Bylinky na štítnou žlázu – které a jak pomáhají?

Onemocnění štítné žlázy se v poslední době objevuje stále častěji. Obvykle vyžaduje lékařskou intervenci, což však neznamená, že nemůže ke slovu přijít i přírodní medicína. Existují bylinky na štítnou žlázu, které vám mohou se zmírněním obtíží výrazně pomoci.

A jak bylinky pomáhají? Především se snaží stabilizovat fungování štítné žlázy a mohou pomoci i se zmírněním některých příznaků, jež její špatnou funkčnost mnohdy provází.

Jak poznat špatnou funkci štítné žlázy

Štítná žláza je žláza s vnitřní sekrecí, která produkuje hormony ovlivňující mnoho funkcí v našem těle, a to včetně metabolismu, srdečního rytmu a teploty těla. Pokud štítná žláza nefunguje správně, může na to upozornit celá řada různých příznaků a symptomů. Některé z nejčastějších příznaků špatné funkce štítné žlázy zahrnují:

  • Únava a slabost: Při nízké funkci štítné žlázy (hypotyreóza) se můžete cítit unavení, ospalí a mít nízkou hladinu energie.
  • Přibývání na váze: Pokud se váš metabolismus zpomalí kvůli nedostatečné funkci štítné žlázy, může to vést k nárůstu hmotnosti, i když se nezmění vaše jídelní návyky.
  • Deprese a úzkost: Špatná funkce štítné žlázy může mít vliv na vaše duševní zdraví a vést k depresi a úzkosti.
  • Nespavost: Někteří lidé mají problémy s usínáním anebo se budí během noci.
  • Potíže s otěhotněním: Nesprávná funkce štítné žlázy může mít vliv i na schopnost žen otěhotnět.

TIP: Bylinky na játra – které a jak pomáhají? Vsaďte na tyto prověřené druhy. Budete tak mít jistotu, že nikdy nešlápnete vedle

Jaké jsou nejčastější příznaky špatné funkce štítné žlázy?

Obvykle se vyskytuje jeden nebo více těchto příznaků: únava a slabost, přibývání na váze, deprese a úzkosti, nespavost a potíže s otěhotněním.

Nejlepší bylinky na štítnou žlázu

Existuje samozřejmě celá řada bylinných pomocníků, ovšem na piedestalu rozhodně stojí tito čtyři:

  • Chaluha bublinatá (Fucos vesiculosus) – Tento druh řasy je bohatý na jód, minerál nezbytný pro zdravou funkci štítné žlázy. Chaluha může pomoci při případném nedostatku jódu.
  • Withanie snodárná (Withania somnifera) alias Ashwagandha – je bylina tradičně používaná v indické medicíně. Může pomoci podpořit normální funkci štítné žlázy a snížit stres.
  • Rozrazil lékařský (Veronica officinalis) – je bylina s protizánětlivými účinky, které mohou pomoci snížit zánět štítné žlázy.
  • Ženšen pravý (Panax ginseng) – může pomoci podpořit energetické hladiny a snížit únavu a stres, což jsou často spojovány s problémy se štítnou žlázou.
Jaké jsou nejčastější příčiny špatné funkce štítné žlázy?

Velmi často je na vině nějaké autoimunitní onemocnění (například autoimunitní tyreoiditida alias Hashimotoova tyreoiditida nebo Gravesova choroba, kdy imunitní systém těla napadá štítnou žlázu a ovlivňuje její funkci). Svou roli však může sehrát i nedostatek jódu (způsobuje hypotyreózu alias sníženou funkci štítné žlázy) či naopak jeho nadměrný příjem ( ten vede k hypertyreóze čili zvýšené funkci štítné žlázy). Svou roli mohou sehrát i některé léky, stres a věk (zatímco hypotyreóza je častější u starších lidí, zatímco hypotyreóza postihuje spíše mladší ročníky).

TIP: Bylinky proti stresu a úzkosti – vyberte si ty nejlepší a naučte se je správně používat. Není to těžké a svém tělu tím opravdu prospějete

Chaluha bublinatá (Fucos vesiculosus)

Chaluha bublinatá také známá jako mořská řasa kelp, se tradičně používá v různých zemích v lidové medicíně. Je mimo jiné bohatým zdrojem jódu, minerálu, který je klíčový pro správnou funkci štítné žlázy. Lidová medicína používá tento druh řasy k podpoře štítné žlázy a prevenci problémů spojených s nedostatkem jódu, jako je například struma.

Rovněž se hodí k podpoře trávení a snížení nadýmání. Řasa obsahuje slizy a jiné látky, které pomáhají regulovat trávení a zklidnit podrážděný žaludek. Do organismu navíc dodá mnoho užitečných minerálů a vitamínů, včetně zinku, vápníku a vitamínu C a přispívá k podpoře detoxikace těla. Řasa obsahuje látky, které mohou pomoci odstranit řadu toxinů z těla a posílit imunitní systém.

Jak užívat chaluhu při problémech se štítnou žlázou?

Na trhu je nejčastěji dostupná jako tinktura, ovšem možné je pořídit i extrakt v tabletách. Doporučená dávka se obvykle pohybuje mezi 200 a 500 mg denně a je vhodné ji užívat s jídlem, aby se minimalizovaly možné vedlejší účinky.

TIP: Bylinné kapky Gynex – recenze. Jak je hodnotí uživatelky? A pomohou s gynekologickými problémy fyzického či psychického rázu?

Je třeba poznamenat, že i když se Fucus vesiculosus používá v lidové medicíně již po staletí, většina důkazů o jeho účinnosti pochází pouze z tradičního využití. Rozhodně se na ni tedy nelze spoléhat jako na jedinou pomoc v případě zdravotních obtíží.

Které bylinky se hodí na ředění krve?

Často se doporučuje například zázvor obecný (Zingiber officinale), hřebíčkovec kořenný (Syzygium aromaticum) alias hřebíček, vilín virginský (Hamamelis virginiana) , artyčok zeleninový (Cynara scolymus L.), česnek kuchyňský (Allium sativum), zvaný též česnek setý, pelargonie růžová (Pelargonium graveolens), kotvičník zemní (Tribulus terrestris L.), kurkumovník dlouhý (Curcuma longa) alias kurkuma, majoránka zahradní (Origanum majorana, syn. Majorana hortensis) či lékořice lysá (Glycyrrhiza glabra).

Withanie snodárná (Withania somnifera)

Tuto bylinu můžete znát také pod názvem ašvaganda ( Ashwagandha). Tato bylina roste především v Indii, ale také v dalších částech světa, a používá se pro léčbu různých zdravotních problémů. Mezi nejčastější použití ashwagandhy v lidové medicíně patří zlepšení imunity, snížení stresu a úzkosti, zlepšení paměti a koncentrace, snížení hladiny cholesterolu a cukru v krvi, snížení krevního tlaku, podpora spánku, protizánětlivé účinky a podpora štítné žlázy.

TIP: Ashwagandha účinky. Kdy prospívá a kdy škodí? Pro její účinky na zdraví ji systém tradičního indického lékařství Ájurvéda využívá již po tisíce let

Ashwagandha také pomáhá zvyšovat sílu a výdrž, což je pro sportovce velmi užitečné. V lidové medicíně se ashwagandha používá ve formě čajů, tinktur, extraktů a mastí. Nicméně před užitím ashwagandhy je důležité se poradit s lékařem a dbát na dávkování, protože při nadměrném užívání může mít nežádoucí účinky.

Jak užívat ašvagandu?

Withanie somnifera, známá také jako ashwagandha, je tradiční bylinná medicína používaná v Indii k podpoře různých zdravotních problémů včetně problémů se štítnou žlázou. Obvykle se doporučuje užívat množství kolo 600 mg denně. Doporučené dávkování ashwagandhy se může lišit v závislosti na konkrétním produktu a vašem zdravotním stavu.

Nezapomeňte také na to, že pokud se rozhodnete užívat ashwagandhu, je důležité zvolit kvalitní produkt. Ashwagandha účinná na štítnou žlázu by měla být vyrobena výhradně z kořenů rostliny a měla by být standardizována na obsah účinných látek. Užívání ašvagandy také není doporučeno v těhotenství.

TIP: Yerba maté a jeho negativní účinky na zdraví. Co vám hrozí, pokud to s oblibou toho nápoje přeženete?

Které bylinky není vhodné užívat v těhotenství?

Doporučována není například kurkuma, bazalka, petrželová nať, skořice, libeček, majoránka, šalvěj, šišák bajkalský, třezalka, šafrán, mateřídouška, pelyněk, fenykl či tymián.

Rozrazil lékařský (Veronica officinalis)

Je to vytrvalá léčivá rostlina z čeledi jitrocelovitých (Plantaginaceae). V lidové medicíně se tato rostlina používá k léčbě různých zdravotních problémů, zejména v oblasti dýchacích cest, zažívacího traktu a kožních problémů, a to napříč různými kontinenty. Například v tradiční čínské medicíně se jitrocel lékařský používá k léčbě nachlazení, bronchitidy a kašle. V evropské lidové medicíně se pak uplatňuje spíše při léčbě zažívacích problémů, jako jsou průjmy, nevolnost a nadýmání. Také se používá jako tonikum pro posílení těla a zlepšení imunity a jako skvělý prostředek pro zlepšení činnosti štítné žlázy.

Jak užívat rozrazil lékařský na štítnou žlázu?

Stačí zalít jednu čajovou lžičku sušené natě šálkem horké vody a nechat louhovat 5 až 10 minut. Doporučuje se pít 2-3 šálky denně. Stačí zalít jednu čajovou lžičku sušených listů šálkem horké vody a nechat louhovat 5-10 minut. Doporučuje se pít 2-3 šálky denně. Můžete si také koupit tinkturu , doporučená dávka je 30-40 kapek tinktury rozpuštěné v malém množství vody dvakrát až třikrát denně.

TIP: Jak se zbavit parazitů v těle přírodní cestou? Základem je pravidelná očista organismu

Pozor na alergické reakce – protože rozrazil patří do čeledi jitrocelovitých (Plantaginaceae), mohou se při jeh užívání objevit některé nepříjemné alergické reakce (obvykle zahrnují například kožní projevy nebo potíže s dechem či zažíváním). Je také důležité mít na paměti, že rostlina může mít vedlejší účinky a může nevhodně interagovat s jinými léky. Pokud tedy zvažujete použití rozrazilu k léčbě nějakého zdravotního problému, je vhodné se nejprve poradit s lékařem nebo jiným kvalifikovaným zdravotnickým pracovníkem

Ženšen pravý (Panax ginseng)

Ženšen pravý je rostlina, která se tradičně používá v lidové medicíně v Asii. Mezi jeho tradiční aplikace patří zlepšení paměti a koncentrace (používá se pro zlepšení kognitivních funkcí, jako je paměť a koncentrace), zvýšení energie a vytrvalosti, zlepšení imunitního systému, zlepšení sexuální a podpora zdraví srdce:. Ovšem své uplatnění najde i při aplikaci na potíže se štítnou žlázou.

Jak používat ženšen pravý (Panax ginseng) při léčbě štítné žlázy?

Pokud máte problémy se štítnou žlázou a chcete vyzkoušet Panax ginseng, měli byste se poradit se svým lékařem a dodržovat jeho doporučení pro dávkování a užívání. Většinou se doporučuje užívat Panax ginseng v dávce 100 až 400 mg denně, a to nejlépe současně s jídlem.

TIP: Recepty z jarních bylinek pro zdraví. Jak využít jitrocel, pampelišku, nebo kopřivu? Osvojte si chytré recepty

Jak užívat bylinky na štítnou žlázu

Pomoc z přírody je vždy vítána, ovšem je třeba zachovávat opatrnost. Bylinky totiž mohou mít vedlejší účinky a mohou ovlivnit účinnost jiných léků, které pacient může užívat.

Zdroj: https://www.brainmarket.cz/nase-novinky/hypofunkce-stitne-zlazy-co-hypofunkci-zpusobuje/, https://euc.cz/clanky-a-novinky/clanky/5-signalu-ze-vam-spravne-nefunguje-stitna-zlaza/, https://www.lekarna.cz/clanek/stitna-zlaza-a-proc-je-jeji-spravna-funkce-tolik-dulezita/, https://www.drmax.cz/clanky/stitna-zlaza-jeji-funkce-a-onemocneni

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *