Dieta pro podporu laktace – co jíst během kojení?

Jídelníček při kojení by měl být především pestrý a chutný, přitom zdravý a vyvážený. Pestrost zajistí dostatek vlákniny, omega-3 mastných kyselin, vápníku, jódu, selenu, zinku a železa a samozřejmě také vitamínů. Abyste měly dost mléka, je důležité zařadit pravidelně ovesné vločky, luštěniny, semínka a ořechy.

Co jíst pro podporu laktace

Vybírejte si hlavně čerstvé potraviny. Jídelníček sestavujte podle potravinové pyramidy, laktační dieta by měla mít 2600 až 2900 kcal denně. Omega-3 najdete v tučných mořských rybách (volně lovený losos, sardinky, makrela), vápník v mléčných výrobcích, luštěninách, tmavozelené zelenině, máku, ořeších. Jód doplníte jodidovanou solí, dále je v třešních a višních, mořských řasách a rybách. Nejlepším zdrojem selenu je kukuřice, pšeničné klíčky, semena, plody moře, luštěniny, vejce nebo chřest. Zinek doplníte dýňovými semeny, luštěninami, ústřicemi, cibulí nebo vejci. Železo je nevíce obsaženo v tmavém mase a vnitřnostech, dále v luštěninách, listové zelenině a kopřivách, vaječném žloutku, celozrnných obilovinách či meruňkách.

TIP: Wow Tea recenze – fungují čaje pro hubnutí a detoxikaci těla? Nebo jde jen o další vějičku na důvěřivce?

Co pomůže zvýšit laktaci?

Pokud vám připadá, že máte nedostatek mléka, zkuste přidat i potraviny podporující laktaci. Tyto potraviny jsou zároveň zdravé, což je při kojení důležité. Můžete například zařadit:

Ovesné vločky (nejlépe horské)

Ovesné vločky zvyšují laktaci obsahem saponinů. Tyto sloučeniny mimo stimulaci laktace podporují imunitní systém a snižují hladinu špatného cholesterolu. Ovesné vločky se vyplatí zařazovat do jídelníčku, i když právě nekojíte.

TIP: Lipoxal Radical recenze – účinný přípravek na hubnutí? Nebo jen metoda, jak „zhubnout“ všechny vaše peníze?

Co jsou horské ovesné vločky?

Horské ovesné vločky jsou druh ovesných vloček, které jsou vyráběny z celých ovesných zrn a mají hrubší texturu než běžné ovesné vločky. Jsou nazývány „horské“ kvůli svému původu z horských oblastí. Mají mnoho zdravotních výhod. Jsou bohaté na vlákninu, minerály (jako hořčík, železo a zinek) a vitamíny (zejména vitamín B). Obsahují také beta-glukan, což je druh rozpustné vlákniny, který pomáhá snižovat hladinu cholesterolu v krvi a udržovat stabilní hladinu cukru v krvi.
Tyto vločky jsou skvělou volbou pro zdravou a vyváženou snídani. Mohou být vařené v mléce, vodě nebo rostlinných nápojích a podávány s ovocem, ořechy nebo semínky pro větší výživovou hodnotu.

Mohou být také použity jako ingredience pro pečení, jako jsou ovesné sušenky nebo chleby. Horské ovesné vločky jsou cenově dostupné a snadno se dají sehnat v obchodech s potravinami nebo na internetu. Při nákupu se doporučuje hledat vločky, které neobsahují přidaný cukr ani umělé přísady, aby byla zajištěna co největší přírodnost a zdravotní prospěšnost. V případě alergie na lepek je třeba vybírat certifikovaně bezlepkové ovesné vločky, protože oves může obsahovat stopové množství lepku kvůli možné kontaminaci při zpracování.

Semínka fenyklu

Fenyklový čaj odedávna maminky používaly jako lék proti kolice miminek, dokáže ale i podpořit tvorbu mléka. Čaj tedy můžete popíjet se svým děťátkem i vy. Připravíte ho zalitím 1 lžičky semínek vařící vodou v šálku, můžete semínka i pět minut povařit. Nechte 5-10 minut vylouhovat. Semena lze i žvýkat, pokud vám chutnají.

Ječný slad

Také zvyšuje laktaci, najdete jej v produktech s ječným sladem a nebo v pivovarnických kvasnicích. Pivo, ani nealkoholické, však nepijte.

TIP: Provexin A100HF recenze – funguje proti vypadávání vlasů? Zjistěte, zda se vyplatí do něj investovat, nebo se jedná o další reklamní tahák

Pískavice řecké seno

Semena této rostliny jsou v Indii i jiných zemích mnoho set let využívána pro zvýšení tvorby mléka kojících matek. Obsahují saponiny jako ovesné vločky, navíc jsou zdrojem beta-karotenu, železa, vitamínů skupiny B i omega-3 mastných kyselin. Pískavicí můžete kořenit nebo si připravit nálev na pití: 1-2 lžičky mletých nebo rozdrcených semínek zalijte šálkem vody a minutu povařte. Přikryjte a nechte louhovat 5 minut. Čaj je hořký a je třeba si na něj zvyknout, můžete jej osladit medem.

Česnek

Česnek se v mnoha zemích doporučuje na podporu laktace, i když se tvrdilo, že mléko po požití česneku kojencům nechutná a navíc jim způsobuje koliku. Není to ale pravda, v dnešní době je již známo, že strava matky nemá na chuť mléka ani na výskyt koliky žádný vliv. Česnek tedy v klidu používejte, můžete pít například česnekové mléko.

Časté kojení

Častější kojení působí jako stimulant, mléko se bude tvořit rychleji.

TIP: Co si sbalit s sebou do porodnice? Poradíme vám, co s sebou do porodnice vzít a co naopak může zůstat klidně doma

Recept na laktační sušenky

Ingredience:

  • ovesné vločky (horské) 1,5 hrnku
  • mouka hladká (celozrnná) 1 hrnek
  • cukr (hnědý) ½ hrnku
  • máslo 100 g
  • vejce 1 ks
  • prášek do pečiva ½ lžičky
  • mleté lněné semínko 2 lžičky
  • pivovarské kvasnice 3 lžíce
  • mletá skořice 1 lžička
  • sůl ½ lžičky
  • voda 3 lžíce
  • přidat můžete další dobroty: hrozinky, ořechy, sušené ovoce, kokos, hořkou čokoládu

Postup:

  1. Do 3 lžic vody namočte lněné semínko.
  2. Ušlehejte máslo s cukrem, přidejte vejce a zašlehejte ho. Pak přidávejte lněné semínko a míchejte, dokud se hmota nespojí.
  3. Přidejte zbytek ingrediencí, vločky přimíchejte nakonec s případnými nasekanými dobrotami dle vašeho výběru. Pokud se zdá těsto příliš suché, přilijte ještě trochu vody.
  4. Plech vyložte pečícím papírem a troubu zapněte na 170 °C.
  5. Lžící rozdělte na plech těsto na 15 hromádek.
  6. Pečte asi 14 minut dozlatova.

TIP: Jak správně koupat novorozence? Postup krok za krokem – vytvořte si z koupele příjemný rituál pro celou rodinu

Co snižuje laktaci?

Při kojení nepijte odvar ze šalvěje nebo máty, tyto byliny naopak laktaci snižují a doporučují se na konci kojení. Vyvarujte se stresu, neboť ten také snižuje tvorbu mléka. Snažte se ustát všechny situace v klidu a v pohodě.

Zdroj: https://www.janovapec.cz/blog/24-co-nevime-o-ovesnych-vlockach-a-co-vime, https://www.rybicky.cz/blog/clanek/co-nejist-pri-kojeni-a-ktere-potraviny-naopak-podpori-laktaci, https://blog.medela.cz/prilis-malo-mleka-co-mam-udelat-abych-mela-vice-materskeho-mleka/

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *