Jak a čím mulčovat?

Mulčování je skvělou zahradní technikou, která ochrání vaše záhony před nadměrným výparem vlhkosti, ale třeba i před prorůstáním plevelů na záhon apod. Použít lze celou řadu materiálů a každý z nich má své výhody i nevýhody.

S mulčováním je nejvhodnější začít během pozdního jara. Tehdy je už zem na záhoncích dobře prohřátá (vrstva mulče by tomuto procesu částečně bránila), ale zároveň ještě nedochází k masivnímu rozvoji plevelů. Záhony však lze zamulčovat i kdykoliv později. Mimochodem – českým synonymem pro toto slovo je nastýlání.

Tip: Jak a kdy na vertikutaci trávníku?

Jak mulčovat

Kromě výběru vhodného materiálu na mulč je však třeba podniknout i další kroky. Substrát je především nutné odplevelit a dobře nakypřit. Jedině tak bude vrstva mulče fungovat přesně tak, jak má. A kolik mulče použít? V případě přírodních materiálů se používá 5 až 10 centimetrů. Jedině takto vysoká vrstva zabrání prorůstání plevele, mnohdy je tedy třeba mulč během sezóny dosypávat, protože se odspodu přirozeně rozkládá.

Mulčování kůrou

Mezi nejoblíbenější techniky mulčování patří použití kůry z jehličnatých stromů. To se hodí k většině okrasných rostlin, ovšem s výjimkou trvalek a listnatých stromů. Jak se totiž kůra rozkládá, mění pH půdy okolo sebe – a to směrem k větší kyselosti, což těmto skupinám rostlin nesvědčí. Navíc může přenášet i některé nepříjemné houbové choroby.

Za zmínku stojí i barevný dřevní mulč, který patří k aktuálním trendům. Jde vlastně o odštěpky dřeva, nabarvené přírodními barvami. Jeho použití není pro zahradu nijak nebezpečné. Připravte se ovšem na to, že efekt něco stojí. Za takový mulčovací materiál si tedy připlatíte.

Mulčování pilinami a zbytky dřeva

Stejná omezení má i použití odřezků ze dřeva. Musí však jít o dřevo tzv. čisté, tedy bez barev, laků a podobných nepřírodních složek. Pokud nemáte těchto zbytků dostatečné množství, lze ještě před nasypáním mulče položit na záhon tenkou netkanou textilii. Myslete však na to, že ta se přirozeně nerozkládá, ale spíše se trhá. A vydrží jen několik let.

Suché listí jako mulč

Tento způsob mulčování vlastně lidé odpozorovali z přírody – koneckonců, okolí listnatých stromů se tímto mulčem přirozeně pokrývá každý podzim. Rozložené listí se navíc mění v kvalitní listovku, což je substrát plný živin.

Tip: Jak vyrobit hnojivo z kopřiv?

Mulčováním trávou a senem

Dalšími materiály, které se k mulčování hodí, jsou seno a sláma. I tyto materiály poslouží jako prostředek proti růstu plevele a nadměrnému odparu vody, ale jejich použití má svá pravidla. Na podzim je totiž třeba je odstranit, protože se v nich mohou držet myši a hryzci.

Kamenný mulč

Jako jistý typ mulče lze použít i kamínky a drobný štěrk. Hodí se především do skalek nebo do okolí jehličnanů. Nikdy je naopak nedávejte k rostlinám, které mají rády vlhko – snadno se totiž přehřívají, což zeleni nesvědčí.

Použití mulčovací textilie

Záhony lze zamulčovat i samotnou netkanou textilií. Ta však samostatně nevypadá příliš dobře a hodí se jen pro velmi specifické použití (jinak se opatřuje ještě tenkou vrstvou nějakého přírodního muče pro dekorativní efekt). Oceníte ji například na svém záhonku s jahodami. Jahody při kontaktu s textilií nebudou plesnivět a jako bonus se vyhnete častějšímu pletí.

Zdroj: https://www.zahrada-centrum.cz/clanky/2-mulcovani-cim-kdy-a-jak, https://www.dumazahrada.cz/clanek/proc-a-cim-mulcovat-zahony.html

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *