Jak odstranit izolepu ze skla a plastu?

Izolepa je snadno dostupným a levným pomocníkem, který dokáže přilepit nejrůznější lehké předměty na jejich dočasné „působiště.“ Problém však může nastat ve chvíli, kdy chceme tyto jednorázové dekorace odstranit. Pozůstatky po lepidle z izolepy totiž nejsou dolů zdaleka tak dobře, jak bychom si nejspíš představovali.

Jak odstranit starou izolepu

Pokud je izolepa na místě už delší dobu, může vyschnout a zatvrdnout. Nejprve vám tedy doporučujeme namočit ji teplou vodou a počkat, až se trochu rozmočí a změkne. Pokud se to nepodaří, můžete pro její změkčení použít také prostředek na mytí nádobí. Následně izolepu seškrábněte tenkou, plastovou špachtlí.

Pokud je možné pásku uchopit ručně, pak ji nikdy nestrhávejte rovně, ale spíše pod mírným úhlem, a to po úhlopříčce od jednoho rohu ke druhému (i když může být obtížné si něco takového na dlouhém pruhu izolepy představit). Funguje to překvapivě dobře a zamezíte tak situaci, v níž se izolepa jednoduše roztáhne.

Prevence uvolnění lepidla z izolepy

Pokud máte podezření, že by po odstranění pásky mohly zůstat na povrchu stopy lepidla, pro jistotu ji zahřejte fénem nebo horkou žehličkou (nejlépe uděláte, pokud na ni položíte jakýkoliv hadřík, abyste nepoškodili povrchy okolo ní). Opět se snažte izolepu odlepovat jemně a pod úhlem.

Domácí prostředky pro odstranění lepidla z izolepy

Pokud se vám však přece jenom izolepu strhnout vcelku nepodaří, nemusíte zoufat. Stačí sáhnout po pestré škále domácích prostředků, které si s lepidlem poradí. Jde například o obyčejný tuk. Poslouží vám cokoli – máslo, majonéza, olej atd. V případě nouze lze použít i vysoce hydratační krém. Pamatujte si však, že mastné přípravky se nesmí používat na velmi savé povrchy, jako jsou například papírové tapety.

Dobře poslouží i teplá voda. Ta se hodí ve chvíli, kdy nevíte, čím bezpečně odstranit lepicí pásku, aby nedošlo k poškození okolního povrchu. A přitom právě použití teplé vody je jednou z nejjednodušších a nejjemnějších metod. Stačí vzít hadřík, namočit ho do teplé vody a přiložit ho na izolepu nebo lepidlo, které zůstalo na skle nebo plastu. Poté jen stačí počkat, až vše změkne. Nemůžete použít vodu? Pak si vezměte k ruce horkovzdušnou pistoli. Lepidlo jednoduše nahřejte a poté ho odsajte bavlněným hadříkem. Postupujte tak až do doby, než odstraníte i ten poslední zbyteček.

Pokud tato metoda nezabere, budete muset použít těžší kalibr – petrolej. Ten bez problémů koupíte v lékárně, v drogerii nebo v prodejnách s kutilskými potřebami. A jak ho použít? Stačí nanést trochu petroleje na lepidlo nebo izolepu a poté začít roztírat. Petrolej čištěným povrchům v naprosté většině případů nijak neškodí, ale na textilu může zanechávat skvrny. Dobře tedy obložte čištěné místo například starými ručníky.

Poslední možností, jak odstranit zbytky lepidla ze skla nebo plastu, je velmi jemný brusný papír. Při jeho použití však nespěchejte a nikdy na něj příliš netlačte, jinak byste mohli sklo nebo plast opravdu nepříjemně poškodit. Pokud nemáte doma ani ten, pak jednoduše sáhněte po drátěnce na nerez nebo po hrubé straně houbičky na nádobí.

Na okenní tabulky se skvěle hodí odstraňovač laku na nehty. Stačí je nanést na vatový tamponek a potírat zbytky izolepy. Jak je to s okenními rámy? Je bohužel pravda, že přípravky s obsahem acetonu mohou zabarvit plastové povrchy dožluta. Proto nejdříve zkuste tento přípravek nanést na nějaké méně viditelné místo a počkejte, jak bude působit. Pro tento typ použití také používejte odstraňovač laku bez barviv a vitamínů, protože ty mohou na čištěném povrchu způsobit nevzhledné skvrny.

Odstraňovače lepidla z obchodu

Na trhu existují i speciální odstraňovače na bázi terpentýnu nebo benzínu. Ale dejte si pozor – jsou to sice velmi účinné chemické přípravky, ale při nesprávném použití mohou zničit jakýkoliv lak nebo citlivý čištěný povrch. Vyplatí se s nimi proto vždy zacházet opatrně. V jejich případě si vždy pečlivě přečtěte návod k použití a postupujte podle něj. Pokud si však chcete pořídit skutečně šetrné čisticí přípravky, pak vybírejte ty, které v sobě žádný terpentýn nebo benzín nemají. Bývají sice trochu dražší, ale pro použití v interiéru i exteriéru jsou zcela bezpečné.

A pokud potřebujete odstranit větší množství lepidla, pořiďte si v obchodě speciální gumový kotouč na odstraňování lepidla, který jednoduše nasadíte na vrtačku a za pár vteřin máte hotovo.

Zdroj: https://www.covybrat.cz/jak-odstranit-lepidlo-ze-samolepky-ze-skla-a-nabytku/, https://www.zive.cz/poradna/jak-vycistit-lepidlo-od-izolepy/sc-20-cq-384171/default.aspx?consultanswers=1

1/5 - (1)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *