Zejména během letního období stačí nechat na lince slupku od melounu nebo mísu s jahodami a během pár chvil se nám domů nastěhují octomilky. Boj s nimi je sice někdy skoro nekonečný, ale my pro vás máme 8 tipů, jak se zbavit octomilek.
Vinné mušky, kvasné mušky neboli octomilky
Pod všemi třemi názvy si můžeme představit stejné otravné stvoření, aneb malou mušku octomilku obecnou, která terorizuje naše domácnosti. Slétá se na každý zbytek v domácnosti a velmi rychle se množí.
1) Nechystejte octomilkám hody
Nejúčinnějším bojem proti octomilkám je prevence. Nenechávejte zbytky jídla na lince, veškeré nápoje uzavřete nebo skliďte do lednice stejně jako voňavé ovoce. Pravidelně také vynášejte koš a neotálejte ani s odnosem zbytků ovoce a zeleniny na kompost.
Nezapomeňte také pravidelně čistit odpad v kuchyňském dřezu, kde často zůstávají zbytky jídel. A i ty nejmenší kousky dokážou octomilkám zavonět na pořádnou dálku.
Pozor si dejte také na dokonalou hygienu v okolí vašeho kávovaru. Kávová sedlina octomilkám voní a přitahuje je jako magnet.
2) Zkuste octomilky poluxovat
Pokud už se u vás octomilky přeci jen zabydlely, je potřeba řádně zakročit. Nejdříve si tedy vemte do ruky vysavač a zkuste co nejvíce mušek poluxovat. Nejsou nijak rychlé a než si všimnou, co se děje, skončí uvnitř pytlíku.
Samozřejmě pak nezapomeňte pytlík vynést nebo do něj stříknout trošku prostředku na hubení hmyzu, aby vám octomilky, které kolotoč přežily, nevyletěly zpět.
3) Vyrobte past na octomilky
Můžete si sice koupit hotovou past s návnadou na octomilky, stejně dobře ale bude fungovat i ta, kterou si vyrobíte doma – a navíc za zlomek nákladů.
- Stačí do misky nalít trošku octu, zbytek piva nebo do ní umístit přezrálé či hnijící ovoce.
- Pak už jen misku překryjte potravinářskou fólií, kterou několikrát propíchnete vidličkou.
- Umistěte past na místo, kde se octomilky vyskytují či pohybují a jen občas vyměňte obsah.
4) Zjistěte, kam octomilky kladou vajíčka
Pokud se vám stále nedaří boj vyhrát a po lapení několika kusů se vždy znovu objeví další octomilky, je potřeba najít místo, kam kladou svá vajíčka. Nejčastěji je to ve zmiňované kuchyňské výlevce nebo odpadkovém koši. Nedělá jim ale problém vajíčka naklást ani do mísy s ovocem nebo do prázdné plechovky od piva či slazeného nápoje.
Všechna tato místa tedy kontrolujte, pravidelně umývejte saponátem, mísy zavírejte a prázdné nádoby vyhazujte.
5) Pozor na přemokřenou hlínu v květináčích
Stejně jako mušky svilušky, i octomilky svá vajíčka mohou naklást také do květináčů se stubstrátem, který je dostatečně přemokřený. Sušší půda jim naopak nevyhovuje.
6) Hlídejte octomilky ve sklepě i spíži
Do spíže chodíme poměrně často a octomilek si většinou všimneme dříve, než napáchají větší škody.
Naopak je to ale v případě, kdy máme ovoce uskladněno ve sklepě. Na takových jablkách si octomilky rády pochutnají a dokážou během pár dní zničit velkou část úrody, která kvůli narušení začne hnít či plesnivět. A navíc si tam žijí jako v ráji, mají klid a rychle se ve vlhku množí.
7) Vyzkoušejte mucholapku
Mucholapky voní i vinným muškám, můžete ale koupit i speciální lapač přímo na octomilky, který má speciální vůní. A té malí vetřelci neodolají.
8) Do boje se silným aroma
Stejně jako většině hnmyzu, ani octomilkám nevoní česnek. Můžete tak na riziková místa umístit trošku nastrouhaného česneku.
Z bylinek pak octomilky nemají rády vůni hřebíčku, i ten tedy můžete rozmístit po kuchyni a pro lidský nos bude o něco příjemnější než česnekový odér.
A na závěr ještě jedna odpověď na častý dotaz…
Tip: Jak se zbavit roupů doma přírodní cestou?
Koušou octomilky a jsou pro nás nebezpečné?
Můžete být klidní, octomilka vás kousnout nemůže – nemá na to dostatečně velké ústrojí. Roznášet mohou ale plísně z jedné potraviny na druhou nebo způsobit svým okusováním rychlejší kazivost potravin.
Zdroje: https://www.pasti.cz/blog/5-zpusobu-jak-se-rychle-a-snadno-zbavit-musek-octomilek/ a https://www.rankito.cz/jak-se-zbavit-octomilek/
Martina se tvorbě a úpravě textů věnuje již od školy. Vystudovala ekonomické lyceum, přesto dává přednost přírodě, zahrádce a zdravému životnímu stylu. Již přes deset let funguje jako freelancer v oblasti IT a online projektů, v posledních letech však převažuje právě copywriting, který se jí stal vedle rodiny a turistiky velkým koníčkem.