Jak se zbavit mandelinek bez chemie?

Jen máloco dokáže zahrádkářům tak znepříjemnit život, jako škůdci na jeho úrodě. A k jedním z nich neodmyslitelně patří na první pohled roztomilý pruhovaný brouček. Mandelinka ale na bramborech dokáže způsobit pořádnou neplechu. 

My pro vás ale máme hned 13 tipů, jak se zbavit mandelinek bez chemie dříve, než budete mít po úrodě. 

1) Kopřivová jícha či výluh z kopřiv

Funguje jako skvělé hnojivo, ale dokáže si poradit s celou řadou škůdců, mandelinky nevyjímaje. Stačí natrhat kopřivy, dát je do nádoby, zalít vodou a přiklopit. Zde je podrobný návod.

Kopřivy takto nechte louhovat minimálně 5 dní, ale spousta zahrádkářů má tento přírodní zázrak po ruce celou sezónu a jen do něj doplňují vodu a čerstvé kopřivy. 

Pokud chceme rostlinky jen přihnojit, volíme formu zálivky ředěnou jíchou. V boji proti mandelinkám ale budeme potřebovat plátýnko, přes které výluh zcedíme, a rozprašovač na postřik celých rostlin. A pozor, mandelinky kladou vajíčka na spodní část listů!

2) Vysaďte rajčata

Pokud je rostlina, která mandelinkám opravdu nevoní, je to právě rajče. Stačí tedy, abyste mezi brambory vysázeli pár rajčat a mandelinky se během sezóny ani neobjeví. 

3) Vývar z listů ořešáku

Máte na zahradě vlašský ořech? Pak posbírejte asi půl kyblíku listů, které zalijte vodou a cca 15 minut povařte. Po schladnutí přelijte celý obsah i s listy do větší nádoby a doplňte dalšími 10 litry vody. 

Takto nechte louhovat v temnu a chladu po dobu 3 – 5 dnů, opět přeceďte a aplikujte formou postřiku celých rostlin.

Tip: Máte rádi vlašské ořechy a neurodily se vám? Dnes si můžete i vlašské ořechy koupit online.

4) Postřik slanou vodou

Solný roztok formou postřiku je účinnou zbraní v boji s mandelinkami, má ale zásadní nedostatky. Pokud uděláte roztok příliš silný, můžete spálit celé rostliny. A navíc se sůl dostane do půdy, což může negativně ovlivnit její kvalitu. 

5) Využijte popel

Zahrádkáři dříve brambory popelem sypali, mnohem efektivnější je ale popel smíchat s vodou a brambory roztokem postříkat.

Nejlépe prý funguje jemný popel z břízy, využít ale můžete i jiné druhy. Na 10 litrů vody použijte cca 100 g popela, před vykvetením brambor opakujte postřik 2x týdně, pod odkvětu už stačí jen jednou za měsíc. Vždy byste jej měli provádět ráno, když se na rostlině ještě drží rosa. 

6) Střídejte záhonky

Nejen mandelinky, ale celá řada dalších škůdců je schopná přezimovat v půdě. Proto byste měli každý rok místa na záhonech střídat. Tam, kde byly loni rajčata, můžete vysadit brambory a různě takto rostliny prohodit. 

7) Sbírejte, sbírejte, sbírejte

Pracný, ale velice účinný způsob, jak se zbavit větších škůdců, je jejich pravidelný sběr. Mandelinky posbírejte do sklenice a nezapomeňte ani na vajíčka či larvy na spodních stranách listů. Zvolte ale rychlou a citlivou likvidaci – například je spařte vroucí vodou. 

8) Vysaďte aromatické rostlinky

Už jsme zmínili, že mandelinky nemusí rajčata. Existuje ale více rostlin, které pruhovaným broukům nevoní. Mezi brambory tak zkuste vysázet měsíček lékařský, kopr nebo šalvěj, křen a řebříček

9) Pozvěte berušky na návštěvu

Pokud má někdo rád mandelinky, jsou to slunéčka sedmitečná. A to doslova. S velkou chutí si totiž pochutnávají na jejich vajíčkách. Berušky nalákáte na jejich oblíbené rostlinky, mezi které patří i zmíněný měsíček nebo řebříček. 

10) Kukuřičná mouka nebo škrob

Zkuste posypat listy brambor kukuřičnou moukou či škrobem a následně je navlhčit – aby se na rostlinách posyp udržel. Na mandelinky kukuřice působí toxicky, nafouknou se a zemřou.

11) Mýdlová voda 

Vyzkoušet můžete i postřik mýdlovou vodou, která by měla mandelinkám zabránit naklást na spodní část vajíčka a udržet se na rostlině. Na jeden díl mýdla použijeme 50 dílů vody a samozřejmě používáme přírodní eko produkty.

12) Postřik olejem

Stejně jako mýdlová voda by měl fungovat i postřik olejem. Můžeme použít slunečnicový i řepkový, opět zředíme v poměru 1:50 – tedy jeden díl oleje na 5 dílů vody.

13) Nálevy z rostlin 

Stejně jako nálev a následný výluh z listů vlašského ořechu, můžeme připravit i nálev na postřik z dalších rostlin, ideálně z tabáku nebo bazalky. K té se může přidat také kapka alkoholu. 

Zdroje: https://www.veselebydleni.cz/magazin/jak-se-zbavit-mandelinky-bramborove a https://www.ireceptar.cz/zahrada/jak-znicit-mandelinku-bramborovou-30000907.html 

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *