Jak poznat bolest žlučníku?

Bolest žlučníku dokáže značně znepříjemnit život. Objevuje se rychle a její intenzita vás může překvapit. Pokud jste se nikdy se žlučníkovou bolestí nesetkali, tak je tento článek přímo pro vás. Dozvíte, jak bolest rozeznat od ostatních bolestí břicha a jak se zachovat. 

K čemu máme žlučník? 

Žlučník je orgán ve tvaru hrušky veliký přibližně 10×4 centimetry. Uložen je pod játry a je s nimi pevně spojen vazivem. 

Většina lidí si myslí, že žlučník tvoří žluč, ale ve skutečnosti ji jen skladuje a zahušťuje. Žluč je produkována v játrech a do žlučníku se dostává jaterním vývodem.

Žluč v těle pomáhá trávit potravu a podporuje zažívání neutralizací kyselé tráveniny, která přichází ze žaludku. Žluč má schopnost emulgovat tuky, ale jejich přemíra ve stravě může vést k poškození žlučníku. 

Jak bolí žlučník?

Potíže se žlučníkem se projevují bolestí v pravém podžebří. Může být tupá i ostrá a vystřelovat až do zad k pravé lopatce nebo do žaludku. Někdy bývá spojena pícháním, napětím, pocity plného břicha, škytáním a zvracením. 

Bolesti žlučníku postihují velké množství lidí a první záchvat vás překvapí svou intenzitou. Přestože může bolest sama ustoupit, tak jde o projev nemoci a vždy je nutná konzultace s lékařem, který stanoví diagnózu a navrhne další postup. 

Co značí bolest žlučníku?

Bolest žlučníku je příznak, který nás upozorňuje, že se něco děje a je na čase vyhledat lékaře. Přestože bolest může sama ustoupit, tak ji nepodceňujte a řešte své problémy včas. 

  1. Žlučníková kolika

Žlučníková kolika nebo také žlučníkový záchvat je označení pro náhle vzniklou bolest v pravém podžebří. Bolest může trvat různě dlouhou dobu a mít různou intenzitu. 

Nejčastěji je způsobena konzumací tučného jídla, kdy tělo vyplaví zvýšené množství žluči, které odplaví žlučníkový kamínek. Ten nemůže „vycestovat“ ven a proto se dostavuje bolest. 

  1. Žlučníkové kameny

Žlučníkové kameny se nejčastěji objevují u žen po čtyřicítce, ale nevyhýbají se ani mužům. Vznikají krystalizací některých složek žluči a mohou se nacházet ve žlučníku nebo žlučovodu. 

  1. Zánět žlučníku 

Bolest žlučníku může značit také zánět, který je provázen vysokou horečkou a zvracením. Zánět je způsoben nejčastěji městnáním žluči nebo zavlečení infekce krevní cestou. 

Co spouští bolesti žlučníku

Bolest žlučníku se zpravidla objevuje po dietní chybě. Velké množství tučného a hůře stravitelného jídla na oslavě nebo grilovačce vám do pár hodin zajistí bolesti v pravém podžebří. Existují však i další potraviny dráždící žlučník. Jsou to například:

  • čokoláda a kakao,
  • dráždivá jídla (česnek, cibule, ostré jídlo),
  • rajčata,
  • bobuloviny. 

U každého člověka může být spouštěč jiný a je třeba vysledovat reakci na určité potraviny. Pokud trpíte na bolesti žlučníku, tak si můžete cíleně vést deníček a během pár týdnů budete mít seznam nevhodných potravin.  

Co pomáhá na bolesti žlučníku? 

V souvislosti s bolestmi žlučníku se nejčastěji drží dieta s nízkým obsahem tuku a nedráždivými jídly. Ideální příprava masa je vaření nebo dušení. A nepoužívají se potenciálně dráždivé přísady. Samozřejmě je důležitá snaha nemocného o dodržení režimu. 

Pokud jsou bolesti chronické nebo se koliky vracejí, tak se přistupuje k chirurgické léčbě. Nejčastěji se provádí laparoskopické odstranění žlučníku. Jde o běžnou operaci, která není nijak riziková a pacientům značně usnadní život. Přesto je nutné po odstranění žlučníku dodržovat nadále dietu s omezením tuků. 

Zdroje: https://www.klubzdravi.cz/a/kde-a-jak-boli-zlucnik, https://euc.cz/clanky-a-novinky/clanky/zlucnik-proc-boli-a-kdy-je-nutna-operace/, 

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *