Pískání a šumění v uších, někdy také odborně zvané tinnitus, postihne alespoň jednou za život skoro každého. Někdy jde o krátkodobé potíže (například vyvolané návštěvou hlučného koncertu), jindy se objeví bez zjevné příčiny a mohou nás obtěžovat týdny i měsíce.
A jaké lidové postupy použít, abyste se tohoto nepříjemného stavu zbavili? Opatření mohou být rehabilitační a režimová.
Uši zanesené ušním mazem
Pokud je mazu v uších příliš, pak po nějakém čase vytváří ušní mazové zátky, které mohou ucpat zvukovod. Zanesené ucho se pak projevuje nepříjemným bzučením, šuměním a někdy dokonce i duněním. Pokud však tuto zátku odstraníte, vše se vrátí do normálu. Nepoužívejte ale tyčinky do uší, které mohou maz zastrčit ještě hlouběji. Mnohem lepší budou přípravky z lékárny, které ho naředí a on poté může volně vytéct (po jejich použití je dobré si lehnout na bok, abyste pomohli ušnímu mazu odtékat).
Tip: Jak oddálit menstruaci? Babské rady i lékařské řešení
Otok nosní sliznice
Pokud vás trápí nějaká infekce nebo alergie, pak se k nim velmi často pojí i otok nosní sliznice, který se někdy šíří až do zvukovodu. Ten může mít negativní vliv na Eustachovu trubici (spojnice mezi bubínkem středního ucha s horní částí hrdla), takže se náhle mohou objevit šelesty nebo pískání. A co si počít? Otok sliznice sníží nosní kapky, vážnější infekce musí být léčeny antibiotiky. Někdy je dokonce nutné propíchnout ušní bubínek a odstranit tekutinu, která se za ním nahromadila.
Pískání v uších po hlasitých akcích
Tady je náprava snadná – snažte se být několik dní v co nejvíce tichém prostředí a potíže by měly brzy odeznít. Pokud se to nestane, pak vyhledejte pomoc lékaře, který určí možný stupeň sluchového postižení a stanoví léčbu.
Za pískáním v uších může být i užívání léků
Nepříjemné zvuky v uchu mohou způsobovat i některé léky: ty na vysoký krevní tlak, antibiotika, diuretika, nesteroidní protizánětlivé léky apod. V takovém případě je nejlepší požádat lékaře o změnu medikace.
Tip: Jak se zbavit vrásek? Babské rady na vrásky pro muže i ženy
Tinnitus jako příznak hypertenze
Pokud se u vás pískání v uších objeví z ničeho nic, pak máte dost možná vysoký krevní tlak. Proto, pokud možno, omezte živočišné tuky, sůl, kávu a alkohol. Snažte se také více hýbat, zbavte se stresu a dopřejte si dostatek spánku.
Problémy pocházející od páteře
Někdy může být problém i přetížené krční páteři. Přikládejte na ni proto chladivé obklady a dopřejte si masáž. Hlídejte si také správnou pozici při sezení, čtení a spánku a každý den provádějte cvičení pro uvolnění a posílení krčních svalů.
Vsaďte na vhodné bylinky
Pomoci může také lepší prokrvení mozku a tkání v oblasti hlavy. V takovém případě využijte bylinky, které to dokážou. Skvělý je například jinan dvoulaločný alias Ginko biloba. Možné je také použití ušních kapek. Používá se šťáva z kokošky pastuší tobolky, kterou je třeba během dne kapat do uší každou hodinu. Používá se 4 až 8 kapek.
Hodit se mohou také obklady. Na jeden takový si připravte:
- 20 gramů máty peprné,
- 20 gramů mateřídoušky úzkolisté
- a 40 gramů komonice lékařské.
Jednoduše bylinky spařte a poté z nich vytvořte obklad, který přiložíte na ucho tak, aby se horký vzduch s výpary dostal dovnitř.
Zdroj: https://www.bylinkyprovsechny.cz/nemoci/ruzne-nemoci/803-zanet-stredniho-ucha-piskani-a-huceni-v-usich-byliny-bylinky-babske-rady-obklad-tinktura-koupel-usi, https://www.vitalia.cz/katalog/nemoci/tinnitus/
Milovnice přírody s aktivním zájmem o bylinky a prostředky přírodní medicíny. Tomuto oboru se věnuje již řadu let a neustále se snaží rozvíjet své znalosti prostřednictvím různých seminářů a kurzů pod vedením odborníků.