korunou listenů kolem nenápadného květenství.

Množení vánoční hvězdy

Vánoční hvězdu si můžete vypěstovat velmi snadno. Dobře se množí řízkováním, tedy takzvaně vegetativně. Když v březnu po odkvětu rostlinu seřezáváte, ponechejte si jednotlivé větvičky, krátce je namočte do vody nebo do stimulátoru růstu a pak zasaďte přímo do vlhkého substrátu. Nejlépe se ujmou ve směsi univerzálního substrátu pro pokojové rostliny s trochou písku (v poměru 2:1). Řízky zakoření zhruba za tři týdny, potřebují k tomu ale teplotu půdy kolem 21 °C, určitě jim tedy bude lépe doma. Když pak mladé rostlinky naberou dost síly, můžete je letnit stejně, jako mateřskou rostlinu.

Nejpozději před podzimním ochlazením přesuňte vánoční hvězdy domů do stabilní teploty nad 20 °C a začněte je pravidelně zatemňovat. Aby se vybarvily již na začátku adventu, musíte zahájit přípravy na kvetení nejpozději v polovině října.

Drobné rostliny v prvním roce života jsou krásným a elegantním vánočním dárkem. Můžete je také rozdávat blízkým při svátečních návštěvách. Na rozdíl od jiných drobných darů vaše Poinsettia určitě neskončí zastrčená někde v šuplíku. Obdarovaným vás bude alespoň pár měsíců připomínat a zdobit jeho domovy. K darování využijte třeba malované květináčky s vánočními motivy, nebo sesaďte několik barevných kultivarů do jednoho ozdobného truhlíčku. Můžete přidat i stručný návod, jak o vánoční hvězdu správně pečovat, a možná bude u vašich blízkých růst i v následujících letech.

Botanické seznámení s vánoční hvězdou

Abyste mohli rostlinu úspěšně pěstovat, musíte se nejprve seznámit s tím, kde se přirozeně vyskytuje. Jen tak jí můžete připravit vhodné podmínky pro život. Vánoční hvězda je lidové pojmenování pryšce nádherného (lat. Euphorbia pulcherrima), rostliny pocházející z Mexika.

Přirozeně se vyskytuje jako keřík nebo malý stromek, ve své domovině dorůstá až čtyřmetrové výšky. Při poranění z ní vytéká bílé mléko, které je dráždivé a jedovaté, stejně jako u jiných druhů pryšců. Původní mexičtí indiáni prý používali části rostliny pro léčbu horečky. Vy se ale její konzumaci rozhodně vyhněte, a zabezpečte ji i před dětmi a domácími mazlíčky. Za zmínku ještě stojí, že krásné barevné listy, kvůli kterým se stala ozdobou vánočních stolů, ve skutečnosti nejsou okvětní lístky. Jedná se o takzvané listeny, které obklopují nenápadné kvítky. Červeně zbarvené horní listové růžice jsou nejčastější, ale mohou mít i barvu oranžovou, světle zelenou, smetanovou, růžovou či mramorovou. Na výběr je dnes víc než 100 kultivarů této okrasné rostliny.

Zdroj: guide-to-houseplants.com/poinsettia-care.html

5/5 - (4)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *