NFC platby mobilem stále častěji nahrazují původní debetní či kreditní karty. Není se čemu divit. Mobilní platby jsou pohodlné, rychlé a bezpečné. Nemusíte u sebe nosit „desítky“ karet, ani zoufat ve chvíli, kdy si doma zapomenete peněženku. Pokud s NFC platbami teprve začínáme, tak jistě oceníte náš návod, jak platit mobilem. Dozvíte se informace o dostupných platformách, i jak celý proces probíhá.
Platby mobilem s i bez NFC
Spojení „platba mobilem“, může mít v zásadě čtyři významy. Prvním z nich je platba kartou online, prostřednictvím mobilního telefonu. Druhá, která je předmětem zájmu tohoto příspěvku, nahrazuje bezkontaktní platební karty, a využívá NFC technologii.
Tip: Tesco Mobile – recenze, zkušenosti a ceník
Třetí je alternativou k druhé, figuruje na pozici náhradníka za platební karty, avšak nevyžaduje přítomnost NFC v telefonu. Můžete ji tedy používat i na levnějších telefonech. Tato metoda placení telefonem bez NFC funguje tak, že naskenujete QR kód, který vás odkáže do speciální aplikace, v níž provedete platbu.
Poslední varianta pak absenci NFC v mobilu řeší speciální nálepkou s NFC čipem, kterou si můžete přidělat například na zadní stranu krytu a přikládat ji stejně, jako platební karty či telefon s NFC.
NFC platby telefonem nejsou limitovány připojením k internetu. Můžete je tedy využívat i v místech, kde nemáte signál, případně pokud vám dojdou data. Stejně tak lze tímto způsobem mobilem platit v zahraničí. Obchody, které tuto metodu platby umožňují, poznáte podle speciálních nálepek na terminálech nebo na vstupních dveřích.
Tip: Jak vysušit mobilní telefon? Postup na záchranu utopeného mobilu
Jak platit mobilem s NFC
Nabízejí se dva způsoby, jak můžete mobilem disponujícím NFC, platit – využívání univerzální aplikace a speciální aplikace banky. Univerzální aplikace mají tu výhodu, že si do nich můžete uložit platební karty více bank a mají širší podporu nejen v kamenných prodejnách, ale i na eshopech. Navíc si nemusíte pamatovat PIN ke všem kartám – nastavíte pouze jeden, kterým se identifikujete v aplikaci.
Mezi nejpoužívanější, univerzální aplikace/služby, které mobilní platby zprostředkovávají, bezpochyby patří Google Pay, Apple Pay, Garmin Pay či Fitbit Pay. Každá z nich je určena k použití na specifických platformách – Google Pay pro telefony s Androidem, Apple Pay pro iPhony a Apple Watch atd. Použití každé z nich je přitom podmíněno tím, že vaše banka s danou platformou spolupracuje.
Ještě před tím, než se pustíte do experimentování s NFC platbami, byste se proto měli ujistit, zda se vaše banka vyskytuje na seznamu té, či oné platformy. V případě Apple Pay a Google Pay k tomuto účelu můžete využít jejich stránku podpory.
V souhrnu tak můžete zkusit postup, jak bezkontaktně platit mobilem, aplikovat pokud:
- vlastníte telefon s NFC,
- váš telefon běží alespoň na Androidu 5.0 (Lollipop), případně vlastníte iPhone 6 a novější,
- máte v mobilu nastavené gesto, PIN, používáte čtečku otisku prstu či rozpoznání obličeje (z důvodu bezpečnosti nelze aplikace používat bez zámku obrazovky),
- vaše banka podporuje danou platební službu.
Jak fungují NFC platby mobilem
Postup, jak platit mobilem, je v zásadě totožný, ať už využíváte jakoukoli službu. Ve zkratce: nainstalujete si aplikaci Google Pay / Apple Pay apod., vložíte do ní údaje k platební kartě a můžete začít nakupovat. V kamenném obchodě pak jen „probudíte“ mobil čili rozsvítíte displej a přiložíte k platebnímu terminálu (v případě platby nad 500 Kč zadáváte PIN k aplikaci. Přijde vám notifikace o platbě a je hotovo. Na eshopech kliknete na tlačítko pro platbu například prostřednictvím Apple Pay a obchod vás přesměruje do aplikace.
Jak vložit kartu do Google Pay
- Ověřte si, zda vaše banka Google Pay podporuje.
- Nainstalujte si Google Pay z obchodu s aplikacemi.
- Klikněte na tlačítko „Přidat kartu“.
- Naskenujte kartu pomocí fotoaparátu, případně zadejte údaje ručně.
- Potvrďte dvoufázové ověření.
Jak vložit kartu do Apple Pay (pro iPhone i Apple Watch)
- Ověřte si, zda vaše banka Apple Pay podporuje.
- Nainstalujte si aplikaci Wallet z Apple Store.
- Klikněte na tlačítko plus.
- Naskenujte kartu pomocí fotoaparátu, případně zadejte údaje ručně.
V praxi pak stačí, když dvakrát zmáčknete boční tlačítko mobilu, případně se identifikujete prostřednictvím Touch ID nebo Face ID a přiložíte iPhone či Apple Watch k terminálu.
Barbora se odmala věnuje tvorbě kratších i delších textů. Ráda lidem pomáhá hledat odpovědi na otázky nejrůznější tematiky a snaží se vždy předat co nejsrozumitelnější řešení. Mimo psaní se zabývá také fotografováním a tvorbou grafiky, což jsou současně její největší koníčky.