Pokud máte spíše malou zahradu, pak si do ní jen stěží můžete vysadit větší množství standardně rostlých a tvarovaných ovocných dřevin. A právě proto jsou tu sloupovité ovocné stromky, které dokážou přinést maximum úrody i na malém prostoru.
V zahradnictvích bývají k dostání pod názvem Ballerina. Nejde o „pracovní název“, ale o označení stromků se zvláštní genetickou výbavou. Nerostou tak, jako ty klasické. Mají jednu hlavní osu, na kterou přisedají podnože, na nichž vyrůstají plody. Postupně se vytvoří i korunka, a to pomocí několika málo postranních větví s vertikálním růstem. Sloupovitý tvar stromků je tedy zcela přirozený, rozhodně ho není dosahováno nějakou přehnanou prací s nůžkami.
Tip: Jak na správné zaštipování muškátů?
Jaké sloupovité stromky lze sehnat
Dnes je již výběr možného ovoce pěstovatelného na malých zahradách velmi velký. K mání je jabloň, nektarinka, slivoň, hrušeň a višeň. Vybrat si tedy můžete zcela podle svého gusta. Plodnost je velmi vysoká, ovšem musíte počítat i s jednou nevýhodou, a tou je životnost. Sloupovité stromky totiž na zahradě vydrží podstatně menší dobu než klasické stromy.
Jak vysazovat sloupovité ovocné stromky
Mnoho místa opravdu nepotřebují. Bohatě jim postačí, když je vysadíte 50 až 60 centimetrů od sebe. Potřebují také výživnou zeminu a slunečné místo, chráněné před studenými větry. Oporu obvykle nepotřebují. Pouze pokud je kmen opatřen dvěma terminály ve tvaru písmene V, pak se opora doporučuje. Tento typ tvarování totiž není tak stabilní.
Jak na správný střih
Charakteristickým znakem těchto stromků je to, že potřebují malý nebo dokonce vůbec žádný střih. Jakékoliv zásahy se provádí od června do srpna – zimní řez se pak nedoporučuje vůbec. Obvykle je nutné zkracovat vrchol, aby strom nerostl do výšky – to lze provést cca ve výšce tří metrů. Nikdy se však k odebrání vrcholového pupenu neuchylujte ihned po výsadbě, to totiž obvykle vede k nechtěnému větvení.
Hnojení sloupovitých stromků
Nároky těchto dřevin jsou v zásadě stejné jako u „klasických“ ovocných stromů. Pokud nechcete sázet na specializovaná hnojiva z obchodu, doporučuje se vždy na podzim obsypat stromy větší vrstvou dobře vyzrálého kompostu. Ten se během zimy rozloží a zásobí zem cennými živinami.
Tip: Hnojivo z droždí a cukru. Nejlevnější výživné hnojivo, které pomůže vaší zahradě
Pěstování v nádobách
Pokud nemáte na zahradě vhodné místo, lze tyto stromky pěstovat i v nádobách, je ovšem nutné zvolit zakrslejší odrůdy, které svou výškou nepřesahují 1,5 metru. Nádobu je nutné volit dostatečně velkou a hlubokou, do níž se vejde i 5 až 10 centimetrů vysoká vrstva drenáže, jinak hrozí poškození kořenů. Květináč vybírejte spíše světlý, jinak by totiž mohlo docházet k jeho nechtěnému přehřívání.
Zimování se doporučuje v chladné a světlé místnosti. Jestliže to však není možné, je nutné nádobu co nejlépe zaizolovat, aby nedošlo k promrznutí a vyschnutí substrátu. Rovněž se doporučuje postavit nádobu na kus polystyrenu nebo jiného izolantu. Důležitá je také občasná zálivka, ta se však doporučuje i u volně vysazených stromků. Je nutné ji provádět v bezmrazých dnech.
Tip: Jak na jaře zastřihnout okrasné keře, které kvetou v létě a na podzim?
Zdroj: https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/jak-pestovat-sloupovite-ovocne-stromky, https://prima-receptar.cz/nebojte-se-sloupovitych-jabloni/
Milovnice přírody s aktivním zájmem o bylinky a prostředky přírodní medicíny. Tomuto oboru se věnuje již řadu let a neustále se snaží rozvíjet své znalosti prostřednictvím různých seminářů a kurzů pod vedením odborníků.