Průjem může být velmi nepříjemná záležitost, která dokáže zkazit nejen běžný den, ale i vysněnou dovolenou. Sepsali jsme proto několik rad, které vám prozradí, jak můžete průjem zastavit doma, i kdy byste už měli navštívit lékaře.
Příčiny průjmu
Průjem se podobně jako chřipka nebo Covid-19 řadí mezi virová onemocnění a v mnoha případech souvisí s dalšími chorobami. Slouží jako varování, že je s vaším tělem něco v nepořádku. Průjem se projevuje řídkou stolicí, častým chozením na toaletu či nepříjemnými křečemi v břiše.
Příčinou jeho vzniku je narušené vstřebávání vody a dalších látek ze střeva do krevního oběhu. Může se jednat o obrannou reakci, snažící se rychle zbavit nežádoucí látky v těle, nebo na potravinu, na kterou není žaludek zvyklý. Stejně tak mohou průjem způsobit léky s obsahem iontů hořčíku či alergie na mléko.
Průjem se vyskytuje ve dvou podobách – akutní a chronické. Akutní průjem vzniká náhle a má kratší průběh (obvykle ne delší než týden). Chronický průjem může trvat i několik týdnů a vyskytuje se opakovaně.
Tip: EnteroMax recenze – pomáhá tento lék proti průjmu?
Co funguje na průjem
Prvním bodem tipů, jak zastavit průjem, je dodržování pitného režimu. Dehydratace může průjem zhoršit, a proto byste se měli snažit pít hodně vody, ačkoli vám to třeba tolik nejde. Mimo vody můžete popíjet džus (džus se příliš nedoporučuje menším dětem) nebo neslané minerální vody či roztoky proti dehydrataci. Rehydratační roztok si můžete sami připravit i doma:
- Připravte si šálek pomerančového džusu bez dužiny.
- Přidejte čtyři lžíce cukru, případně medu.
- Přidejte ¾ lžíce soli.
- Přidejte lžičku prášku do pečiva.
- Zalijte litrem převařené vody.
Druhým bodem je odpočinek. Udělejte si pohodlí, eliminujte stres a snažte se dopřát tělu dostatek spánku, který napomůže fyzické regeneraci. Měli byste rovněž zredukovat jídelníček. Rozhodně se vyhněte ostrému a hodně kořeněnému jídlu. V ideálním případě nasaďte dietu popsanou níže.
Jak zastavit průjem aneb kterým potravinám se vyhnout
Z jídelníčku by měla zmizet všechna mastná a tučná jídla, stejně jako mléčné produkty. Dejte si také pauzu od alkoholu a nepožívejte fruktózu či umělá sladidla – jejich chemická složka průjem zhoršuje.
Mezi další potraviny, kterým byste se měli snažit vyhnout, patří uzeniny, paštiky a luštěniny. Zejména hrách, fazole, čočka nebo sója. Také byste neměli konzumovat čerstvý chléb a sladké či kynuté pečivo.
Dieta při průjmu
Co naopak na průjem funguje, je libové vepřové či hovězí maso (kýta, kotleta) a kuřecí, krůtí nebo králičí maso. V prvních dnech byste se však měli mastnému jídlu úplně vyhnout. Začněte mírně osoleným odvarem z rýže nebo mrkve. Alternativou je rýžová a obilná polévka, případně rýžová kaše bez mléka.
Doplňkem může být dušená mrkev, banán a strouhané jablko. Postupně můžete přidávat další potraviny, mezi něž patří bramborová kaše bez mléka, starší rohlíky a dětské piškoty. Klíčovým bodem postupu, jak zastavit průjem, je ovšem nic neuspěchat.
Jakmile se na to začnete cítit, začněte pomalu přecházet na běžnou stravu. Nejprve do jídelníčku přidejte zmíněné kuřecí a libové maso. Později vařenou či dušenou zeleninu. Vhodné jsou i zakysané mléčné výrobky.
Co funguje na průjem? Tekutá dieta
Ze začátku je více než vhodné nasadit takzvanou tekutou dietu, jejímž cílem je ulehčit trávícímu ústrojí. Během této diety byste měli pít pouze čiré tekutiny (vodu, ovocné džusy bez dužiny, perlivé nápoje bez cukru a kofeinu) a konzumovat 5–6 menších jídel denně.
Dětem můžete při průjmu dopřát ovocné nanuky a sami cucat tuhé bonbony, například mentolky. Dalšími vhodnými potravinami jsou želatina, čaj nebo vývar. Postupně přidávejte pevnou stravu. V závislosti na vašem aktuálním stavu se může jednat o druhý až třetí den.
Dieta při průjmu – recepty
Základní odpovědí na otázku, jak zastavit průjem, je tedy dieta. Existuje mnoho variací a receptů, které můžete s využitím výše uvedených přísad připravit. Jedním z nich je rýže s mrkví a dušeným masem:
- Propláchněte rýži v teplé vodě.
- Dejte ji vařit. Nepřidávejte žádné koření kromě minima soli.
- Očistěte maso a nakrájejte ho na kostičky.
- Omyjte a nakrájejte mrkev.
- Maso s mrkví chvíli poduste.
Dalším příkladem mohou být šťouchané brambory:
- Připravte si brambory a baby karotku.
- Brambory a mrkev omyjte a zbavte slupky
- Nakrájejte brambory na menší kousky a dejte vařit.
- Baby karotku vložte do pánve.
- Lehce posolte.
- Přidejte trochu olivového oleje a dostatek vody.
- Nechte podusit.
- Jakmile bude vše uvařené, rozšťouchejte brambory.
Baby karotku můžete s bramborami smíchat, nebo ji přikusovat zvlášť, záleží na vašich preferencích.
Jak zastavit průjem přírodní cestou
Mimo zmíněného existuje ještě mnoho dalších potravin, které vám pomohou průjem zastavit přírodní cestou:
- Borůvky – jsou zdrojem antioxidantů a mají desinfekční účinky. Můžete je konzumovat jak čerstvé, zavařené tak sušené, případně si z nich uvařit protiprůjmový čaj.
- Banány – obsahují mnoho vlákniny a hořčíku a pomáhají při zbavení se průjmu dospělým i dětem. Banán se obecně doporučuje konzumovat až pětkrát denně.
- Kuličky pepře – otrlejším mohou pomoci i kuličky celého pepře. Mělo by vám stačit, když tři z nich rozžvýkáte.
- Černý čaj – mezi nejdoporučovanější způsoby, jak zastavit průjem, patří neslazený černý čaj. Měli byste ho popíjet v průběhu celého dne. Má ovšem dehydratační účinky, proto je vhodné jej doplnit i o další tekutiny.
- Solný roztok – účinným způsobem, jak se zbavit průjmu, může být i solný roztok. Smíchejte teplou vodu a dvě lžíce soli. Poté roztok pomalu upíjejte.
- Jablka a jablečný most – jablka mají obdobné účinky jako banány. Doporučuje se jejich konzumace až třikrát denně, případně popíjení jablečného moštu zředěného vodou.
- Odvar z malin – k tomu, abyste svůj jídelníček ozvláštnili, můžete využít odvar z malin. Budete potřebovat usušené malinové listy. Tři z nich přelijete vodou a necháte louhovat.
- Černý rybíz – rybíz můžete konzumovat v nejrůznějších formách – džusy, sirupy nebo přímo kuličky.
- Pelyněk – nápoj je možné připravit i z pelyňku. Spařte lžičku sušené kvetoucí natě pelyňku se čtvrt litrem vody a nechte dvě minuty louhovat. Tento „lektvar“ popíjejte třikrát denně.
- Heřmánek – dalším způsobem, jak se zbavit průjmu přírodní cestou, je heřmánek. Heřmánek má stejně jako mnoho předchozích příkladů desinfekční a protizánětlivé účinky. Tlumí také nadýmání a bolesti. Vlažný, neslazený čaj z heřmánku konzumujte po dobu dvou dnů.
Jak zastavit průjem aneb které léky zvolit
Přírodní cesta, jak zastavit průjem, bohužel nemusí vždy zafungovat tak, jak by měla. Stejně tak se toto řešení příliš nehodí na cestách. Pokud tedy cestujete do zemí, které jsou typické střevními problémy, nebo prostě jen raději důvěřujete medikamentům, můžete sáhnout po různých lécích.
S průjmem vám mohou pomoci střevní antiseptika, jako je například Endiaron. Střevní antiseptika jsou účinná právě na zmíněné cestovatelské průjmy a průjmy s předpokládaným infekčním původem. Dále existují takzvaná adsorbencia, například živočišné uhlí nebo Smecta. Ty disponují schopností vázat na svůj povrch různé látky, včetně bakterií. Měli byste po nich sáhnout zejména při průjmech způsobených dietní chybou nebo při otravě z jídla.
Další skupinou léčiv, která na průjem zabírají, jsou inhibitory střevní mobility, například Imodium či Loperon. Zpomalují práci střev a řeší jak akutní průjmy, tak průjmy chronické. Protizánětlivé účinky mají také analgetika, například Ibuprofen. S jejich aplikací byste však měli být opatrní. V mnoha případech totiž mohou i uškodit.
Ve všech případech byste se měli řídit informacemi na příbalovém letáku a u dětí léky nasadit až po radě s lékařem.
Kdy navštívit lékaře?
Pokud zmíněné postupy, jak zastavit průjem, nepomohou a problémy budou přetrvávat déle než tři dny, je na místě navštívit lékaře. U dětí starších jednoho roku je návštěva lékaře doporučena již po dvou dnech. U dětí mladších jednoho roku, byste měli zajít za lékařem již po jednom dni.
Stejně tak byste měli lékaře kontaktovat, pokud je průjem spojen s nepříjemnými bolestmi břicha, opakovaným zvracením či ve chvíli, kdy se ve stolici objevuje krev. Riziková může být i horečka nad 39 °C a ztráta hmotnosti nad 5 % celkové váhy.
Barbora se odmala věnuje tvorbě kratších i delších textů. Ráda lidem pomáhá hledat odpovědi na otázky nejrůznější tematiky a snaží se vždy předat co nejsrozumitelnější řešení. Mimo psaní se zabývá také fotografováním a tvorbou grafiky, což jsou současně její největší koníčky.