Jak hnojit jahody od zasazení až po sklizeň?

Jahodníky patří na našich zahradách k velmi oblíbeným druhům ovoce. A nezáleží na tom, zda jde o pěstovanou kulturní formu klasického jahodníku alias jahodník velkoplodý (Fragaria ananassa) nebo o jahodník obecný (Fragaria vesca), obecně známý též pod názvem lesní jahoda. Zásady pro hnojení jsou v obou případech podobné.

Pro začátek je třeba říct, že jahodám vyhovuje spíše kyselejší substrát, ještě před výsadbou je tedy třeba do substrátu přimíchat i trochu rašeliny.

Hnojení zeminy před výsadbou

Pokud plánujete výsadbu jahod dlouhodoběji dopředu, pak záhon s příchodem podzimu pohnojte hnojem nebo kompostem. Kompost lze použít ještě i dva nebo tři týdny před výsadbou, na hnůj je však již pozdě. Pokud se na záhonku nerozloží, mohl by později popálit citlivé kořeny sazenic.

Čím hnojit jahody

Jestliže není z jakéhokoliv důvodu možné předem jahody pohnojit, pak na jaře, ještě v době před květem, použijte běžná hnojiva určená pro jahody. Hodí se i granulovaný kravský hnůj. Při jeho použití je však nutné dávat pozor na to, aby se granule nebo roztok nedostaly na listy – mohlo by totiž dojít k jejich poškození. Jahody hnojte vždy nejlépe ke kořenům a jednotlivě – hnojení postřikem je spíše nevhodné. Hodí se jen pro opravdu velké záhony, kde občasné poškození rostlin nevadí.

Hnojení jahod po výsadbě

Na hnojení jahod je však vhodné nespěchat. Po výsadbě je nutné počkat tři týdny, dokud se jejich kořeny neadaptují na nové podmínky, do té doby opět hrozí jejich poškození.

Kdy hnojit jahody

Jestliže hnojíte starší jahodníkový porost, pak se řiďte jeho vzhledem. Na jaře je vhodné použít první výživu ve chvíli, kdy mají rostlinky několik prvních nových lístků. Používejte pouze bezchlórová hnojiva aplikovaná tak, aby se nedostala na listy. Jde o tzv. hnojiva NPK (N-dusík, P-fosfor, K-draslík). Z dusíkatých hnojiv je vhodný například známý ledek.

Jakmile se na jahodách začnou tvořit poupata, je vhodné hnojení zopakovat, případně přímo použít přípravky určené pro vývoj květů a plodů. Všeobecně platí, že nejvíce živin by měly jahody dostávat mezi obdobím květu a dozráváním plodů.

Ovšem zapomenout nesmíte ani na hnojení v závěru sezóny. I to je totiž velmi důležité. Jakmile jahody odplodí, zbavte je všech starých a nemocných listů a dopřejte jim poslední dávku živin. Hodí se jakékoliv komplexní hnojivo, například Cererit. To pomůže jahodníkům lépe přezimovat, protože je připraví na období zimního klidu a odpočinku. Na opravdu chudých půdách je možné jahody pohnojit ještě v září, v takovém případě se však vyhněte hnojivům s obsahem dusíku. Ten brání vyzrávání zelených částí jahod, jež jsou později náchylné k namrznutí.

Zdroj: https://www.jahody-otmarov.cz/jak-pestovat-jahody/pestovani-a-osetrovani/

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *