Co pomáhá na nízký krevní tlak a jak jej rychle zvýšit?

Vysoký krevní tlak je velmi častým a poměrně rizikovým zdravotním problémem, který je velmi často probírán. Nízký tlak neboli hypotenze je naopak maličko v ústraní a informací bývá poskrovnu. My vám dnes o nízkém tlaku přineseme kompletní informace, poradíme, co pomáhá na nízký tlak i jak okamžitě zvýšit krevní tlak a předejít nepříjemným příznakům.

Co je hypotenze? 

Hypotenze je odborné označení pro nízký krevní tlak. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je za normální krevní neboli arteriální tlak považován tlak v rozmezí 90/60 až 120/80 mmHg. Hypotenze je tedy stav, kdy je krevní tlak nižší než 90/60 mmHg

Jaký je rozdíl mezi hypotenzí a hypertenzí?

Hypotenze označuje nízký krevní tlak s hodnotou do 90/60 mmHg, hypertenze je naopak označení pro vysoký krevní tlak. Za hypertenzi je obecně považován arteriální tlak vyšší než 120/80 mmHg. Hypertenze je pro naše zdraví rizikovější než hypotenze a může mít za následek i mozkovou příhodu nebo infarkt myokardu.

Jak poznat, že máte nízký tlak?

Hypotenze může mít zcela minimální nebo dokonce žádné příznaky a můžete s ní v klidu žít třeba celý život. Stejně tak vás ale může pěkně potrápit, zejména pokud s sebou přináší některý z nejčastějších příznaků, jako jsou: 

  • závratě a nevolnost, malátnost nebo motání hlavy a pocit na omdlení (dojít může dokonce až ke ztrátě vědomí)
  • častá únava a zívání
  • bolesti hlavy
  • mžitky před očima
  • náhlé bušení srdce
  • zimomřivost a málo prokrvené studené končetiny
  • pocení 
  • ztráta koncentrace 
  • hučení v uších

Nejčastější problémy s nízkým tlakem pacienti zaznamenávají při rychlém vstávání nebo zvedání, jednu až dvě hodiny po jídle nebo při dlouhém stání na jednom místě.

Může se hodit: Nejlepší ortopedické vložky do bot. Jak vybrat správné?

Jak okamžitě zvýšit krevní tlak? 

Hypotenze laicky řečeno vzniká v případě, kdy v cévách není zajištěn ideální tlak či průtok krve. Důvodem může být nedostatečné množství krve pumpované ze srdce nebo neschopnost cév tlak udržet. 

Jako první pomoc při náhlé hypotenzi, kdy máte mžitky před očima nebo vám začne hučet v uších a pokouší se o vás mdloby, nejlépe fungují následující kroky:

  1. Zkuste se uklidnit, soustřeďte se na hluboký nádech a dlouhý výdech.
  2. S hlubokým dýcháním se předkloňte, pokud se vám točí hlava, raději si jen sedněte či dřepněte a dejte hlavu mezi kolena. Případně pomáhá si také dát nohy nahoru a zajistit přísun krve k mozku. Pokud ani jedno z toho nepřichází v úvahu, alespoň ve stoje překřižte nohy, což opět zvýší krevní tlak.
  3. Jakmile hypotenze ustoupí nezapomeňte vstávat velice pomalu, aby opět nedošlo k rychlému poklesu krevního tlaku. 

V závažných případech, kdy pacient ztrácí vědomí, je důležité jej položit na záda a zvednout mu dolní končetiny, čímž dojde k rychlému prokrvení mozku a srdce, pacientovi se většinou rychle uleví. 

Pozor ale na příliš závažné snížení krevního stavu, které může vyvolat šok. Pacient se tak ocitá v ohrožení života a je nutné bez prodlení volat záchrannou službu. Šok se může projevovat velmi studenou, bledou a lepkavou kůží, u starších lidí také zmateností, rychlým povrchním dýcháním, pulz může být slabý, ale také velmi zrychlený.

Náš tip: Kruhy pod očima – pomůže změna životního stylu i kosmetika

Druhy hypotenze a co jí způsobuje

Nejčastějším typem hypotenze je hypotenze ortostatická neboli posturální. Při vstávání z leže nebo ze sedu se krev hromadí v dolních končetinách a organismus není schopen ji rychle poslat zpět do mozku. Pokud míváte podobné problémy, dejte si se vstáváním na čas a rozdělte jej do více fází. 

Zejména u starších osob se pak často projevuje také hypotenze postprandiální. Ta přichází zhruba 1 – 2 hodiny po jídle, jelikož trávicí trakt ke své činnosti potřebuje větší množství krve. 

Další formou pak může být nervově zprostředkovaná neboli neurálně mediovaná hypotenze. Ta je nejčastěji spojována s dlouhým stáním, kdy cévy nejsou schopny regulovat průtok krve. 

Co pomáhá na hypotenzi – aneb prevence

V případě, že vás trápí nízký krevní tlak, je nezbytné dodržovat dostatečný pitný režim, právě dehydratace je jedním z nejčastějších příčin hypotenze. Kromě klasických nápojů se nebojte ani kávy nebo černého čaje, v rozumné míře může s hypotenzí pomoci. Zcela vyhnout byste se pak měli alkoholu.

Stejně tak je to i s jídlem. Zaměřte se na pravidelné častější menší porce a tělu dopřejte vyváženou stravu. Narozdíl od hypertenze – tedy vysokého krevního tlaku – se vůbec nebojte solení a sůl do jídelníčku zařaďte ve vyšší míře. 

A v rámci zdravého životního stylu, který dokáže zatočit i s hypotenzí, nesmíme zapomenout na dostatek pohybu. Právě ten pomáhá opitmalizovat činnost našeho srdce a celé cévní soustavy.

Pořídit si můžete také speciální kompresní punčochy, které pomáhají regulovat tlak v dolních končetinách a tím pomáhají celé cévní soustavě. Nosit je můžete při běžných činnostech, určitě je ale nezapomeňte doma, pokud vás čeká náročný den strávený na nohou. 

Z babských rad se pak nejvíce osvědčil česnek, který dokáže krevní tlak efektivně a rychle regulovat – pomáhá s hypotenzí i hypertenzí. 

Nepřehlédněte: Proč často svědí uši – příčiny, léčba a prevence

Jak se měří tlak a co znamenají naměřené hodnoty?

Asi vám nemusíme říkat, že krevní tlak se měří tlakoměrem. Ten si můžete za pár stovek pořídit i domů a svůj tlak mít neustále pod kontrolou. Tlakoměr vždy měří dvě hodnoty 

  • systolický tlak – první údaj udávaný před lomítkem označuje tlak v tepnách při stahu srdečního svalu, ideální je hodnota v rozmezí 90 – 120
  • diastolický tlak – údaj za lomítkem označuje tlak v tepnách při uvolnění srdečního svalu, normální diastolický tlak by měl být v rozmezí 60 – 80 

Normálnímu krevnímu tlaku, který nenaznačuje hypotenzi ani hypertenzi tak odpovídají hodnoty v rozmezí 90/60 až 80/120 mmHg

Hodnoty se ale samozřejmě mění v závislosti na naši aktuální aktivitě, ale také podle našeho věku, váhy nebo také podle stresu.

Zdroje: https://www.ordinace.cz/clanek/nizky-krevni-tlak-hypotenze/, https://www.nzip.cz/clanek/914-nizky-krevni-tlak-hypotenze a https://www.drmax.cz/pece-o-zdravi/nizky-krevni-tlak-jake-jsou-priznaky-a-lze-ho-lecit

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *