Malování na kameny je staré jako lidstvo samo. Už pravěkým lidem sloužily skály či kameny k zachycení důležitých okamžiků, dnes zase tvoří skvělou zábavy pro kreativní duše všech věkových skupin. Pojďte s námi zjistit, jak malovat na kameny a co vše budete potřebovat …
Jak vybrat kamínky na malování a kde je sehnat?
K malování jsou samozřejmě ideální volbou kameny či kamínky s hladkým povrchem, který nebude svou texturou deformovat vaši kresbu. Hladké oblázky vám navíc připravila svou silou sama příroda – kamínky omleté vodou najdete v řekách, potůčcích nebo v jejich okolí. Tvar a velikost kamínků závisí jen na vaši fantazii. A pokud se vám na lov kamínků zrovna nechce, můžete zakoupit okrasné oblázky, které seženete v každém hobby marketu.
Tip: Jak složit Rubikovu kostku?
Čím malovat na kamínky?
Pokud budou kamínky sloužit pouze jako ozdoba interiéru nebo si chcete zkrátit čas s dětmi, použijte klidně klasické tempery. Pokud ale chcete vytvořit odolnou památku, kterou můžete omývat, umístit ven nebo jste se rozhodli rovnou vytvořit putovní kamínek, budete potřebovat alespoň základní pomůcky a vybavení:
Akrylové barvy
… ty lze použít pro samotné malování i barvení podkladu. K tomuto základu můžete použít také krycí nebo tónovací barvu ve větším cenově výhodnějším balení, případně akrylový sprej různých barev.
Akrylové fixy
… krásně s nimi vykreslíte detaily a jsou ideální variantou pro menší děti, které si ještě s tahy štětcem příliš neporadí. Seženete je v různých tloušťkách a stejně jako u barev můžete dnes snadno koupit i metalické fixy na kamínky, fixy se třpytkami nebo dokonce fixy svítící ve tmě.
Tip: Nejlepší dobrodružné filmy pro děti
Kvalitní štětce
… někdo dává přednost připraveným sadám, jiní nedají dopustit na nákup jednotlivých štětců dle svých individuálních potřeb a plánů. Ať už se rozhodnete jakkoliv, ve vaší výbavě by neměl chybě větší plochý štětec na podkladovou malbu, několik plochých i kulatých štětců menších velikostí a pak alespoň jeden tenoučký štětec na detaily a tenké linie.
Tip: Jak motivovat děti ke čtení?
Permanentní fixy
… slouží zejména k předkreslení motivů na kamínek, případně můžete využít také lak v tužce.
Fixační prostředky
… k závěrečnému překrytí, prodlouží životnost malby. Vybírat můžete klasické nátěrové laky nebo akrylové spreje v matném i lesklém provedení. Ze zkušeností doporučujeme určitě lak, který je jednodušší na aplikaci, a na rozdíl od nátěru nejsou pak na kamínku viditelné tahy štětce.
Tip: Jak změnit písmo na Instagramu?
Další doplňky
Samozřejmě se vám bude hodit ještě paleta, kterou ovšem můžete nahradit malými kelímky, starými tvořítky na led nebo plastovou formou ze snědené bonboniéry.
Skvělou vychytávkou je také maskovací kapalina, známá také jako překrývací vrstva nebo Rubbelkrep. Ta vám při základním nátěru i složitějších malbách ochrání vybraná místa před nánosem barvy. Jednoduše ji aplikujete na vybrané místo, které má zůstat nedotčené, a po aplikaci barvy vrstvu maskovací kapaliny jednoduše seškrábejte.
Tip: Jak vybělit prádlo?
Na očistění štětců zase dokonale poslouží menší drátěný kartáček, který barvu dostane i z nejméně přístupných míst. Pokud totiž akrylovou barvu na štětcích necháte zaschnout, můžete se s nimi rovnou rozloučit.
Jak malovat na kamínky
Máte pořízené základní potřeby a rodina netrpělivě čeká v zástěrách u stolu? Pak je načase začít s malováním. Jak malovat na kameny?
- Kámen je vždy potřeba nejprve dokonale vydrhnout od hlíny a dalších nečistot. Použijte kartáče, houbičky, mýdla nebo saponáty. Tak, aby byl kámen před malováním dokonale čistý a opět suchý.
- Naneste podkladovou barvu v požadovaném odstínu podle zvoleného motivu. Tu nechte vždy důkladně zaschnout. Ideální je tedy si při čekání rozmalovat další kamínky.
- Jakmile podkladová barva zaschla, je čas na samotné malování motivu. Ten můžete rovnou tvořit barvou či akrylovými fixy, můžete si jej ale také předmalovat permanentním fixem či lakem v tužce.
- Pokud si na složitější motiv jen tak od ruky netroufáte, využijte uhlový papír, pomocí kterého šablonu na kamínek jednoduše přenesete. V tomto případě doporučujeme přes přenesený motiv aplikovat ještě jednu slabou vrstvu podkladové barvy, aby byly předkreslené linie lehce viditelné, ale v konečném výsledku neznatelné.
- Jakmile je vaše dílo hotovo, nechte jej opět důkladně zaschnout a následně aplikujte fixační vrstvu – ideálně bezbarvým akrylovým lakem ve spreji, případně jeho nátěrem. Pokud má kamínek opravdu vydržet i náročné venkovní podmínky, doporučujeme fixaci 2x nebo 3x zopakovat.
Existují samozřejmě další techniky, jako decoupage, malba tuší nebo moderní sprejování. S kamínky se tedy jen tak nudit nezačnete. A pokud i vás chytily putovní kamínky, které si nosíte domů z výletů, nezapomeňte při tvorbě také na spodní část kamínku – ta by měla obsahovat zejména vaše PSČ, abyste zjistili, kam váš kamínek doputoval.
Zdroj: https://www.zazen-nudu.cz/clanky/malujeme-putovni-kaminky
Martina se tvorbě a úpravě textů věnuje již od školy. Vystudovala ekonomické lyceum, přesto dává přednost přírodě, zahrádce a zdravému životnímu stylu. Již přes deset let funguje jako freelancer v oblasti IT a online projektů, v posledních letech však převažuje právě copywriting, který se jí stal vedle rodiny a turistiky velkým koníčkem.