Jak ulevit od bolesti karpálního tunelu?

Syndrom karpálního tunelu je znám už velice dlouho, v poslední době jsou však jeho případy stále častější. Především díky tomu, že čím dál více z nás pracuje celé dny na počítači. Pojďte s námi zjistit, jak ulevit od bolesti karpálního tunelu.

Co jsou karpální tunely?

Karpální tunely – lidově známé jako karpály, jsou úzkým místem mezi předloktím a dlaní, ve kterém se setkávají cévy, šlachy a nervy. Zejména tedy mediální nerv (nervus medianus). Díky namáhání tohoto místa vzniká tzv. syndrom karpálního tunelu.

Jak ulevit od bolesti karpálního tunelu

Pokud máte problémy s karpály pouze v počátečním stádiu, můžete ještě předejít nepříjemným kortikoidovým injekcím i operaci. Co pomáhá při bolesti karpálního tunelu?

Cvičení a správné pohyby

Stejně jako u celé řady onemocnění, i cviky na karpální tunely mohou přinést úlevu. Pomůže pravidelné protažení – při práci ideálně několikrát za hodinu, ale své zápěstí a šlachy můžete postupně taky posilovat zátěžovým cvičením.

Zkuste také změkčit některé z pohybů. Typickým příkladem je právě práce na počítači, kdy do klávesnice mlátíme jako do psacího stroje nebo zbytečně silně klikáme na tlačítka myši.

Masáže karpálního tunelu

Správně prováděné masáže pomohou nejen rozproudit lymfu v rukou, ale také mohou pomoci od bolestí karpálního tunelu, který efektivně uvolní.

Správné držení těla

Ačkoliv se může zdát, že držení těla s našimi horními končetinami nesouvisí, opak je pravdou. Správné držení těla ovlivňuje náš předklon a polohu ramen, které dále určují polohu loktů a dlaní při práci a celkový tlak na horní končetiny.

Tip: Jak správně sedět u počítače?

Teplo nebo studené obklady?

Pokud víte, že se jedná opravdu pouze o bolest karpálů, ke kterým se nepřidal zánět ani další nepříjemnosti, můžete vyzkoušet suché teplé obklady. Své zápěstí udržujte v teple, chlad totiž zvyšuje ztuhlost šlach, které jsou naopak v teple uvolněnější. Pokud ale potřebujete rychlou úlevu od bolesti karpálního tunelu, jsou naopak doporučovány studené obklady či ledování.

Ortézy a dlahy

Při práci, která vaše šlachy nejvíce zatěžuje, používejte pro zpevnění zápěstí dlahy nebo speciální ortézy. Udrží vaše zápěstí ve správné poloze a zabrání přetěžování šlach.

Tip: Jak rozpoznat bolest křečových žil?

Ergonomické myši a klávesnice

Pokud i vaši pracovní náplň tvoří zejména práce u počítače, pořiďte si speciální vybavení. Karpální myši (často označované také jako ergonomické či vertikální) vám pomohou zajistit vhodnou polohu ruky, která není opřená o karpální tunely. Stejně tak si můžete pořídit speciálně tvarovanou karpální klávesnici.

Zdroje: https://www.mojezdravi.cz/nemoci/syndrom-karpalniho-tunelu-2122.html a https://zdravi.euro.cz/leky/karpalni-tunel-priznaky-priciny-lecba/ 

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *