Jak přestat kouřit – 10 triků, které vám pomohou

Kouření je zlozvyk, který nejen ohrožuje zdraví, ale také „leze do peněz“. Polovina kuřáků proto uvažuje o tom, že přestane kouřit, málokomu se to však podaří na první pokus. Ze statistik vyplývá, že většinou je potřeba sedm až osm pokusů. Nenechte se proto odradit neúspěchy a zkoušejte to znovu. Důležité je být připraven na změnu. Podívejte se na 10 způsobů, které vám pomohou:

Analýza každodenních situací spojených s cigaretou

Rituálů spojených s cigaretou má každý kuřák několik. Může to být ranní káva, stres v práci i doma, sledování filmu, setkání s přáteli, pití piva, čtení novin, odpočinkový rituál, nebo třeba telefonování. Jakmile si tyto okamžiky oddělíte a uvědomíte, můžete začít přemýšlet, jak se vypořádat s prázdnotou při odstranění cigarety. Je na vás, jakým způsobem kouření v dané situaci nahradíte.

Přesměrování pozornosti

Myšlenka na cigaretu se objevuje při vynechání kouření zhruba každé 2-3 minuty. V tom případě je nejlépe se soustředit na činnost, kterou právě děláte. Pokud jste kouřením vyplňovali okamžiky nudy, pak je vhodné si najít nějakou zábavu, kterou máte rádi, například četbu, hraní se psem či procházka, setkání s přáteli a podobně. Nebo se naopak pusťte do pracovní činnosti, kterou záměrně odkládáte, třeba úklid nebo napsání nepříjemného e-mailu a podobně.

TIP: Způsoby jak ušetřit peníze z výplaty – diskuze a dobré tipy pro všechny

Připravenost na těžké první dny

Při rozhodnutí přestat kouřit buďte připraveni na to, že začátek je vždy těžký. Nejnáročnější jsou první čtyři dny, protože nikotin je velice návykový a budete pociťovat abstinenční příznaky. Váš mozek bude vyžadovat chybějící nikotin a nutkání sáhnout po cigaretě bude velké. S prodlužující abstinencí se bude touha si zakouřit snižovat.

Vyvrácení mýtů o kouření

Mnoho kuřáků tvrdí, že je kouření uklidňuje, to je však největší omyl. Nikotin působí na tělo stimulačně, zvyšuje krevní tlak a celkově povzbuzuje. V mozku se důsledkem zánětu způsobeným závislostí uvolňuje hormon štěstí – dopamin a proto se vám po vykouření cigarety dočasně uleví. Je to však opravdu pouze dočasné, většinu doby jste ve stresu, jakmile klesne hladina nikotinu v těle. Pokles způsobí snížení koncentrace a psychické napětí. Abyste negativním emocím v době odvykání odolali, najděte si jiný vybíječ napětí, například jógu, relaxační techniky nebo nějaký sport.

Dalším mýtem je přibývání na váze. Spousta bývalých kuřáků opravdu přibere, není to ale způsobeno, tím, že přestali kouřit. Mnoho z nich si cigaretu nahrazuje jídlem nebo různými pamlsky a pokud nehlídáte jejich zdravotní přínos, přiberete. Místo sladkostí a jiných nezdravých „ňaminek“ si raději připravte k ruce zeleninu, kousek ovoce, oříšky či semínka. Často pomáhá také žvýkačka. Důležité je dostatečné pití vody.

Nejabsurdnějším mýtem je obava ze smrti. Hodně kuřáků se opravdu domnívá, že po vynechání nikotinu mohou zemřít. To je ale způsobeno pouze depresemi v odvykacím období a nemusíte se toho obávat.

TIP: Jak motivovat dítě ke čtení knih? Objevte 10 tipů, jak motivovat dítě ke čtení hravě a efektivně.

Jak se pozná deprese?

Rozpoznání deprese není vždy jednoduché, protože projevy deprese se mohou lišit u jednotlivých lidí. Nicméně, existuje několik častých příznaků, které by mohly naznačovat, že někdo trpí depresí: trvalý smutek, pocit prázdnoty, beznaděje nebo ztráty zájmu nebo radosti z běžných aktivit, únava, pocit vyčerpání nebo ztráta energie i při jednoduchých úkolech, poruchy spánku, jako je nespavost nebo nadměrná spavost (hypersomnie), změny v chuti k jídlu, ztráta hmotnosti nebo přibírání na váze, potíže s koncentrací, rozhodováním nebo pamětí, negativní myšlení, pocit bezcennosti nebo viny, úzkost, podrážděnost, napětí nebo zlost, které mohou být neúměrné situaci. A dostavuj se i fyzické příznaky: Nepříjemné pocity nebo bolesti, jako jsou bolesti hlavy, zažívací potíže nebo chronické bolesti, které nemají jiné zjevné příčiny. Je důležité si uvědomit, že tyto příznaky by měly být přítomny po delší dobu (nejméně 2 týdny) a měly by významně ovlivňovat každodenní život a pocity jednotlivce – jinan se o příznak deprese pravděpodobně nejedná.

Vyhýbání se situacím spojených s kouřením

Pokud si kouření spojujete s konkrétním místem, například s kuchyní nebo obývákem, balkónem, kuřárnou v zaměstnání, autobusovou zastávkou nebo místem, kde se setkáváte s přáteli u piva, je lépe se v době odvykání těmto místům pokud možno vyhnout. V bytě je vhodné vymalovat, vyměnit potahy, záclony a závěsy, případně přestavět nábytek tak, aby ani známé prostředí ani přetrvávající cigaretový zápach nelákal k zapálení cigarety.

Zaměstnat ruce

Běžným problémem při odvykání kouření bývá ruka zvyklá svírat cigaretu. Místo ní lze použít antistresový míček, gumičku do vlasů, pero nebo cokoli, co je v dosahu a ruku zaměstná. Náhradou cigarety si dejte drobné kousky něčeho dobrého – nakrájenou zeleninu, oříšky nebo semínka, což současně zabaví ústa i ruku.

TIP: Jaký motor je pro auto nejlepší? Srovnání: Benzínový x dieselový x LPG x elektrický

Ochota ke změně

Nejdůležitější na startu odvykání kouření je vaše ochota podstoupit změnu. Jakmile se opravdu vážně rozhodnete z jakéhokoliv důvodu přestat, je dobré si vypracovat plán. Můžete kouření utnout rázně a stanovit si den, kdy přestanete kouřit. Vyhodíte cigarety a konec! Pro někoho může být snesitelnější zbavovat se návyku postupně, například snižováním počtu vykouřených cigaret, zkrácením doby expozice, vyhýbáním se kouření v typických situacích nebo prostředích, změnou druhu cigaret či nahrazením kouření jinou činností. Pamatujte, že i malý úspěch (například snížení počtu cigaret) je velmi motivující.

Využití odborné pomoci

S návykem nemusíte bojovat sami. Zdá-li se vám, že selháváte, nebo chcete od začátku pracovat s odborníky, vyhledejte svého lékaře, některé z center odvykání kouření nebo zavolejte na Národní linku pro odvykání kouření. Lékař vám také doporučí případné farmakologické přípravky na podporu odvykání kouření.

Podpora blízkých

O svém rozhodnutí přestat s kouřením informujte své blízké, přátele i další lidi ve svém okolí, například pracovní kolektiv. Zvláště první dny bývají velmi těžké, bojujete se závislostí na nikotinu a můžete být proto podráždění a emočně nestabilní. Pro vaše okolí je to velmi zatěžující a bohužel se můžete setkat i s radami typu: radši si zakuř, když ti to působí takové problémy, což vám zrovna moc nepomůže. Naopak to někdy vede k prolomení abstinence. Když svým blízkým a přátelům vysvětlíte, že je to normální stav, který později přejde a požádáte je o podporu a pochopení, jistě vám vyhoví a pomůžou vám.

TIP: Nezávislá recenze 3BULLUS – skutečně pomáhá? Opravdu pomohou bylinky nebo jen zbytečně vyhodíte peníze?

Boj se špatnou náladou

V první řadě si musíte uvědomit, že špatná nálada až deprese a nezvládání emocí je pro boj s odvykáním nikotinu typické a časem odezní. Při zhoršení nálady si proto často připomínejte, proč jste se rozhodli přestat kouřit. Hledejte pozitivní přínosy, užijte si zábavu, odměňte se i za dílčí úspěchy. Boj se závislostí musíte vyhrát vlastní psychikou. Důležité je to nevzdat! Tak do boje a hodně štěstí!

Zdravotní přínosy odvykání kouření:

  • Váš krevní tlak a puls se vrátí do normálu už za pouhých 20 minut po vykouření poslední cigarety.
  • Plíce se vám začnou čistit po 24 hodinách.
  • Po 3 dnech, kdy je nikotin zcela odstraněn z těla, začnete intenzivněji pociťovat chutě a vůně.
  • Po 5 letech abstinence se vám sníží o polovinu riziko rakoviny plic, ústní dutiny, hrtanu a jícnu a sníží se i riziko mozkové mrtvice.

Co získáte po ukončení kouření

A na jaké benefity se můžete těšit na konci celého procesu?

  • Nebudete pravidelně otravováni. Kouř tabáku obsahuje asi 7000 prvků a chemických sloučenin, které s kouřením přijímáte. Kouření tabáku je hlavním patogenem 15 druhů rakoviny a desítek dalších onemocnění.
  • Zdravá strava ani větší fyzická aktivita nedokážou vyrovnat negativní vlivy kouření, při abstinenci budete tedy celkově zdravější.
  • Ušetříte. Cigarety jsou drahé. Spočítejte si, kolik krabiček kouříte denně a kolik je to ročně a vynásobte to penězi za 1 krabičku. Co si za to můžete pořídit za rok a co za 10 let? Sumy budou ohromující.
  • Od začátku abstinence se bude neustále snižovat riziko nemocí způsobených kouřením. Také se vám postupně obnoví imunita zatěžovaná neustálým zánět v mozku, takže budete odolnější i proti ostatním nemocem.

Pamatujte, že přestat kouřit je proces a může trvat nějakou dobu, než se úplně zbavíte závislosti. Buďte trpěliví a oceňujte každý pokrok, který uděláte směrem k životu bez cigarety.

Zdroj: https://www.ulekare.cz/clanek/vyuzivate-nahradni-nikotinovou-terapii-naplno-483734, https://www.nicorette.cz/, https://www.koureni-zabiji.cz/jak-prestat/

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *