Jak se zbavit chronického zánětu v těle

Každým rokem se zvyšuje počet pacientů, kteří trpí nějakou autoimunitní chorobou jako je Hashimotova, RA nebo alergie všeho druhu a další, které jsou důsledkem chronického zánětu. Pro prevenci a léčbu autoimunitních nemocí je důležitý dobře fungující trávicí trakt a toho docílíte správnou výživou. Protizánětlivá dieta je tudíž dieta pro zdraví a při zvládán vašeho stavu je velmi důležitá.

Proč právě trávící trakt?

Správně fungující trávící ústrojí zaručí, že se vstřebá maximum živin, vitamínů, minerálů, enzymů a dalších zdraví prospěšných látek. V tom vám protizánětlivá dieta účinně pomůže, zlepší stav střev a tím i imunitního systému.

Ne nadarmo se říká, že zdraví začíná ve střevech. Na tom, jak dobře fungují střeva a vůbec celý trávící systém, závisí psychofyzický stav a pohoda každého organizmu. Pokud jsou sliznice v celém těle zdravé a kolonizované správnými bakteriemi, funguje bezchybně vylučování trávících šťáv, vstřebávání všech živin a tak se budete cítit skvěle a mít dostatek energie, protože každá buňka bude optimálně vyživována.

TIP: Co je to prolaktin a jak může ovlivnit plodnost? Vysoká hladina toho hormonu může o obou pohlaví způsobit neplodnost a přispět ke snížení libida

Jak zajistit dobrý stav sliznic?

Pro začátek je třeba se držet několika jednoduchých bodů.

  1. Dodržujte zdravou výživu a životní styl.
  2. Jezte pravidelně a dostatečně pijte.
  3. K přípravě jídel využívejte jen čerstvé potraviny, ne polotovary nebo jinak průmyslově zpracované výrobky.
  4. Dbejte na rozmanitost v jídle.
  5. Vyhýbejte se stresu nebo se jej alespoň naučte účinně zvládat.
  6. Každý den si zacvičte nebo provozujte jinou pohybovou aktivitu, nejlépe v přírodě.
  7. Nepodceňujte zdravý spánek a dostatečně spěte.

V těle člověka žije několik kilogramů bakterií, nejvíce jich kolonizuje střevo. Rozloha střevní sliznice je asi 300 m² a na celé ploše neustále probíhá výměna různých komponent. Jaké bakterie to budou, zda hodné a zdraví prospěšné anebo patogenní, to záleží na každém jedinci. Výše uvedenými zásadami pomůžete těm správným bakteriím, aby se množily a zabraly si střevo pro sebe. Tím nedovolí rozvíjet se těm škodlivým.

Koktejly – skvělá volba

Pokud nemáte čas na přípravu jídla, sáhnete často po různých hotových výrobcích nebo potravinových doplňcích, jako jsou výživné koktejly v prášku a podobně. I když obal říká něco jiného, průmyslově zpracovaná strava není pro zdraví střevní mikroflóry dobrá. Kupované výrobky nebývají také levné. Přitom se nabízí snadné řešení, připravujte si koktejly s čerstvých surovin. Ty si pak můžete odnést sebou do zaměstnání, případně, pokud si koupíte přenosnou mixovací láhev, dáte do ní jen nakrájené ovoce a zeleninu, tekutinu nebo mléčný produkt přidáte až na místě a koktejl si vyrobíte čerstvý.

TIP: Magnerot recenze a zkušenosti – hořčík ve snadno vstřebatelné formě. Doplňte ho přírodní cestou

Co ničí prospěšné bakterie a tím i imunitu?

Ve střevech je mnoho lymfoidní tkáně, která ukládá lymfocyty – imunitní buňky. Ty bojují s vetřelci pronikajícími do těla téměř neustále. Čím lepší je imunita, tím častěji tělo nad vetřelci vyhraje. Tento systém je však lepší nezneužívat příliš často, aby se neobrátil proti vlastnímu tělu, což jsou právě autoimunitní choroby.

Jak je to s imunitou

K přetížení imunity dochází zvláště v těchto případech:

  1. Při chronické zácpě

Při zácpě jídlo zůstává dlouho na jednom místě, hnije a tím se uvolňují škodlivé látky, které poškozují sliznici střeva. Zácpa je nejčastěji způsobena nedostatečným přísunem vlákniny.

Jak zvýšit množství vlákniny v jídelníčku?

Konzumujte více ovoce a zeleniny (ovoce a zelenina jsou přirozeně bohaté na vlákninu), zvolte celozrnné produkty (obsahují více vlákniny než rafinované varianty), vsaďte na luštěniny (druh, jako jsou fazole, čočka, hrách nebo cizrna, jsou vynikajícím zdrojem vlákniny – zkuste přidat luštěniny do polévek, salátů, omáček nebo si udělejte chutné hummus nebo fazolový dip), konzumujte ořechy a semena (jsou nejen bohaté na vlákninu, ale také obsahují zdravé tuky a další živiny), zvyšte příjem vody (když zvyšujete příjem vlákniny, je důležité také zvýšit příjem vody, jinak nebude v těle správně fungovat). Pamatujte si, že při zvyšování příjmu vlákniny byste měli postupovat postupně a dávat pozor na příznaky nadýmání nebo zažívacích potíží. Každý člověk může mít individuální toleranci na vlákninu, a proto je důležité naslouchat svému tělu a přizpůsobovat stravu svým potřebám.

  1. Při konzumaci velkého množství lepku

Při pravidelné konzumaci velkého množství se lepek lepí na enterocyty (buňky pro vstřebávání potravy) a ty pak vylučují zoulin, což je bílkovina poškozující střevní sliznici, která je pak nadměrně propustná.

  1. Při nadměrném požívání antibiotik, cukru a rychle se kazících nebo mikrobiologicky kontaminovaných potravin a při drogové závislosti

TIP: Ashwagandha účinky. Kdy prospívá a kdy škodí? Pro její účinky na zdraví ji systém tradičního indického lékařství Ájurvéda využívá již po tisíce let

Co způsobí poškozená imunita?

Antibiotika zabíjejí bohužel nejen škodlivé, ale i hodné bakterie. Mezi rychle se kazící a mikrobiologicky kontaminované potraviny patří fast food, průmyslově zpracované výrobky, nesprávně rozmrazované potraviny, syrové maso a vejce z průmyslového chovu, nemytá zelenina a ovoce. Všechny tyto faktory vedou ke změně střevní mikroflóry, začnou se množit škodlivé bakterie, plísně, nejčastěji kvasinky, ty vylučují toxiny a jiné škodlivé látky, které se dostávají do krve. Imunitní systém je přetížený nebo nefunkční. Tak může dojít k rozvoji akutního či chronického zánětu a následně k rozvoji autoimunitního onemocnění, infekci, poškození orgánů i rakoviny.

Co nedělat

Při léčbě nemocí způsobených špatnou imunitou rozhodně slepě nedržte eliminační dietu. O vyloučení některých potravin musí rozhodnout dietolog na základě doložených vyšetření. Jinak si spíše uškodíte tím, že tělo zbytečně připravíte o některé potraviny. I pokud budete nuceni je vyloučit, je třeba je nahradit tak, aby tělo dostávalo nadále vše, co potřebuje.

Pyramida zdravé výživy a fyzické aktivity

Kdo se chce stravovat zdravě, dodržuje známou pyramidu výživy, do níž teď odborníci na zdravý životní styl ještě přidávají patro pohybové aktivity.

TIP: Bylinky na játra – které a jak pomáhají? Vsaďte na tyto prověřené druhy. Budete tak mít jistotu, že nikdy nešlápnete vedle

Spodní patro: pohyb

Bez dostatečného pohybu se zdravá výživa neobejde a nemusí to být jen intenzivní sporty. Stačí i relaxační procházka nebo cokoli, co vás baví. Fyzická aktivita rozpohybuje střeva, kterým se vsedě při mačkání břicha vykonávají peristaltické pohyby špatně. Rozproudí se i oběhový, svalový a lymfatický systém, lépe také probíhají metabolické reakce, zodpovědné za práci všech orgánů.

Nejdůležitější pro protizánětlivou dietu

Další patro a 1. patro zdravé stravy je ovoce a zelenina a také voda. V ovoci a zelenině jsou jak vitamíny a minerály, tak vláknina a další důležité látky, které mají nejsilnější vliv na imunitu. Dostatek vody je také pro fungování živého organismu nezbytný. Optimální je sníst 3 velké porce zeleniny a jednu porci ovoce, nejlépe v čerstvém stavu, i kdy ne nezbytně všechnu. Výborná je kvašená zelenina díky bakteriím mléčného kvašení. Nejsilněji pomáhá imunitě cibulová zelenina, která mimo jiné obsahuje rozpustnou vlákninu. Ta je výživou pro hodné bakterie ve střevech, takže se rychleji množí.

Celozrnné produkty

Tvoří další patro. Není třeba úplně vynechat lepek, ale omezit jeho přísun. Proto jsou celozrnné produkty ideální. Obsahují hodně vlákniny, vitamíny skupiny B, minerální látky a železo, zinek, hořčík a další antioxidační látky, které zabraňují tvorbě zánětů. Některé obiloviny obsahují minimum lepku, například oves, pohanka, proso, amarant. Quinoa nebo rýže nemá žádný. Vláknina je velmi potřebná pro peristaltiku střev a také na sebe nabaluje škodlivé látky. Není radno to s ní ale přehánět, nebo jíst potravinové doplňky s vlákninou. Zdravá strava jí obsahuje dostatečné množství.

Mléko a mléčné výrobky

Následujícím patrem je mléko, v kysaných produktech je řada prospěšných bakterií, které byste měli jíst denně. Vždy je ale lepší nechat si je zakysat doma.

TIP: Bylinky proti stresu a úzkosti – vyberte si ty nejlepší a naučte se je správně používat. Není to těžké a svém tělu tím opravdu prospějete

Bílkoviny

Kvalitní bílkoviny jsou pro zdraví důležité, zejména pro budování svalů, ale i pro imunitu, hormony a enzymy. Maso omezte na 3 porce týdně, k tomu 2 porce ryb a zbytek bílkovin je lepší požít ve vejcích a rostlinných bílkovinách (luštěniny, ořechy, semena). Rostlinné bílkoviny jsou zdrojem fytoestrogenů regulujících množství procesů v tělech žen i mužů. Na stejném patře s proteiny jsou i čaj, káva, bylinky, koření a sůl. Sůl lze částečně nahradit bylinkami a kořením. Je vhodné se jí vyhýbat, protože kromě jiného poškozuje sliznice. Čaj a káva bez cukru jsou ceněné nápoje obsahující množství antioxidantů, které zachycují volné radikály, zklidňují záněty a povzbuzují oběhový systém.

Tuky

Nejvyšší patro zabírají tuky, zdravější jsou ty rostlinné, tedy oleje a ořechy. Rostlinné tuky jsou bohaté na vitamíny a minerály. Jsou nejdůležitější pro imunitu, protože ovlivňují odolnost buněk v těle, každé jednotlivé zvlášť. Jejich buněčné membrány jsou obaleny fosfolipidy a proteiny a při špatné kvalitě lipidů dojde k narušení nebo odumření membrány, která chrání DNA. Poškození DNA může nastartovat zhoubný nádor.

TIP: Jak se vaří čočka? Které druhy namáčet a jak dlouho vařit? Přestaňte dělat triviální chyby a naučte se správný postup

Nejdůležitější lipidy jsou ty z esenciálních mastných kyselin. Tělo si je samo neumí vyrobit a musí je přijímat zvnějšku. Nejcennější jsou tzv. n-3. Mají protizánětlivý účinek a jsou obsaženy v tuku některých ryb a ve lněném semínku.

Nejhorší tuky jsou margaríny. Vlivem chemických procesů se mění konfigurace molekuly na typ „trans“, který je prozánětlivý a karcinogenní.

Take je v současné době čím dál větší problém převaha omega 6 mastných kyselin ve stravě, které převažují běžných potravinách a masu z konvenčně krmených zvířat.

Co je nejhorší pro protizánětlivou dietu

Rozhodně je to cukr. Byl úplně vyřazen z výživové pyramidy pro své mnohé škodlivé vlastnosti:

  • Způsobuje hormonální poruchy.
  • Při trávení cukru se odčerpávají z těla cenné minerály, jako je vápník, hořčík, chrom a měď.
  • Zaviňuje nedostatek vitamínu E a skupiny vitamínů B.
  • Zvyšuje množství volných radikálů. Způsobuje rychlejší stárnutí.
  • Je návykový, je příčinou hyperaktivity, ale i úzkosti a deprese.
  • Zablokovává imunitní systém.
  • Zvyšuje riziko některých druhů rakoviny.
  • Nadměrná konzumace negativně ovlivňuje zácpu, hemeroidy, obezitu, kožní onemocnění, astma, zubní kazy a další onemocnění.
  • Zvyšuje zlý cholesterol.
  • Napomáhá množení kvasinek a jiných škodlivých organismů a parazitů.
  • Podporuje rozvoj očních onemocnění.

Nejvíce skrytého cukru je v nápojích, slazených jogurtech, v průmyslově zpracovaných potravinách, fast foodu a samozřejmě v různých sladkostech, mnohdy miniaturních rozměrů, ale cukrem přímo nabitých. Cukr můžete nahradit medem nebo rostlinnými sirupy či ovocem.

Co říci závěrem

Protizánětlivá dieta je stravovací plán, který se zaměřuje na snižování zánětu v těle. Zánět je přirozenou obrannou reakcí organismu na infekce, poškození tkáně nebo podráždění. Nicméně chronický zánět může být spojen s různými zdravotními problémy, jako jsou srdeční choroby, diabetes, artritida nebo autoimunitní onemocnění. Pokud ji tedy máte nařízenou, určitě ji nevynechávejte. Pro vaše zdraví je opravdu důležitá.

Zdroj: https://masticlife.cz/pages/protizanetliva-strava-opravdu-to-funguje-dieta-jidelnicek, https://www.kondice.cz/zdravi-a-vyziva/nejlepsi-protizanetlive-potraviny-a-vzorovy-jidelnicek-dash.html?gclid=Cj0KCQjwjryjBhD0ARIsAMLvnF9cTmtGLjycrQ44E1Ffu0BXZAr0q4Xrl0tVu3nTQS3dnVQZqOpGumMaAqHSEALw_wcB, https://www.margit.cz/encyklopedie/protizanetliva-strava/, https://www.masks.cz/le-vie-herbally/protizanetliva-dieta/

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *