Jak pěstovat listopadky – kdy a kam sázet?

Jen málokteré květiny jsou tak silnými symboly podzimu, jako právě listopadky alias chryzantémy. Naučte se je správně pěstovat a dopřejte jim vše, co ke své kráse potřebují. Rozhodně se to vyplatí.

Chryzantéma je druh květiny pocházející z Asie a Evropy. Je oblíbená pro svou pestrou škálu barev a tvarů, a často je pěstována jako okrasná rostlina v zahradách a jako řezaná květina. Existuje mnoho druhů a odrůd chryzantém, které se liší velikostí květů, barvami a tvary.

Ne všechny listopadky lze pěstovat na zahradě

V Evropě se listopadky pěstují již po staletí, což vedlo k vytvoření impozantní škály odrůd pro pěstování ve skleníku i na zahradě. Je důležité si uvědomit, že ne každá zakoupená rostlina je vhodná pro pěstování trvalek na zahradě. Abyste si zajistili, že vám listopadky na zahradě budou přinášet radost po mnoho dalších let (a podzimů), je nutné vybírat odolné rostliny, které byly pěstovány venku.

Listopadky zdobené kulovitými květy se podobají spíše sezónnímu zboží, podobně jako letničky určené pro pěstování na balkoně. Je nezbytné myslet na to, že tyto rychle vypěstované rostliny, na rozdíl od těch určených pro dlouhodobé pěstování na zahradě, nemají vyvinuty dostatečně robustní přezimovací orgány (kořeny). Proto nelze očekávat, že na zahradě přežijí zimu až do následujícího jara.

TIP: Co je jedovaté pro kočky? Seznam nejčastějších potížistů – vyhněte se těmto rostlinám ve své zahradě

Jaká je symbolika chryzantém?

Chryzantémy mají symbolický význam v různých kulturách. Například v Japonsku jsou chryzantémy národním květem a jsou spojovány s krásou, dlouhověkostí a ctností. V mnoha zemích se také používají v pohřebních obřadech a jsou symbolem vzpomínky a úcty k zemřelým.

Co potřebují listopadky ke své spokojenosti

Podobně jako mnoha jiným okrasným trvalkám se listopadkám daří na slunných místech s dobře propustnou, hlinitou nebo hlinitopísčitou půdou obohacenou živinami. Pozdně kvetoucí odrůdy vydrží kvést déle, pokud pro ně najdete místo u zdi nebo živého plotu, který jim poskytne ochranu. Vyšší odrůdy mohou dorůst značné výšky, což vyžaduje oporu během léta. Řez těchto rostlin v polovině července zachová jejich kompaktnost a prodlouží dobu kvetení.

Kdy sázet a dělit listopadky

Ideální doba pro výsadbu mrazuvzdorných listopadek je na jaře nebo v první polovině roku. Tento časový rámec poskytuje rostlinám dostatek času na zakořenění a přirozený vývoj, což zvyšuje jejich schopnost přežít první zimu. Pokud je vysazujete na podzim, těsně před rozkvětem, nezapomeňte, že jejich přežití v zimě napomůže vrstva suchých listů nebo jiný šikovný kryt. Na jaře seřízněte nadzemní části rostlin, abyste ochránili kořeny.

U starších rostlin je výhodné je každé tři až čtyři roky na jaře (v březnu nebo dubnu) rozdělit, aby i nadále bohatě kvetly. Kromě toho jim na jaře pomůže dávka kompostu. Důležitá je také ochrana mladých výhonů před nenasytnými škůdci.

TIP: Zavíječ zimostrázový v buxusech. Jde o nenápadného motýlka, jehož housenkám nejvíce chutná právě buxus – jak se ho zbavit?

Kdy vysazovat listopadky?

Vysaďte listopadky na jaře nebo na podzim. Důkladně vykopáním díry přibližně dvakrát širší než kořenový bal, ale stejně hlubokou. Po výsadbě zalijte rostlinu.

Kde se bude listopadkám nejlépe dařit?

Listopadky preferují slunné nebo polostinné místo, kde mají dostatek světla. Vyhněte se místům s příliš silným větrem, který by mohl poškodit jejich větve.

Jak na správnou zálivku listopadek?

Během prvního roku pravidelně zalévejte, aby se kořeny dobře usadily. Později mohou být méně náročné na zálivku, ale během suchého období jim stále zajistěte dostatek vody.

Čím hnojit listopadky?

Listopadky můžete hnojit na jaře a na podzim organickým nebo minerálním hnojivem.

Jak ochránit záhony před slimáky přírodně?

Vsadit můžete na několik prověřených metod: Kávová sedlina (rozprostřete kávovou sedlinu kolem záhonů, slimáci nemají rádi hrubý povrch a kofein může na ně působit jako repelent), měděné pásy (umístěte měděné pásy nebo pásky kolem záhonů, když slimáci přijdou do kontaktu s mědí, způsobí to na jejich těle nepříjemný pocit a odrazuje je to), vytvoření bariéry z popela (vytvořte tenkou bariéru popela kolem záhonu, slimáci nejsou schopni se přes popel přeplazit) či sůl (nasypte sůl kolem záhonů, má na slimáky dehydratační účinek).

TIP: Jak často stříhat túje? Pro dokonalý živý plot je důležitá pravidelnost. Radikální řez túji spíše uškodí

Doplňková výsadba pro listopadky

Pokud jde o vhodné společníky, listopadky doplňují kompaktní odrůdy ozdobnic (Miscanthus), metlice křivolaké (Panicum virgatum) a další okrasné trávy. Moudrou volbou bude také volba podzimních aster (Aster) a sasanek (Anemone).

Závěrem lze říci, že pěstování listopadek, ať už vytrvalých, nebo jednoletých, je v Evropě osvědčenou praxí. Rozsáhlý sortiment odrůd, který se během staletí vyvinul, umožňuje vytvářet v zahradách úchvatné a živé expozice. Abyste listopadkám zajistili dlouhou životnost, je nutné vybírat odolné druhy vhodné pro pěstování venku. Těmto rostlinám se daří na slunných místech s dobře propustnou půdou bohatou na živiny. Správná péče, včetně dělení starších rostlin, zajištění ochrany proti škůdcům a výběru doplňkových doprovodných rostlin, povede k vytvoření velkolepé a trvalé podzimní zahradní expozice.

Zdroj: https://www.almanac.com/plant/chrysanthemums, https://zahradkaruvrok.cz/2021/10/listopadky-doma-i-na-zahradce/, https://www.zahradnictvi-flos.cz/blog/listopadky-zasadte-je-na-jare-na-podzim-se-odmeni-bohatym-kvetenim, https://prima-receptar.cz/chryzantemy-listopadky/, https://www.ceskestavby.cz/rostliny/chryzantema-chrysanthemum-listopadka.html

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *