Jak zazimovat bazén, aby přežil nadcházející zimu?

zazimovaný bazén

Zima se kvapem blíží a na koupání venku už to nevypadá. Právě teď je vhodná doba na správné zazimování vašeho bazénu. Zazimovat bazén byste měli zvládnout dříve, než se noční teploty trvale přehoupnou pod bod mrazu a teplota vody se dostane na hranici 10 – 15° C. Pojďme si tedy v několika bodech projít, jak správně zazimovat bazén.

1. Zbavte bazén a vodu veškerých nečistot

Před zazimováním bazénu je velice důležité, aby byla voda v něm dokonale čistá. Pomocí síťky nebo bazénového vysavače odstraňte veškeré nečistoty ze dna i hladiny. Jakmile je voda čistá, je potřeba ji chemicky upravit. Zajistěte správné PH, tvrdost vody a nezapomeňte na dostatek chlóru. Poté na pár minut zapněte čističku, aby se voda důkladně promíchala.

Tip: Jak se zbavit zelené vody v bazénu? , Mléčná voda v bazénu – co jí způsobuje a jak se jí zbavit?

2. Upravte výšku hladiny

Jakmile máme vodu správně ošetřenou, přichází čas k úpravě výšky hladiny. V zimním období musíme počítat s mrazy, které by mohly poškodit skimmer, hadice a další příslušenství. Obecně tedy platí, že je potřeba vodu vypustit cca 15 cm pod úroveň skimmeru nebo nejníže umístěné trysky či hadice. Pokud vratnou trysku opatříme zátkou, může klidně zůstat pod úrovní hladiny a my se navíc vyhneme jejímu odpojování a čištění. 

3. Očistěte stěny bazénu i skimmer

Nyní přichází čas na vyčištění dalších částí. Důkladně vyčistěte stěny bazénu, ke kterým se díky nižší hladině snadno dostanete. Použít k tomu můžete i speciální přípravky. Vyčistit je potřeba také samotný skimmer, aby byl připraven na další sezónu. 

4. Aplikujte speciální přípravky

Do zbývající vody je ideální aplikovat speciální zazimovací přípravek. Chemie do bazénu na zimu sice nefunguje jako nemrznoucí směs, voda v bazénu však díky nim zůstane bez vodních řas až do další sezóny. A samozřejmě nezapomeňte vodu s přípravkem promíchat.

5. Další ochrana před mrazy i nečistotami

Pokud máte vše vyčištěno a voda je dostatečně ošetřená, je načase učinit důležité preventivní opatření. Během mrazu totiž zmrzlá voda značně nabývá na objemu, rozpíná se a snadno by mohla poškodit konstrukci bazénu nebo jeho stěny. Můžete pořídit speciální dilatační plováky, stejně efektivně ovšem poslouží i obyčejné prázdné pet lahve, které umístíte na hladinu. Nyní už můžete s klidným svědomím zakrýt bazén plachtou, pod kterou nakouknete až před začátkem nové sezóny.

6. Zazimování příslušenství a výbavy bazénu 

Samotný bazén máte skvěle připraven na zimu. Nyní už tedy zbývá pouze zazimovat příslušenství. Veškeré hadice propláchněte a umyjte, stejně jako bazénové schůdky. Případně odpojte další využívané příslušenství jako solární ohřev nebo tepelné čerpadlo a umístěte je na suché místo, na kterém je nebude ohrožovat mráz. 

Tip: Fotovoltaika recenze firem – fotovoltaické elektrárny na klíč

7. Zazimování filtrace

Pokud používáte klasickou filtraci, pořádně ji vyčistěte. Větší péči je potřeba věnovat pískové filtraci. Pískovou náplň pořádně propláchněte nebo ji případně vyměňte za novou. Z filtrace demontujte veškeré hadice a čerpadlo, které vyčistíte a necháte vyschnout. A vodu samozřejmě vypusťte i ze samotné filtrační nádoby. Takto připravenou filtraci opět zazimujte na suchém a bezpečném místě, kde teplota pod nulu neklesne.

Rady pro přípravu bazénu na zimu

Nejjednodušší bazény k zazimování jsou ty, které můžete jednoduše vyfouknout, vypustit a po vyčištění zkrátka sbalit do krabice. Se zazimováním zapuštěného nebo nadzemního bazénu je však práce více, proto vám kromě samotného návodu přinášíme ještě pár extra tipů.

  • Bazén nikdy nevypouštějte úplně, mohlo by dojít k deformaci či poničení jeho konstrukce vlivem okolních jevů. Například tlakem okolní půdy.
  • Dejte na rady výrobce. K většině bazénů dostanete také návod. Nejen na montáž, ale právě i na samotné zazimování bazénu. A nikdo nezná vlastnosti vašeho bazénu tak, jako jeho výrobce. Vždy tedy dejte přednost návodu před obecnými radami.
  • Pokud vodu chemicky ošetříte, nechte zazimovací přípravek několikrát přefiltrovat. Dokonale se tak promíchá s vodou, ošetří a vydezinfikuje filtraci, hadice a další součástky. Vám tak usnadní spoustu manuální práce okolo jejich čištění.
  • Zakryjte skimmer speciální zátkou nebo jinak zajistěte, aby se do něj nedostala voda. Prasklý skimmer kvůli napadanému sněhu nebo zmrzlé dešťové vodě není nic příjemného.
  • Nezapomeňte vysušit protiproud. Stačí, když ho párkrát na několik sekund zapnete a voda se z něj dostane sama.
  • Na zimu zakryjte bazén speciální zimní plachtou, která bazén ochrání před mrazem, nebo pořiďte celoroční bazénový polštář k jeho zakrytí.
  • Při zazimování bazénu z PVC s nafukovacím prstencem jej doporučujeme namísto skládání raději srolovat, aby nevznikaly zbytečné přehyby. Ideální teplota pro jeho skladování je 5 – 30 °C a během zimy je fajn ho několikrát rozvinout a “přeskládat”.
  • Jak zazimovat bazén se slanou vodou? Úplně stejně, jako ten klasický. Slaná voda vám sice dá k dobru pár týdnů navíc (má totiž nižší bod tuhnutí či mrazu), ale zazimování bazénu bude potřeba provést stejně důkladně. 

Zdroje:

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *