Jak se léčí revma a jak zmírnit příznaky doma?

Revma je běžně známou nemocí. Dokud se vás ale netýká, je pravděpodobné, že vlastně pořádně nevíte, co revmatoidní artritidu způsobuje, co vše může nemoc postihnout nebo zda se dá vyléčit. A právě tyto a mnohé další informace na vás čekají v následujících řádcích…

Co je revma?

Revma, revmatismus nebo také reuma či artritida jsou lidová označení pro nemoc s názvem revmatoidní artritida. Jedná se o chronické zánětlivé onemocnění, které nejčastěji postihuje klouby, výjimkou ale není ani postižení očí, kůže, plic nebo srdce a cév. 

Co způsobuje revma? 

Revmatoidní artritida je jedním z častějších autoimunitních onemocnění, které nemají zjevnou příčinu. Imunitní systém v tomto případě nefunguje jak má a napadá tkáně vašeho vlastního těla. 

Revma postihuje aktivní vitální jedince stejně jako ty, kteří dávají přednost svému pohodlí nebo ne zrovna zdravému životnímu stylu. Nejčastěji se objevuje u lidí ve věku 20 – 50 let, a to zejména u žen, výjimkou ale nejsou ani mladší pacienti, včetně dětí. 

Mohlo by vás zajímat: Potraviny snižující kyselinu močovou. Které jsou vhodné pro purinovou dietu?

Příznaky revmatoidní artritidy a průběh nemoci

Mezi prvotní příznaky, které pacienty přivádějí k lékaři, patří ztuhlost a bolest kloubů nebo jejich otok. Nejprve se objevuje zejména ztuhlost kloubů – ta je nejhorší ráno a trvá déle než hodinu. Později se přidává otok kloubů, bolest a jejich vyšší teplota na dotek, která značí počínající zánět

Revmatoidní artritida kromě hlavních příznaků přináší také vedlejší problémy, kterými mohou být celková únava a vyčerpání, ale také horečka. Objevit se může také nechutenství a s ním spojené váhové úbytky

Asi u pětiny pacientů všechny problémy časem zmizí a už se znovu neobjeví, většinou se však příznaky zhoršují a bez léčby dochází k rychlé degeneraci kloubů – funkčnost se postupně snižuje, objevuje se nepřirozené zakřivení kloubů, především u zápěstí a prstů. 

V místě zánětu se v kloubu vytvoří tzv. revmatická tkáň, která se dále rozšiřuje a může tak poškodit kloub i okolní kosti. Rozšiřování revmatické tkáně může vést k dalším otokům, bolestem nebo zánětům šlach. Proto s návštěvou lékaře rozhodně neotálejte, včasná diagnóza a nasazení léčby jsou zde základem úspěchu.

Náš tip: Jak se zbavit chronického zánětu v těle

Jak se léčí revma?

Ani moderní medicína nemá na vše odpovědi. Neví, proč u některých jedinců revma přichází a zatím se nedokáže poradit ani s jeho léčbou. Revmatoidní artritida tak bohužel zůstává nevyléčitelným onemocněním, léčba je soustředěna na zmírnění příznaků a zpomalení průběhu nemoci

Pokud je revma aktuálně v zánětlivé fázi, je doporučován klidový režim, v dalším průběhu ale naopak počítejte s nutností častého pohybu, cvičením a fyzioterapiemi. Klouby by neměly být přetěžovány a zároveň by měly mít dostatek pohybu, nutná je také úprava jídelníčku

Mezi nejčastější léky podávané při léčbě revmatoidní artritidy patří:

  • nesteroidní antirevmatika neboli protizánětlivé léky, které tiší bolest, nejsou však vhodné k dlouhodobému užívání, mohou poškodit zažívání.
  • léky modifikující nemoc, které dokážou ovlivnit samotný zánět.
  • kortikoidy.

Mezi novější a určitě šetrnější metody patří biologická léčba. Látky, které jsou zde obsaženy, jsou produkovány genetickým inženýrstvím a napodobují naše přirozené molekuly v těle. Dokážou blokovat bílkoviny a zastavit tak nechtěný přehnaný imunitní proces, který vytváří chronický zánět a způsobuje revma.

K dalším pokrokovým metodám moderní medicíny patří inhibitory Janusových kináz známé také jako JAK inhibitory. Ty cíleně potlačují zánět uvnitř buňky a narozdíl od biologické léčby není nutná jejich aplikace formou infuzí či injekcí – jsou podávány ve formě tablet.

Pro biologickou léčbu i k podávání JAK inhibitorů ale není vhodný každý pacient a pro zahájení moderních léčebných metod musíte splňovat některá kritéria.

Může se hodit: Jak správně uvařit zázvorový čaj

Současně s léčbou – ať už je vám doporučena jakákoliv z možností – jsou nutné také rehabilitace či fyzioterapie, které pomáhají udržovat pohyb postižených míst v maximálním možném rozsahu.

Revma – kdy je čas na operaci?

Pokud je revmatoidní artritida ve velmi pokročilé fázi a znemožňuje pacientovi běžné aktivity, přichází na řadu revmatochirurgie a protetika. Řešením je odstranění poškozených kloubů, které jsou nahrazeny umělými implantáty neboli endoprotézami. 

V dnešní době už si chirurgové umí poradit s náhradou kyčelních, kolenních, loketních, ramenních, zápěstních, ale také prstových kloubů

Babské rady na revma a domácí léčba

Sice nejsou řešením, ale průběh onemocnění mohou bylinky a další babské rady přinejmenším zpříjemnit. Některé uleví od bolesti, jiné si poradí s otoky … 

  1. Úprava jídelníčku 

Omezte přísun bílkovin, konzumaci masa – zejména drůbežího, které zvyšuje hladinu kyseliny močové v našem organismu. Onemocnění mohou údajně zhoršovat také lilkovité rostliny, rajčata nebo brambory.

  1. Vyzkoušejte jablečnou kúru

Mnoho zdrojů uvádí, že pacientům s revmatem může pomoci tzv. jablečná kúra. Ta sestává z velké konzumaci celých i strouhaných jablek, případně z pití jablečného moštu, který se doporučuje také při dně. 

  1. Obklady na revmatické klouby

Kloubům, které postihla revmatoidní artritida, mohou ulevit také obklady. Například jednoduchý obklad z rozklepaného zelného listu nebo různých směsí bylin, mezi kterými se osvědčil zejména kostival či zázvor.

  1. Domácí mazání na revma

Sílu bylin můžete poznat i díky doma vyrobeným mastím. Jako základ poslouží sádlo nebo čistá vazelína, kterou seženete v lékárně. Receptů na domácí mazání na revma najdete na internetu hromadu, stačí tedy pozkoušet, který vám bude vyhovovat. 

  1. Koupele jako úleva od revmatu

V lékárnách nebo e-shopech často seženete hotové bylinkové směsi, které by měly formou koupele ulevit od revmatických bolestí nebo otoků. Opět zde často hraje prim kostival, můžete ale vyzkoušet také koupel ve výhoncích z borovice. Pomoci by ale měl také heřmánek, máta nebo meduňka, které můžete bez obav kombinovat. 

Jen teplotu vody je potřeba uzpůsobit aktuální fázi revmatoidní artritidy – při akutním zánětu nebude příliš teplá voda ideální, spousta pacientů ale zjistila, že mírné teplo jim pomáhá zvýšit pohyblivost kloubů a snižuje bolest.

  1. Bylinné čaje, které pomáhají při revmatu

Do svého pitného režimu můžete zařadit i bylinné čaje nebo hotové směsi, které pomáhají při potížích s revmatem. Často se jedná o močopudné bylinky nebo třeba brusinky, které snižují hladinu kyseliny močové v těle. 

Mezi nejčastěji využívané byliny se pak řadí sušená i čerstvá kopřiva, listy břízy nebo měsíček lékařský a dubová kůra.

Zdroje: https://www.revmaticke-nemoci.cz/revmatoidni-artritida-moznosti-lecby, https://www.zelenazeme.cz/konopny-magazin/trapi-me/1633-co-pomaha-na-revma a https://www.bylinkyprovsechny.cz/nemoci/ruzne-nemoci/922-revma-revmatismus-revmatoidni-artritida-byliny-bylinky-babske-rady-caj-obklad-tinktura-mast-koupel

5/5 - (1)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *