Co to je Osteochondróza?

Osteochondróza je onemocnění, při kterém dochází k poškození a degeneraci chrupavčité tkáně meziobratlových plotének. Meziobratlové ploténky jsou měkké tkáně, které se nacházejí mezi jednotlivými obratli a slouží jako tlumič nárazů a pohybů při chůzi a běhu.

Osteochondróza se nejčastěji vyskytuje v oblasti krční, hrudní a bederní páteře, ale může se objevit také v jiných částech páteře. Onemocnění může postihnout jednotlivé obratle nebo celé úseky páteře.

Tip: Jak ležet při bolesti kyčlí? Neležte na zádech

Příčiny osteochondrózy mohou být různé, mezi nejčastější patří zranění páteře, nadměrné zatížení páteře, špatné držení těla nebo sedavý způsob života. Osteochondróza může být také způsobena věkem souvisejícími změnami v páteři nebo genetickými faktory.

Příznaky osteochondrózy se mohou lišit v závislosti na místě, kde se onemocnění vyskytuje. Nejčastějšími příznaky jsou bolesti zad, které se mohou rozšířit do ramen nebo do nohou, omezená pohyblivost páteře, ztuhlost a křeče svalů v zápěstí, nohou nebo hýždích. Osteochondróza může také způsobit pocit necitlivosti nebo brnění v končetinách.

Tip: Co dělat, když má dítě horečku (38,39,40)?

Léčba osteochondrózy se může lišit v závislosti na závažnosti onemocnění. Může zahrnovat léky proti bolesti, fyzioterapii, cvičení nebo chirurgický zákrok. Důležité je také změnit životní styl a zlepšit držení těla, aby se zabránilo dalšímu rozvoji nemoci.

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *