Podzimní počasí a příchod zimy často doprovází nachlazení, kašel a rýma. Jakkoli může rýma působit banálně, ucpaný nos často narušuje naše pohodlí a klidný spánek. Poradíme vám hned několik způsobů, jak při rýmě rychle uvolnit ucpaný nos.
Jak rychle uvolnit ucpaný nos? Odpovědí jsou kapky, ale…
Nejjednodušším a nejrychlejším způsobem, jak rychle uvolnit ucpaný nos při rýmě, jsou nosní kapky. V lékárnách narazíte na desítky různých výrobků a výrobců, jež garantují rychlou úlevu a zvlhčující účinky.
Nosní kapky s sebou ovšem nesou jedno zásadní riziko, a sice závislost. Z tohoto důvodu byste je nikdy neměli užívat déle než 7 dní v kuse, a to i přesto, že máte stále ucpaný nos. Kapky se totiž s delší dobou užívání samy stávají příčinou tohoto jevu.
Inhalace jako řešení ucpaného nosu
Pomalejší, často nepříjemnější, avšak ve výsledku stejně účinnou a zdravější cestou, jak rychle uvolnit ucpaný nos, je inhalování páry. Nejméně invazivním prostředkem je horká koupel. Stačí, když se zavřete v koupelně, aby neutíkal vzduch a dopřejete si vanu plnou horké vody po dobu zhruba třiceti minut. Poté se po stejně dlouhou dobu zachumlejte do postele.
Ucpaný nos by se měl během procesu uvolnit a vy si tak můžete vychutnat kýžený, ničím nerušený spánek. Pro lepší účinnost můžete do horké lázně přidat i pár kapek oleje z eukalyptu.
Efektivnějším řešením je pak inhalace páry nad hrncem nebo jinou větší nádobou. Uvařte vodu a přelijte ji do nádoby. Poté se nad ní skloňte a překryjte si hlavu utěrkou, nebo ručníkem, aby se udržela pára. Takto vydržte zhruba 15 minut.
Tento způsob, jak uvolnit ucpaný nos při rýmě, můžete opět doplnit přidáním esenciálního nebo tea tree oleje do vody. Často se zde používají i nejrůznější bylinkové nálevy. Ani s frekvencí inhalování páry byste to však neměli přehánet. Stejně jako u kapek zde poté hrozí poškození sliznice.
Další tipy, jak uvolnit ucpaný nos
Jednou ze základních zásad, jak se vypořádat s rýmou a nachlazením, je dodržování pitného režimu. Dostatek tekutin totiž podporuje správnou funkci imunitního systému a organismu obecně. Měli byste proto pít hodně čaje, zejména bylinný. Častou volbou je kombinace heřmánku a medu, jež má protizánětlivé účinky a dopomáhá rychlejšímu uzdravení. Horký čaj pak můžete využít i k výše nastíněné inhalaci páry.
Hojně doporučovaným řešením ucpaného nosu je také konzumace pálivého jídla, například chilli papriček, wasabi nebo křenu. Nos by se pak měl samovolně uvolnit. Křen můžete také smíchat s medem a konzumovat po lžičkách. Pokud chcete tento tip na uvolnění nosu při rýmě vyzkoušet, nastrouhejte křen a smíchejte ho se dvěma lžičkami medu. Tuto směs se doporučuje konzumovat 3x denně po lžičce.
Zdroj: Klub zdraví
Barbora se odmala věnuje tvorbě kratších i delších textů. Ráda lidem pomáhá hledat odpovědi na otázky nejrůznější tematiky a snaží se vždy předat co nejsrozumitelnější řešení. Mimo psaní se zabývá také fotografováním a tvorbou grafiky, což jsou současně její největší koníčky.
no a taky pomůže hypertonický roztok soli, buď si namíchat a vyplachovat nebo kapat, ale je třeba to trefit, aby to nebylo moc silné, stačí ověřit chutí, osolená voda by měla chutnat jako trochu více osolená polévka, ne málo, ale také ne úplně nepříjemně… Možná je lepší je koupit hotový roztok, vyrábí například Physiomer, některé řetězce lékáren mají i svoji značku těchto nosních sprejů… já mám nejlepší zkušenosti s hypertonickým Sterimarem, neutopí prodem stříkající vody, je to jen mlha, což je mně osobně příjemnější.. Pak funguje nechat si napsat Clarinase, (polyká se) což je kombinace antihistaminika (Claritine) s Pseudoephedrinem, což je kombinace, která funguje na redukci otoků v nosní dutině i čelních a lícních dutinách. Při počáteční rýmě a preventivně třeba po koncertě nebo po jízdě v zakašlaném MHD funguje koloidní stříbro, (nejpozději hned jen co rýma začne, nečekat, až se to rozjede, to už pak nezástavíte tak snadno) koloidní stříbro, 20 nebo 30 ppm, dá se na netu koupit i v lahvičce přímo s aplikátorem do nosu. Jen koloidní stříbro je hypotonický roztok, tj nepomůže na odpuchnutí mnosní sliznice, (na to je třeba hypertonický, tedy slanější, než je tekutina v buňkách) ale v začátku stříbro pomlátí co je třeba, často to úplně zastaví nápor infekce, je třeba vystříkat důkladně nos, vysmrkat a zopakovat to a pak i po několika hodinách znovu… Nebo se dá použít i sprej s Vincentkou, (ideální je do inhalátoru – nebulisátoru) ta hojí a je i slaná, tj hypertonická, což právě pomůže i na uvolnění nosu.
Všechno, co jste ještě nikdy nepoužili je lepší použít poprvé v malém, nejlépe třeba na pokožku na zápěstí, počkat, a až pokud po pár minutách nenastane alergická reakce (zarudnutí, svědění) tak použít do nosu a i tak nejprve s opatrností. Nechcete zjistit, že na to, co si nastříkáte do nosu, máte alergickou reakci. V nose! 😀 Toto hrozí hlavně při použití různých bylinkových nálevů, jak je uvedeno v článku, já měl děsnou reakci třeba i na Pinosol, myslel jsem že se picnu když jsem si to nastříkal do nosu 🙂 někomu to funguje dobře. Při zanícené nosní sliznici v nose pálí skoro všechno, z tohoto hlediska je Vincentka asi nejbezpečnější volba. Nesmí se ale dostat do nosu bez vyhnání bublinek, nesmíte udělat to, že si právě otevřenou perlivou Vincentku nalejete do rovnou nosu, dopadnete jako Hrušínský v Postřižinách… nejdříve je potřeba Vincentku najít do sklínky a krouživým pohybem pár minut trpělivě vyženete všechen stlačený Co2, což poznáte na jazyku, nesmí mít nádech perlivosti…Je dobré ji i ohřát na tělesnou teplotu. Dá se i kloktat a při šikovném způsobu kloktání se dostane i do nosu, pak se vysmrká a je tam, kde měla být. Dá se použít i tzv. nosní sprcha, tj nádobka na proplachování nosu. Jinak ta Vincentka, co se koupí v nosním spreji, je již neperlivá.
Pokud je nos ucpaný dlouhodobě, může jít o alergickou rýmu, což je dobré řešit na alergologii, podpůrně na to funguje Physiomer s Manganem. Pokud se rýma často vrací nebo je pořád a jsou zbarvené hleny, je dobré nechat udělat výtěr a pak na základě kultivace a zjištěné citlivosti přeléčit antibiotiky. Pokud se to vrací nebo táhne, často může jít o zlatého stafylokoka, což je bakterie, která trápí hodně lidí, ne úplně vážně, jen tak prostě potrápí, pořád se to vrací…hlavně při oplabení, např po prochladnutí, po velkém stresu nebo jako komplikace po viróze, na to je vynikající nechat si udělat na základě výtěru z nosu autovakcínu, trvá to sice déle, ale ve výsledku se takto lze vleklé rýmy zbavit. Umí to udělat na kvalitních ORL nebo na imunologii.
Jinak k rýmě je potřeba říct, že nosní dutina a nosní sliznice je přesně to správné referenční území, kde se má nápor infekce spřávně řešit. Tj pokud to tělo vyřeší rýmou a udělá si na daný patogen imunitní odpověď, je to tak, jak to má být. Ne až v plicích… Takže občasná rýma, jako projev správné imunitní funkce je vlastně v pořádnku. Antihistaminikum v malé dávce může pomoci zmírnizt alergickou složku (ta je přítomna vždy i u nealergiků, spouští ji infekční zánět, její eliminací lze rýmu zmírnit) Pak je potřeba vědět, že v tu chvíli, kdy silná rýma přijde, tělo fest bojuje. Je třeba klid, zůstat doma v teple, (i kvůli druhým lidem, protože v tu chvíli jsme silně infekční a u druchých naše rýma nemusí skončit u rýmy…) nechodit na průvan, zůstat v klidu a podpořit imunitu, aby se infekce plavně zvládla a nesestoupila tam, kam nemá. Protilátky vám pak už nikdo nevezme 🙂 Slanou vodou nebo Vincentkou (případně dalšími metodami, viz článek nebo můj příspěvek a samozřejmě konzultace s lékařem nebo vhodné nosní kapky) tento proces podpoří a urychlí.
opravuji, není to Physiomer s Manganem, ale Sterimar s Manganem.