Bylinky proti stresu a úzkosti – vyberte si ty nejlepší

Nejen na podzim a v zimě začínají mnoho lidí trápit stres a úzkosti. Jako první pomoc při smutné náladě, nespavostí nebo poklesem energie můžete použít bylinky. Jaké jsou vhodné a jak působí?

Bylinky si můžete připravit sami jako čaj nebo použít kapsle, tinkturu či kapky. Mezi osvědčené antistresové bylinky patří:

  1. Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum)
  2. Meduňka lékařská (Melissa officinalis)
  3. Kozlík lékařský (Valeriana officinalis)
  4. Heřmánek pravý (Matricaria chamomilla)
  5. Levandule lékařská (Lavandula officinalis)
  6. Dobromysl obecná (Origanum vulgare)

Pojďme si je představit blíže. Snadno si tak vyberete tu, která vám pomůže právě s vašimi konkrétními problémy. Některé bylinky totiž mohou například narušit působení léků.

Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum)

Tato bylinka má prokazatelné účinky při léčbě lehkých až středně těžkých formách deprese a úzkostných stavů. Zároveň však netlumí nervový systém.

Jak připravit třezalkový čaj?

Dvě čajové lžičky suché třezalky zalijte 150 ml vroucí vody a nechte 15 minut vylouhovat. Poté čaj sceďte. Takto připravený nápoj můžete pít až 3krát denně.

TIP: 6 receptů na detoxikační sirupy, které zvládnete hravě i doma. Postačí vám běžně divoce rostoucí bylinky

U této bylinky si dávejte pozor na její interakci s léky. Snižuje účinek hormonální antikoncepce, antivirotik, léků na snižování cholesterolu a antibiotik. Také ji nesmíte kombinovat s antidepresivy. Pozor na sluneční záření, protože může způsobit fotosenzitivitu. Třezalka tečkovaná také není vhodná před otěhotněním, během těhotenství a při kojení.

Meduňka lékařská (Melissa officinalis)

Meduňka uklidňuje a uvolňuje stres, zlepšuje spánek a také vylepšuje trávení. Byla velmi oblíbená v domácí lékárničce našich babiček a dodnes ji najdete snad na každé bylinkové zahrádce.

Meduňkový čaj

Natrhejte meduňku, ideální jsou čerstvé lístky, zalijte vařící vodou. Nechte přibližně 10 minut vylouhovat. Čaj můžete osladit cukrem a zkuste přidat i citrón. Čaj pijte teplý, vlažný nebo si jej můžete vychladit.

TIP: Bylinné kapky Gynex – recenze. Jak je hodnotí uživatelky? A pomohou s gynekologickými problémy fyzického či psychického rázu?

Jaké jsou kontraindikace meduňky?

Meduňka lékařská může nevhodně reagovat s léky na spaní, s léky ředícími krev, léky na glaukom, na štítnou žlázu a s chemoterapeutiky. Pozor také na alkohol.

Kozlík lékařský (Valeriana officinalis)

Kozlík lékařský si nejspíš spojíte s kozlíkovými kapkami na zažívání. Nicméně pomáhá také u nervozity, pocitů strachu, nespavosti, neurastenii a bolestech hlavy.

Čaj z kozlíku lékařského

Půl lžičky drceného kořene zalijte vroucí vodou. Nechte přibližně 10 minut louhovat a po přecezení popíjejte teplé.

Kozlík lékařský neužívejte déle než 3 týdny v kuse. Pozor také na užívání během těhotenství, může poškodit srdce dítěte.

TIP: Jak se zbavit parazitů v těle přírodní cestou? Základem je pravidelná očista organismu

Heřmánek pravý (Matricaria chamomilla)

Heřmánek pravý je bezesporu velmi užitečná rostlina, která mimo jiné pomáhá při snižování úzkostí, harmonizuje a regeneruje organismus.

Heřmánkový čaj

Čajovou lžičku sušených květů zalijte 250 ml vařící vody. Nechte 15 minut louhovat a sceďte. Čaj si můžete dopřát 3x denně.

Snad jedinou „nevýhodou“ heřmánku je, že stejně jako na jiné bylinky, můžete být na něj alergičtí. Jinak je vhodné i pro malé děti a těhotné ženy.

Levandule lékařská (Lavandula officinalis)

Levandule je přírodní antidepresivum, snižuje pocity sklíčenosti a zmatenosti. Bývá využívána především v aromaterapii.

TIP: Bylinky na játra – které a jak pomáhají? Vsaďte na tyto prověřené druhy. Budete tak mít jistotu, že nikdy nešlápnete vedle

Levandulový čaj

Čajovou lžičku levandule přelijte vroucí vodou a nechte 5–10 minut louhovat. Čaj můžete scedit a popíjet 2krát denně čerstvý.

Jaké jsou kontraindikace při užívání levandule?

Levandule snižuje koncentraci. Levanduli neužívejte déle než 14 dní v kuse. Také během těhotenství se pití levandule vyhněte.

Dobromysl obecná (Origanum vulgare)

Dobromysl obecná, známá pod názvem oregano, je kromě koření také bylina na problémy se spánkem a žaludečními nervózami.

TIP: Ashwagandha účinky. Kdy prospívá a kdy škodí? Pro její účinky na zdraví ji systém tradičního indického lékařství Ájurvéda využívá již po tisíce let

Jak připravit čaj z dobromysli?

Dvě lžičky sušené natě zalijte 250 ml vroucí vody. Sceďte a popíjejte i 3x denně před jídlem.

Dobromysl obecná nemá uvedeny ani nežádoucí účinky ani interakce.

Bylinky na špatnou náladu

Je mnoho bylinek, které mohou pomoci se stavy deprese či úzkosti. Existují také různé bylinné směsi či tinktury, které jsou pro tyto stavy určené a pokud je objevíte, jste na správné cestě. A jaké jsou další bylinky?

  1. Vrbovka úzkolistá – Epilogium angustifolium
  2. Eleuterokok – Eleutherococcus
  3. Lípa – Tilia
  4. Bakopa drobnolistá – Bacopa monnieri
  5. Olše – Alnus
  6. Šišák bajkalský – Scutellaria Baicalensis
  7. Andělika lékařská – Archangelica
  8. Mateřídouška – Thymus
  9. Šalvěj rozmarýna – Salvia rosmarinus
  10. Dračí krev (Sangre de Drago) – (Croton lechleri)
  11. Řemdihák plstnatý, Vilcacora (kočičí dráp) – Uncaria tomentosa
  12. Křídlatka japonská – Reynoutria japonica
  13. Rozchodnice růžová – Rhodiola rosea
  14. Chmel otáčivý – Humulus lupulus

Zdroj: https://www.prozeny.cz/clanek/antistresove–bylinky–pomohou–s–uzkostmi–i–nespavosti–70157, https://www.mojemedicina.cz, https://www.herbalista.cz/recepty/, https://cs.wikipedia.org

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *