Přestože se dle světových statistik řadí Google mezi velmi oblíbenou korporaci, která s daty svých zákazníků zachází opravdu jako v rukavičkách, najdou se situace, kdy zrovna nechceme být sledováni. Projděte si s námi několik tipů, které vám pomohou zvýšit bezpečnost vašeho mobilního zařízení, a zjistěte, proč mazat historii v prohlížeči i Google aplikacích.
Jak vymazat Google historii v mobilu?
Nemusíte se bát nijak složitého procesu. Jak už jsme naznačili, Google může sbírat údaje o vašem prohlížení hned na několika místech, prioritní by však vždy měla být historie prohlížení v Google Chrome. Tu smažete snadno v několika krocích:
- Na mobilu nebo tabletu otevřete aplikace Chrome
- V pravém horním rohu zvolte ikonu možnosti – tři svislé tečky pod sebou
- Jako cca třetí možnost se vám zobrazí Historie
- Po jejím otevření zvolte možnost Vymazat údaje o prohlížení …
- Zde už si jednoduše zvolíte, které údaje o prohlížení chcete smazat a za jaké časové období
Můžete smazat jen historii procházení, cookies, mezipaměť neboli cache, ale také nastavení webů a uložená hesla. Záleží tedy jen na vás, jaké nastavení mazání zvolíte.
- Celou akci potvrdíte níže tlačítkem Vymazat data.
Jak mazat všechny Google aktivity najednou?
Chcete jednoduše, rychle a efektivně odstranit veškeré své aktivity ze všech Google aplikací na mobilu? Jednorázové smazání zvládnete stejně efektivním způsobem na iPhonu či iPadu nebo na Androidu.
- Ve svém prohlížeči přejděte na adresu myactivity.google.com
- V nastavení Moje aktivita pak stačí zvolit Smazat aktivitu podle data
- … a vybrat si své časové období
Stejně tak můžete na stránce myactivity.google.com smazat i historii a uložená data jednotlivých aktivit, jako je aktivita na webu a aplikacích, historie polohy nebo historie YouTube.
Nastavení automatického mazání Google aktivit
Vybrané aktivity spadající pod váš Google účet můžete nechat mazat i automaticky, a to vždy za daný časový úsek. Zde už je ale jiná cesta pro Android a iOS.
Jak automaticky mazat Google data na Androidu
- Na telefonu nebo jiném zařízení s Androidem si otevřete záložku nastavení
- Zde zvolte položku Google a dále Spravovat účet Google
- V horizontálním menu vyberte Data a ochrana soukromí
- Zde už můžete v Nastavení historie libovolně pro Aktivitu na webu, Historii polohy a Historii YouTube po rozkliknutí jednotlivých položek nastavit možnost Automatického mazání dat.
Ta bývá standardně vypnuta a nastavena na Aktivitu automaticky nemazat, ale stejně tak ji můžete nechat automaticky mazat ve vybraných časových intervalech.
Nastavení je velice intuitivní a můžete si jej přizpůsobit dle svých priorit individuálně u každé položky.
Jak automaticky mazat Google data na iPhone či iPad zařízeních
Jelikož na iOS zařízeních v nastavení nenajdete záložku Google, je potřeba vše nastavit přes aplikaci Gmail.
- Vpravo nahoře kliknete na svůj profilový obrázek či iniciálu a zvolíte možnost Spravovat účet Google. Pokud Gmail nepoužíváte, přejděte na adresu myaccount.google.com.
- Nahoře opět zvolíte záložku Data a ochrana soukromí a přejdete na Nastavení historie.
- Zvolíte požadovanou položku k úpravě – ať už jde o aktivitu na webu, historii polohy a historii YouTube – a níže přejdete k nastavení automatického mazání obsahu.
A stejně jako u Androidu stačí upravit nastavení dle vašich priorit a nezapomenout vybrané nastavení potvrdit.
Jaká data o nás Google sbírá?
Jako první nás samozřejmě napadne historie prohlížeče Google Chrome. Pokud pro citlivá témata zrovna nevolíme prohlížení přes anonymní karty, jsou všechny údaje o našem pohybu na internetu poctivě zaznamenávány. Mezi další data patří zejména:
- historie prohlížení Google map nebo naše GPS poloha
- vyhledávaná a sledovaná videa na YouTube, který pod Google spadá
- hlasová a zvuková data zadaná do vašeho Google Asistenta
K čemu slouží shromažďování osobních dat?
Nemusíte se bát, Google určitě nepatří mezi společnosti, která by nashromážděná data chtěla zneužít. Sběr dat o vašem chování na internetu slouží primárně k analýze a zlepšení celkových služeb nebo k zobrazování relevantního obsahu – i toho marketingového. Ať už se jedná o videa na YouTube, která by vás mohla zaujmout, nebo o zobrazení reklam, z jejichž prokliků má Google zisk.
Zdroje: https://support.google.com/accounts/answer/465?hl=cs&co=GENIE.Platform%3DAndroid&oco=0 a https://www.svetandroida.cz/jak-smazat-google-data/
Martina se tvorbě a úpravě textů věnuje již od školy. Vystudovala ekonomické lyceum, přesto dává přednost přírodě, zahrádce a zdravému životnímu stylu. Již přes deset let funguje jako freelancer v oblasti IT a online projektů, v posledních letech však převažuje právě copywriting, který se jí stal vedle rodiny a turistiky velkým koníčkem.