Papriky patří mezi nejnáročnější druhy zeleniny – tedy alespoň co se množství potřebných živin týče. Přihnojovat je nemusí snad jenom zahrádkáři, kteří si „pohráli“ s vyživením půdy na záhoncích nebo ve skleníku již na podzim.
Ne nadarmo patří, stejně jako v podstatě veškerá plodová zelenina, mezi rostliny I. trati. To jsou takové, které se do zeminy sázejí na jaře poté, co byla vyživená hnojem. Spolu s nimi mají stejné „privilegium“ i například košťáloviny, celer, pórek nebo brambory.
Jak na pravidelné přihnojování paprik
Pokud tedy nemáte záhon prohnojený hnojem právě po ruce, pak si pamatujte, že budete muset pamatovat na pravidelné přihnojování. Vsadit je samozřejmě možné jak na průmyslová hnojiva určená pro plodovou zeleninu, tak i na přírodní preparáty. K nejlepším patří v tomto ohledu například zkvašené slepičince. Ty obsahují velké množství dusíku, což je přesně to, co vaše papriky potřebují.
Tip: Jak vyrobit hnojivo z droždí a cukru?
Hnojení paprik slepičím trusem
A jak si tento zákvas připravit? Jednoduše nasbírejte slepičí trus do vhodné nádoby (měl by dosahovat maximálně do dvou třetin její výšky), zalijte ho vodou a na vhodném místě nechte dva týdny kvasit. Pro částečnou eliminaci zápachu můžete kbelík přikrýt třeba dřevěnou deskou – ovšem nádoba nikdy nesmí být uzavřena zcela.
Během této doby své budoucí hnojivo několikrát promíchejte. Pak už stačí ho jen přecedit a naředit. Pro papriky se hodí koncentrace 1:20, ovšem pokud budete chtít hnojit rajčata, klidně vsaďte na ředění poloviční (tedy 1:10).
Tip: Jak vyrobit hnojivo z kopřiv?
Jak často hnojit papriky
Komerční i organická hnojiva je doporučeno přidávat k paprikám jednou za týden nebo dva, a to společně s běžnou zálivkou. Jejich samostatná aplikace by mohla poškodit citlivé kořeny rostlin. Nejlepší je nejprve papriky zalít čistou vodou a teprve poté aplikovat hnojivo.
Zdroj: https://www.idnes.cz/hobby/zahrada/pestovani-rajcat-paprik-okurek.A140715_160730_hobby-zahrada_mce
Milovnice přírody s aktivním zájmem o bylinky a prostředky přírodní medicíny. Tomuto oboru se věnuje již řadu let a neustále se snaží rozvíjet své znalosti prostřednictvím různých seminářů a kurzů pod vedením odborníků.