Proč často svědí uši – příčiny, léčba a prevence

Občasnému svědění uší pozornost nevěnujeme, problém nastává, pokud se stane obtěžujícím až úporným, případně provázeným bolestí či zápachem. Čím je nejčastěji způsobeno a kdy navštívit lékaře? Uvádíme šest nejpravděpodobnějších příčin.

Hromadění ušního mazu (vosku)

Nejčastější příčinou svědění uší je nahromadění ušního mazu. Mimo svědění může způsobovat i bolest a zápach z ucha.

Většina lidí si uši čistit nemusí, čistí se samy. Ušní maz se posune ven ze zvukovodu a poté jej z boltce snadno odstraníte. Pokud se tak neděje, maz se hromadí a způsobuje svědění. Lze tomu pomoci použitím speciálních ušních kapek. Rozhodně ale nepoužívejte vatové tyčinky, mohli byste maz naopak zatlačit hlouběji do zvukovodu. Pokud problém ani po týdnu domácí léčby neustoupí, kontaktujte svého lékaře.

TIP: Co a jak bolí při cukrovce? Hlavně hlava, nohy, záda a břicho

Co je ušní maz?

Ušní maz, známý také jako cerumen, je tvořen kombinací sekretů výměškových žláz a odumřelých kožních buněk v uších. Existují dva typy ušního mazu: voskovitý a vlhký.Voskovitý ušní maz je častější a vytváří ho převážně voskové žlázy v zvukovodu. Tyto žlázy produkují voskovité sekrety, které obsahují mastné kyseliny, cholesterol a další látky. Tento voskovitý maz pomáhá udržovat ušní zvukovod vlhký a chrání ho před podrážděním, vodou, nečistotami a infekcemi. Vlhký ušní maz je převážně tvořen sekrecí potních a mazových žláz v zvukovodu. Obsahuje více vody a je tekutější než voskovitý maz. Vlhký maz je běžnější u lidí s asijským nebo indiánským původem.

Nadměrná nebo nesprávná hygiena

Více jak polovina lidí, kteří si stěžují na svědění uší, si problém způsobuje sama. Děje se tak nadměrným nebo nesprávným čištěním. Pokud si čistíte uši příliš často, odstraníte více mazu, než ucho potřebuje. Doporučujeme článek o čištění uší. Ušní vosk má důležitou funkci, chrání uši. Má protiplísňové a antibakteriální vlastnosti, kterými bojuje proti infekcím.

Dalším důvodem je používání vatových tyčinek. Ty maz mohou zatlačit hlouběji do zvukovodu, což opět způsobí svědění.

TIP: Jak zastavit průjem: jak můžete průjem zastavit doma, i kdy byste už měli navštívit lékaře

Kožní onemocnění

Svědění uší může způsobit i kožní onemocnění. A to buď u lidí s lupénkou či ekzémem, kdy se léze můžou objevit i v uších, nebo je příčinou jiné kožní onemocnění. V tomto případě je nutné navštívit lékaře.

Infekce

Ušní infekce dokáže také způsobit úporné svědění, často je doprovázena i bolestí a výtokem z ucha. S návštěvou lékaře neotálejte, neléčená infekce může vést až ke ztrátě sluchu.

U lidí, kteří používají naslouchadla nebo sluchátka do uší, je větší pravděpodobnost ušní infekce, protože na povrchu těchto předmětů se mohou nahromadit patogenní organismy. Sluchátka a naslouchadla proto pečlivě a pravidelně čistěte.

TIP: Jak se vyhnout zánětu močových cest, co použít k jeho zmírnění i za jak dlouho odezní zánět močových cest

Jakou má ušní maz funkci?

Funkce ušního mazu spočívá v zachování správné vlhkosti a pH v uchu, které chrání kůži v zvukovodu. Dále pomáhá odstraňovat odumřelé kožní buňky a nečistoty z uší ven, čímž napomáhá udržovat ušní kanál čistý a zdravý.

Potravinové alergie

Potravinová alergie bývá často spojena s alergií na pyl (tzv. křížená alergie). Projevuje se tak, že v období květu rostliny, na niž je alergik alergický, se objeví i alergie potravinová, někdy tato přetrvává po celý rok. Potravinové alergie způsobují často svědění, kopřivku nebo ekzémy a toto se nevyhýbá ani uším. Svědění uší tak může být i prvním příznakem alergie na potraviny. Při pylové alergii se ta potravinová objeví nejčastěji po požití ořechů, semínek, sójových bobů, pšenice, mléka, některých ryb a korýšů, jablek a jiného ovoce.

Kontaktní podráždění

Nejčastěji jej způsobuje kontaktní alergie na šperky, nejvíce na niklové. Pokud vám místo dotyku zarudne a svědí, jste alergičtí na konkrétní kov a i po odstranění šperku může alergická reakce včetně otoku přetrvávat až 48 hodin.

TIP: Důvody oteklých prstů na rukou a léčba. Proč se to stává a jak tomu předejít?

Než však začnete svůj problém se svěděním uší a množstvím ušního mazu aktivně řešit, pamatujte na to, že míra produkce ušního mazu se u jednotlivců může lišit. Někteří lidé mají tendenci produkovat více ušního mazu než jiní, což může mít vliv na tvorbu ušního plátu nebo vznik ucpání zvukovodu.

Zdroj: https://www.lekarnaspea.cz/novinky/58-proc-je-usni-maz-dulezity-a-kdy-se-z-nej-stava-problem, https://cs.wikipedia.org/wiki/U%C5%A1n%C3%AD_maz, https://www.ireceptar.cz/zdravi/usni-maz-20200618.html, https://www.ordinace.cz/clanek/usni-maz-a-problemy-s-usnimi-zatkami/

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *