Bylinky na játra – které a jak pomáhají?

Existuje celá řada bylin, které dokážou podpořit jaterní funkce a postarat se o očistu a dobrou kondici tohoto vnitřního orgánu. Které jsou ty nejpoužívanější a na co si u nich dát pozor?

Ať už si chcete připravit čaj na játra nebo dáváte přednost bylinkám v kapslích, kapkách či tinkturách, vsaďte na tyto prověřené druhy. Budete tak mít jistotu, že nikdy nešlápnete vedle.

Měsíček lékařský (Calendula officinalis)

I když si tuto bylinku spojujeme spíše s jejím vnějším užití ve formě masti, ve skutečnosti ještě lépe působí na zdraví vnitřních orgánů, a to konkrétně právě na játra a střeva. Kromě toho také podporuje hojení ran, zjemňuje pokožku a působí podpůrně při žlučníkových potížích.

TIP: 6 receptů na detoxikační sirupy, které zvládnete hravě i doma

Měsíčková tinktura na játra

Pokud chcete očistit svá játra s pomocí měsíčku, připravte si tuto tinkturu:

  • dvě hrsti květů měsíčku
  • kvalitní vysokoprocentní alkohol (slivovice nebo vodka)

Květy lehce pomačkejte a vložte do sklenice. Poté je zalijte alkoholem – musí být zcela ponořené. Nechte vylouhovat v uzavřené nádobě na temném a chladném místě po dobu cca 4-6 týdnů. Po této době přeceďte a užívejte 15-20 kapek ráno a večer. O účinky na játra se v případě měsíčku starají hořčiny (kalenden a kalendulin), karotenoidy, nejrůznější silice, kyselina salicylová a polyacetylenové sloučeniny.

Měsíčkovou tinkturu najdete například na internetovém obchodě zdravykos.cz

Kdy neužívat měsíček lékařský?

Kontraindikací použití je těhotenství a kojení, během nichž se se vnitřní použití měsíčku nedoporučuje. A pozor by si měli dávat i lidé alergičtí na rostliny rodu Asteraceae.

Zeměžluč okolíkatá (Centaurium erythraea)

Jde o jednu z nejhořčejších bylinek vůbec, a právě hořčiny jsou tou složkou, která má pozitivní vliv na zdraví jater. Její užívání přispívá k normální činnosti trávení, jater a žlučníku. Velmi oblíbená je ve formě tinktury, ovšem k dostání bývá i v čaji pro podporu jater nebo jako součást likérů na trávení.

TIP: Recepty z bylinek pro zdraví. Jak využít jitrocel, pampelišku, nebo kopřivu?

Znát ji můžete rovněž pod staršími názvy zeměžluč okolíkatá či zeměžluč menší a spektrum jejích účinků na trávicí soustavu je velmi široké. Mimo jiné také:

  • zlepšuje trávicí procesy
  • přispívá k lepšímu uvolňování žaludečních šťáv
  • zlepšuje a zrychluje peristaltiku střev
  • příznivě ovlivňuje funkci jater
  • zlepšuje látkovou výměnu v metabolismu
  • pozitivně ovlivňuje fungování žlučníku a dvanácterníku

Mezi účinné látky patří sekoiridoidy, triterpeny, kyselina ferulovoá, kyselina protokatechová a glykosidy.

Kdy neužívat zeměžluč

Její užívání není doporučeno těhotným a kojícím ženám a také v případě, že musíte z jakéhokoliv důvodu (například jako součást léčby) dočasně přijímat méně tekutin. Čaj pro lepší trávení se užívá dvakrát až třikrát denně, přičemž maximální denní množství užívané bylinky nesmí překročit 5 gramů. Skvěle působí také v kombinaci s čekankou, heřmánkem, měsíčkem, mátou, chmelem nebo pampeliškou.

Tip: Jak se zbavit parazitů v těle přírodní cestou? Základem je pravidelná očista organismu

Pampeliška lékařská neboli smetánka lékařská (Taraxacum officinale)

Babské rady na játra také často doporučují i pampelišku lékařskou. Ta skvěle posiluje funkci jater, ledvin a žlučníku a pomáhá při potížích se žlučovými kameny. Kromě toho však také:

  • stimuluje látkovou výměnu,
  • zlepšuje chuť k jídlu
  • optimalizuje procesy zažívání
  • a užívá se i při cukrovce

Mezi hlavní účinné látky patří hořčina taraxacin a vláknina inulin, ale v mléce z pampelišky jsou obsaženy třeba i cukry a bílkoviny.

Jaterní čaj z pampelišky

Pokud chcete podpořit s pomocí pampelišky očistu svých jater, vyzkoušejte pampeliškový jaterní čaj. Budou vám stačit 3 lžičky kořene (nasušeného a nasekaného nadrobno). Ten zalijte 250 ml vody a nechte přejít varem. Poté nechte 15 minut vylouhovat, přeceďte a vypijte. Užívejte nejlépe dvakrát denně před jídlem.

Doporučujeme: Kvalitní jaterní čaj s lístky pampelišky

Kdy pít čaj na játra?

Jaterní čaj by se měl užívat dvakrát až třikrát denně, a to nejlépe pře jídlem. Konzumovat by se měl mírně vychlazený, a podle chuti doplněný třeba medem (myslete na to, že bylinky na játra jsou hořké).

Tip: Bylinné kapky Gynex – recenze. Jak je hodnotí uživatelky? A pomohou s gynekologickými problémy fyzického či psychického rázu?

Nejlepší byliny na játra

Existuje však mnohem více bylinek, které játrům prospívají. Pokud je tedy objevíte například v bylinkových směsích nebo tinkturách, které by pro tento problém měly být určené, pak budete s jistotu vědět, že jste na správné cestě. A o jaké bylinky jde?

  • Sadec konopáč (Eupatorium cannabinum L.)
  • Zemědým lékařský (Fumaria officinalis) 
  • Andělika čínská (Angelica sinensis)
  • Černucha damašská (Nigella damascena)
  • Jaterník podléška (Anemone hepatica)
  • Mařinka vonná též Svízel vonný (Asperula odorata)
  • Libeček lékařský (Levisticum officinale) 
  • Dřín lékařský (Cornus officinalis)
  • Divizna velkokvětá (Verbascum densiflorum)
  • Ostropestřec mariánský (Silybum marianum)

Zdroj: https://bylinkopedie.cz/ztucnela-jatra-bylinky-rady/, https://vendyblinova.cz/mesicek-lekarsky-lecivy-zazrak-pro-nasi-pokozku/, https://bylinkopedie.cz/jake-bylinky-jsou-na-jatra/, https://sever.rozhlas.cz/koren-pampelisky-ma-na-jare-nejvetsi-silu-pomuze-pri-problemech-s-ledvinami-8479752

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *