Mladý nebo také zelený ječmen získává v poslední době na značné oblibě. Používá se jako doplněk stravy, plný antioxidantů a dalších důležitých látek. Leckdy je doporučován při hubnutí nebo jako podpůrný prostředek pro lepší imunitu. Co to vlastně je a jak ho používat?
Zelený ječmen je přesně tím, o čem hovoří jeho název – nedozrálou rostlinou běžného ječmene. Z pole se sklízí velmi brzy – mnohem dříve, než začnou jeho klasy žloutnout, tvrdnout a dozrávat. Díky tomu obsahuje velké množství chlorofylu a dalších cenných látek.
Prospěšné látky v zeleném ječmeni
Množství účinných látek se samozřejmě liší podle toho, kde byl pěstován, za jakých podmínek nebo v jaké fázi „zralosti“ byl sklizen. Obecně se však množství všech důležitých živin pohybuje přibližně okolo těchto hodnot.
- vitamín E – 22,5 IU na 100 gramů,
- vitamín C – 457 mg na 100 gramů,
- vitamín B1 – 0,43 mg na 100 gramů,
- vitamín B6 – 17,8 mg na 100 gramů,
- vitamín B2 – 2,41 mg na 100 gramů,
- vitamín B3 – 3,63 mg na 100 gramů,
- betakaroten – 1371 IU na jeden gram,
- kyselina listová – 1,5 mg na 100 gramů,
- mangan – 0,14 mg na jeden gram,
- železo – 0,37 mg na jeden gram,
- sodík – 6,41 mg na jeden gram,
- draslík – 40,5 mg na jeden gram,
- vápník – 6,79 mg na jeden gram,
- fosfor – 3,94 mg na jeden gram,
- křemík – 0,04 mg na jeden gram.
Pro srovnání – zelený ječmen obsahuje například více vitamínu C než pomerančový džus a více betakarotenu než mrkev. Kromě toho v něm lze nalézt i přírodní hormony, chlorofyl a esenciální aminokyseliny, které si lidské tělo nedokáže samo vyrobit, a proto je nutné je organismu dodávat zvenčí. A zapomenout nelze ani na vysoké množství vlákniny.
Výroba zeleného ječmene
Na trhu je nejčastěji k dostání prášek ze zeleného ječmene, který se vyrábí z vylisované a následně usušené šťávy (k odpaření vody dochází pod tlakem při nízké teplotě, aby bylo zachováno maximum živin).
K dostání je však i prášek, získaný přímo z usušené rostliny. Ječmen se suší při vysokých teplotách po delší dobu a následně se nadrtí. Tento proces vede k oxidaci živin, což samozřejmě snižuje některé zdravotní vlastnosti zeleného ječmene, ovšem v tomto typu prášku se oproti prvnímu případu nachází hodně vlákniny. Typ zpracování zeleného ječmene je tedy nutné zvolit podle účelu, ke kterému ho chcete používat.
Jaké vlastnosti má zelený ječmen
Díky mnoha komplexně působícím přírodním sloučeninám má zelený ječmen především silné antioxidační vlastnosti. Působí proto zároveň i protizánětlivě, antiviroticky a podle některých tvrzení i protirakovinně. Samotné antioxidanty (nejvýznamnější z nich je glykosilylitexin) pak pomáhají předcházet stárnutí organismu a dokážou blahodárně působit také proti některým patogenním procesům. Obsažená vláknina pak pozitivně působí na důležité trávicí procesy, pročišťuje trávicí trakt a také snižuje pocit hladu. A jak na náš organismus působí cholin? Ten je zodpovědný za regeneraci jater a správné fungování nervového systému, neboť jde o základní stavební kámen lecitinu.
Kdy zelený ječmen používat
Existuje několik životních situací a tělesných stavů, při nichž je pravidelné užívání zeleného ječmene doporučeno.
- Léčba akné a vředů,
- snížení hladiny cholesterolu v krvi,
- stimulace tvorby hemoglobinu,
- cukrovka (diabetes),
- bolesti žaludku,
- bolesti kloubů,
- snížení zánětu v těle,
- odkyselení organismu (obnovení acidobazické rovnováhy),
- urychlení metabolismu tuků v těle,
- srdečních choroby,
- hypertenze,
- posílení srdce a krevních cév,
- potíže s dásněmi,
- herpes,
- hypercholesterolemie,
- nespavost,
- nadváha,
- posílení tkání,
- bolest v krku apod.
Jak užívat zelený ječmen
Obvykle se užívá jako nápoj nebo ve formě tablet určených k orálnímu užití. Ovšem aplikovat ho lze i jako přípravek k osvěžení dechu nebo jako kloktadlo. V nápoji se obvykle užívá 2krát denně, a to nejlépe 20 až 30 minut před jídlem. K přípravě nápoje stačí vzít 1-2 gramy prášku a rozmíchat ho s vodou pokojové teploty (obvykle se doporučuje jedna sklenice). Prášek však lze přidat i do smoothie, studené polévky, jogurtu apod. Pomůže to potlačit poměrně specifickou chuť zeleného ječmene, která nemusí být každému příjemná.
Ale pozor, nápoj se nedoporučuje konzumovat ihned po přípravě, ale až pár minut po rozpuštění. Dochází totiž k aktivaci enzymů a zdravotní účinky se násobí.
Pokud jste si pořídili tablety, pak je užívejte v souladu s informacemi uvedenými v příbalovém letáku, a to vždy před jídlem nebo po jídle.
Kontraindikace pro užívání zeleného ječmene
Vždy mějte na paměti, že jde o pouhý doplněk stravy, takže nikdy nemůže nahradit vyváženou zdravou stravu, ani lékařská doporučení při léčbě nejrůznějších chorob. Skvěle však poslouží k doplnění základních živin.
Zelený ječmen bývá obvykle dobře snášen, výjimku ovšem mohou tvořit lidé s citlivým zažíváním, kterým by mohl vadit vysoký obsah vlákniny (těm lze doporučit přípravek v podobě sušené šťávy v prášku).
Silné antioxidační účinky mohou vést i některým nepříjemným stavům, jako je silná bolest hlavy, průjem, nadýmání nebo nevolnost. Není výjimkou, když tyto nežádoucí účinky trvají i několik dní. Není ovšem třeba se obávat – jde o přirozenou reakci organismu. Pokud je chcete zmírnit, pak zpočátku snižte dávku zeleného ječmene a postupně ji zvyšujte. V případě potřeby se poraďte s lékařem.
Zdroj: https://www.domzdrowia.pl/artykul/mlody–jeczmien–dawkowanie–efekty–i–opinie–1679, https://www.prozeny.cz/clanek/hit-jmenem-zeleny-jecmen-opravdu-ma-tak-zazracne-ucinky-11968, https://www.nustore.cz/magazin/jak-spravne-uzivat-mlady-jecmen/
Milovnice přírody s aktivním zájmem o bylinky a prostředky přírodní medicíny. Tomuto oboru se věnuje již řadu let a neustále se snaží rozvíjet své znalosti prostřednictvím různých seminářů a kurzů pod vedením odborníků.