Co dělat, když má dítě horečku (38,39,40)?

Vidět své dítě, které trápí vysoká teplota, není pro rodiče nic jednoduchého a není divu, že často zbytečně propadají panice. Dnes si tedy vysvětlíme, jaký je rozdíl mezi teplotou a horečkou, kdy je dobré ji začít snižovat a kdy už si situace skutečně žádá lékaře nebo dokonce záchrannou službu. 

Teplota nebo horečka?

Běžná teplota lidského těla se pohybuje v rozmezí 36 – 37 °C. O zvýšené teplotě pak hovoříme, pokud teplota přesáhne 37 °C, výjimkou jsou pouze kojenci, kteří mohou mít běžně teplotu vyšší než 37 °C.

Horečkou pak označujeme stav, kdy teplota lidského těla přesáhne 38 °C. 

Kdy začít u dětí srážet teplotu či horečku?

Zvýšenou teplotu většinou není potřeba nijak srážet a i malé děti si s ní snadno poradí. U teploty ta většinou stačí podávat dostatek tekutin a dítě sledovat. 

V případě horečky už většinou nastupují na řadu léky. Je ale důležité si uvědomit, že horečka je nejen signálem, že imunitní systém dobře zafungoval, ale zejména pomáhá organismu v boji s onemocněním

Pokud je tedy dítě jinak v pořádku a má horečku lehce nad 38 °C, nic jej nebolí a nejeví další známky nemoci, není vždy nutné ihned horečku snižovat. Určitě ale hlídejte, zda se horečka nestupňuje a případně včas léky podejte, záleží na celkovém stavu dítěte.

Při horečce nad 39 °C už sice bacily nemají možnost se tak rychle množit, pro dítě už ale může být takto vysoká teplota nebezpečná. Zejména s dětmi do 1 roku byste měli navštívit lékaře, u těch starších je pak nezbytné začít léky snižovat horečku

Při horečkách nad 40 °C je samozřejmě nutné podávat léky na snížení horečky a přidat můžete také studené zábaly nebo jinak efektivně ochlazovat tělo, pozor ale na příliš velký teplotní rozdíl, který by mohl způsobit nepříjemný šok. Pokud teploty přesáhnou hranici 40 °C, je doporučeno kontaktovat lékaře nebo záchrannou službu – záleží ale na celkovém stavu dítěte.

Kdy vyhledat s horečkou lékaře?

Vše se odvíjí od celkového stavu dítěte a také od jeho věku, s návštěvou lékaře byste ale rozhodně neměli váhat v případě, kdy …

  • kojenec mladší 6 měsíců věku horečku (nad 38 °C)
  • dítě do jednoho roku věku horečky nad 39 °C
  • je dítě apatické nebo naopak zmatené či neklidné
  • dítě bolí ucho, hlava nebo v krku
  • horečku doprovází vyrážka nebo mramorovaná kůže
  • dítě málo močí, nechce pít nebo zvrací
  • horečka trvá déle než 3 dny 
  • nemůžete srazit dlouhotrvající horečku nad 39 nebo 40 °C
  • dítě těžce dýchá, je dehydrované nebo má poruchy vědomí

Pozor na febrilní křeče!

Febrilní neboli horečnaté křeče u dětí umí vyděsit každého rodiče. Objevují se zejména u malých dětí od 6 měsíců do 5 let a jsou spojeny s rychle rostoucí teplotou a začátkem vysokých horeček

Příznakem je ztuhlost celého těla, třes a záškuby končetin na obou stranách těla současně. Dítě se při febrilních křečích může i pomočit, zvracet nebo ztratit vědomí. Febrilní křeče většinou trvají 1 – 3 minuty a je na místě urychleně kontaktovat lékaře nebo záchrannou službu

Velkému procentu dětí se febrilní křeče často vrací při dalším onemocnění. U děti, které febrilními křečemi trpí, je nutné podávat léky na snižování horečky už při prvních příznacích a zabránit tak rychlému rychlému nárůstu tělesné teploty. 

Přestože jsou febrilní křeče zejména pro rodiče děsivým zážitkem, ve většině případů nepoškozují organismus a nezanechávají dlouhodobé následky.

Náš tip: Znáte příznaky zánětu slepého střeva?

Jak srazit horečku u dětí?

V každé domácí lékárničce by měly být také léky na snížení horečky, které jsou vhodné pro dítě daného věku či hmotnosti. Bývají to léky s účinnou látkou paracetamolem, pro děti starší 3 měsíců jsou vhodné také ty s ibuprofenem. 

  • Pro menší děti je ideální mít v zásobě ochucené sirupy, které děti snadno přijímají, případně pak také čípky.
  • Pro starší děti jsou pak vhodné také žvýkací tablety či pastilky proti horečce, které nemusí dítě polykat. 

Při výběru léků je důležité dbát na minimální věk, pro který je lék určen, při dávkování se ale zaměřte raději na hmotnost. Rozdíly ve váze dětí mohou být opravdu veliké a vy byste tak dítěti mohli dát nedostatečnou a tedy neúčinnou dávku nebo naopak zbytečně zatížit vysokou dávkou už tak vysílený organismus. 

Kombinace paracetamolu a ibuprofenu u dětí

Léky na snížení horečky – ať už ty postavené na paracetamolu nebo ibuprofenu – mají určené rozmezí, ve kterém je možné je dávkovat a také maximální počet denních dávek. Pokud ale přípravek neúčinkuje dostatečně dlouho a dítěti se teplotu nedaří snížit, můžete přípravky kombinovat. 

Ráno tedy můžete dítěti podat lék s paracetamolem a pokud se během minimálního rozmezí, kdy můžete dáte další dávku, začne horečka opět zvyšovat, můžete po 4 hodinách podat lék s ibuprofenem. A takto následně léky střídat dokud to nebude nezbytné a nezůstanete jen u jednoho účinnějšího z přípravků. 

Náš tip: Jak najít zubaře? Tipy, rady a zkušenosti …

Co dělat, když má dítě horečku?

Podávání léků už jsme probrali a víte také, kdy vyhledat lékaře. Probereme si tedy ještě několik zásad, které je dobré v případě horečky u dětí dodržovat. 

Základem je dostatek tekutin – dítě se při horečce potí a je nezbytné doplňovat tekutiny, aby nedošlo k dehydrataci, ideální jsou čaje, vyhýbejte se horkým nebo naopak studeným tekutinám, ideální jsou ty vlažné. 

Klidový režim – nechte dítě v klidu a zkuste to co možná nejvíce bez hraní a televize. Pokud se dítě nudí, nechce spát ani odpočívat, vymyslete nenáročné aktivity. Prohlížejte si knížky, čtěte mu nebo třeba vytáhněte stará fotoalba. 

Zábaly a vlažná sprcha – pokud se vám nedaří srazit vysokou horečku, může přijít vhod ochlazování. Začněte jen s vlažnými obklady na zápěstí či kotnících, pokud nepomohou, můžete provést zábal celého těla nebo dítěti dopřát vlažnou sprchu

Náš tip: Jak na bolest žaludku? Babské rady i bylinky …

Jak správně na zábal proti horečce?

Prostěradlo nebo velkou osušku namočte do vlažné vody (cca 25 – 35 °C) – čím je dítě starší, tím nižší teplotu zvládne, miminkům tedy dopřejte opravdu teplotu okolo 33 – 35 °C. 

Do namočené a vyždímané látky zabalte dítě a nahoru pak přidejte ještě jednu suchou vrstvu. Zábal ponechat 5 – 10 minut, pokud nedojde ke snížení horečky, můžete po půl hodině opakovat.

Shrnutí závěrem… 

Každý rodič zná své dítě nejlépe a dokáže posoudit, kdy už je stav opravdu vážný a je nutné vyhledat lékaře. Často ale postačí také telefonická konzultace, která dítě ušetří od zdlouhavého sezení v čekárně, které příliš nepomůže. 

Rozdíl mezi teplotou a horečkou

Běžná teplota lidského těla se pohybuje v rozmezí 36 – 37 °C. O zvýšené teplotě pak hovoříme, pokud teplota přesáhne 37 °C, výjimkou jsou pouze kojenci, kteří mohou mít běžně teplotu vyšší než 37 °C.

Kdy vyhledat s horečkou lékaře?

Zejména, pokud má kojenec mladší 6 měsíců věku horečku (nad 38 °C), má dítě do jednoho roku věku horečky nad 39 °C, je dítě apatické nebo naopak zmatené či neklidné, dítě bolí ucho, hlava nebo v krku, horečku doprovází vyrážka nebo mramorovaná kůže, dítě málo močí, nechce pít nebo zvrací, horečka trvá déle než 3 dny, nemůžete srazit dlouhotrvající horečku nad 39 nebo 40 °C, dítě těžce dýchá, je dehydrované nebo má poruchy vědomí.

Jak na zábal proti horečce?

Prostěradlo nebo velkou osušku namočte do vlažné vody (cca 25 – 35 °C) – čím je dítě starší, tím nižší teplotu zvládne, držte se ale doporučeného rozmezí. Do namočené a vyždímané látky zabalte dítě a nahoru pak přidejte ještě jednu suchou vrstvu. Zábal ponechat 5 – 10 minut, pokud nedojde ke snížení horečky, můžete po půl hodině opakovat.

Máte své osvědčené tipy na horečku? Podělte se o své názory a zkušenosti s dalšími čtenáři v komentářích níže …

Zdroje: https://euc.cz/clanky-a-novinky/clanky/nelecena-horecka-u-deti-muze-vest-ke-kolapsu/ a https://www.chytralekarna.cz/5-veci-ktere-byste-meli-vedet-kdyz-ma-vase-dite-horec

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *