6 receptů na detoxikační sirupy, které zvládnete hravě i doma

Nejste zrovna příznivcem drahých detoxikačních kůr z lékáren a dáváte přednost vlastním produktům, u kterých můžete obsah snadno kontrolovat? Máme pro vás 6 tipů na detoxikační sirupy + jednoduché recepty na jejich přípravu.

Tělo má skvělou samočistící (detoxikační) schopnost. Pro naprostou většinu zdravých lidí není třeba žádné detoxikační sirupy, nápoje, kúry ani terapie. Stačí jíst střídmě, zdravě a jednou za pár týdnů zařadit 24-48 hodinový půst pro zastavení mTOR a spuštění autofágie.

Sirup z aloe vera – detoxikace po celý rok 

Spousta bylin je k přípravě sirupů vhodná pouze na jaře, plody si nasbíráte také jen jednou za rok. Aloe vera si ale můžete pěstovat hezky doma a mít tak zásobu léčivé rostlinky vždy po ruce.

Jedna lžička sirupu z aloe vera po ránu rozmíchaná ve sklenici vody nastartuje vaše trávení a pořádně vás nakopne, sirup navíc působí jako účinný antioxidant

  1. vymačkejte 100 g gelu z listu aloe vera
  2. přidejte 100 g třtinového cukru
  3. za občasného míchání vařte směs na mírném plameni po dobu cca 10 minut
  4. za horka přelejte do sklenic, které uzavřete a můžete otočit dnem vzhůru

Kopřivový sirup pro detoxikaci

Kopřiva je první bylinou, po které bychom měli na jaře sáhnout. Naše tělo totiž umí skvěle pročistit. A díky sirupu si její sílu uchováme na celý rok. Pro výrobu vždy sbíráme jen zdravé a mladé vrcholky rostlin (2 – 3 patra).

  1. nasbírejte cca 100 vrcholků kopřiv a důkladně je opláchněte
  2. nakrájejte na kolečka 4 BIO citrony i s kůrou
  3. v hrnci svařte 4 litry vody s citrony
  4. po vychladnutí přidejte kopřivy, promíchejte a nechte 24 hodin louhovat (v chladu a přikryté kvůli hmyzu a nečistotám)
  5. druhý den kopřivy pořádně vymačkejte a tekutinu přeceďte přes jemné sítko
  6. přisypte cca 3,5 kg cukru a 6 lžiček kyseliny citronové 
  7. míchejte, dokud se vše nerozpustí
  8. slijte do lahví a skladujte na chladném temném místě

Detoxikační pampeliškový sirup

Ne nadarmo se pampelišky nazývají jako smetánky lékařské. Po smetaně sice nechutnají, léčivé účinky však má každý kousek rostliny od kořene až po květ. A právě z květů si můžete připravit zásobu detoxikačního sirupu na celý rok.

  1. nasbírejte cca 1 litr pampeliškových květů
  2. nechte je na chvíli rozložené na světle, aby z nich vylezli broučci
  3. květy dejte do dostatečně velké skleněné nádoby a zasypte je 500 g cukru 
  4. nádobu uzavřete nebo překryjte potravinářskou folii a umístěte na parapet, ideálně tak, aby na ni co nejvíce dopadaly sluneční paprsky – cukr se pak rychleji rozpustí, občas můžete květy s cukrem promíchat
  5. po dvou dnech přilijte ke směsi 2 dcl převařené vychladlé vody a nechte další den na parapetu
  6. čtvrtý den přeceďte sirup přes jemné sítko a skladujte v lednici

Můžete podávat každý den po jedné lžičce nebo používat jako základ pro lahodnou limonádu.

Bezový a bezinkový detoxikační sirup

Máte pocit, že bez a bezinka je to stejné? Omyl! Zatímco bezový sirup připravujeme na jaře z krásných bílých květů bezu, bezinkový sirup vaříme při zářijovém sběru černých plodů bezu – bezinek. Oba ale fungují jako osvědčené antioxidanty.

Receptů na tyto sirupy najdete opravdu hodně, bezový sirup z květů můžete připravovat za studena stejně jako pampeliškový či kopřivový sirup. 

Bezinky jsou ale v neupravené podobě jedovaté a je tedy potřeba je nejprve alespoň 20 minut povařit, až pak přidat cukr a slévat. Stejně tak se vyvarujte konzumaci nedozralých plodů nebo zelených částí keře. 

Jitrocelový sirup pro očistu organismu

Jitrocel je skvělý na rány i štípance od hmyzu, stejně tak ale umí pomáhat i uvnitř našeho organismu. 

Jitrocelový sirup připravujeme za oknem stejně jako sirup pampeliškový, pouze s tím rozdílem, že listy nasekáme na menší části a cukrem prokládáme – 2 cm listů, 1 cm cukru – a tak stále dokola až po vrch sklenice nebo než nám dojde jitrocel. 

Za oknem necháváme cca 14 dní – podle sluníčka, výjimkou ale nejsou ani situace, kdy rozpuštění cukru trvá několik týdnů. 

Detoxikační sirup z růží

Nejen, že zdobí naši zahrádku, ale mají i blahodárné účinky na naše zdraví. Z okvětních plátků růži si můžeme připravit pleťové vody, ale také očistný sirup. 

Opět postupujeme stejně jako u jitrocele. Čisté plátky růží prosypáváme cukrem a ukládáme do skleněné nádoby, na okně můžeme mít takto i několik týdnů

Poslední tip – uchování sirupů

Ani vaše lednice není nafukovací a sklep nemáte? Pak si můžete koncentrované sirupy zmrazit ve formičkách na led. Pak už stačí každý den vytáhnout detoxikační ledovou kostku podle chuti a připravit si osvěžující limonádu nebo po rozpuštění přidat do čaje. 

Zdroje: https://www.prozeny.cz/clanek/pestujete-doma-aloe-vera-vyrobte-z-ni-hojivy-gel-detoxikacni-liker-ci-sirup-2805, https://slunecnyzivot.cz/tag/zdrave-sirupy/ a https://www.apetitonline.cz/tipy-triky/jarni-sirupy-plne-chuti-i-zdravi 

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *