Zavařování rajčat je efektivní způsob zužitkování veškeré úrody a prostředek k vytvoření zásob na zimní měsíce. V českých domácnostech se proto těší obrovské oblibě. Můžete se setkat s celou řadou receptů i návodů, jak při zavařování postupovat. Některé z nich vám představíme i my.
Jak zavařovat rajčata
Postup, jak zavařovat rajčata, se skládá z několika dílčích kroků:
- sterilizace sklenic,
- příprava rajčat (viz níže recepty na přípravu rajčat pro zavařování),
- naskládání rajčat a dalších ingrediencí do sklenic,
- zavařování rajčat v hrnci, troubě, nebo v mikrovlnce,
- uchovávání.
Jak sterilizovat sklenice
Před tím, než se do zavařování rajčat pustíte, byste měli sterilizovat sklenice (včetně víček) – z těch ovšem nejprve sundejte gumičky, aby se horkem nezničily. Ke sterilizaci sklenic můžete využít myčku, kterou stačí zapnout na program s vyšší teplotou – bez použití čistících prostředků.
Stejného výsledku dosáhnete i s využitím trouby. Sklenice nejprve omyjte horkou vodou a čistícím prostředkem. Předehřejte troubu na 140 až 180 °C, naskládejte sklenice na plech a vložte do trouby. Nechte je uvnitř cca 20 minut.
Třetí variantou je sterilizace sklenic v hrnci s vodou. Vezměte si větší hrnec a nalijte do něj vodu. Naskládejte dovnitř sklenice, položte na sporák a přiveďte k varu. Vařte zhruba 10 minut. Poté vypněte sporák a hrnec přikryjte. Sklenice můžete nechat vychladnout, nebo nechat v hrnci, dokud je nezačnete plnit.
Plnění sklenic
Jakmile máte sterilizaci sklenic na zavařování za sebou, přichází na řadu příprava nálevu, doplňkových ingrediencí a samotných rajčat. K tomuto účelu můžete využít některý z níže uvedených postupů. Jakmile máte vše připravené, přejděte k plnění sklenic.
Nebojte se rajčata smáčknout. Jednak tím ušetříte místo a jednak eliminujete vznik vzduchových bublin. Pod okrajem sklenice pak nechte zhruba centimetr místa. Sklenici pevně zavíčkujte a přistupte k samotnému zavařování rajčat.
Zavařování rajčat
Rajčata můžete zavařovat hned několika způsoby, a sice:
- v hrnci – po dobu 30 minut na 90 °C,
- v troubě – vyhřejte troubu na 95 °C a zavařujte po dobu 15 až 20 minut,
- v myčce na nádobí – vložte sklenice dovnitř a zvolte program s vyšší teplotou,
- v zavařovacím hrnci – vložte sklenice tak, aby se nedotýkaly, podlijte je vodou a nechte zavařovat zhruba 25 až 30 minut na 80 °C.
Ve všech případech nechávejte mezi sklenicemi zhruba centimetr místa. Myslete také na to, že se mohou uvedené hodnoty lišit v závislosti na odrůdě rajčat či velikosti zavařovací sklenice. Proto je dobré celý proces hlídat.
Uskladnění zavařených rajčat
Po dokončení zavařování nechte sklenice vychladnout a následně je umístěte na nějaké chladné a temné místo. Ideálně do sklepa nebo spíže.
Jak připravit rajčata na zavařování
Popularita zavařování rajčat jde ruku v ruce s množstvím variací receptů. V mnoha rodinách se tak dědí osvědčené recepty na tu nejlepší přípravu. Pokud hledáte inspiraci pro něco nového, zkuste některý z našich dvou tipů na přípravu.
Jednoduchý slaný nálev
Jeden z nejjednodušších způsobů, jak připravit rajčata na zavařování, využívá slaný nálev. Budete potřebovat rajčata, vodu, sůl a samozřejmě sklenice.
- Důkladně omyjte rajčata a zbavte se stonku/bubáka.
- Nakrájejte rajčata na půlky, případně na čtvrtky.
- Naskládejte rajčata do sklenic.
- Přidejte špetku soli a sklenici dolijte vodou.
Složitější nálev pro zavařování rajčat
Svépomocí si pak můžete připravit i složitější nálev. Připravte si hrnec, 1 l vody, 0,5 l octa, 80 g cukru a 40 g soli.
- Nalijte vodu do hrnce a začněte ji vařit.
- Přidejte zbylé suroviny a přiveďte k varu.
- Nechte roztok projít varem.
- Odstavte hrnec a nechte ho vychladnout.
- Následně můžete přidat hořčičné semínko.
Poté nakrájejte rajčata a přidejte je do sklenic. Zmíněné ingredience můžete doplnit o zeleninu nebo koření podle chuti. Ze zeleniny se obvykle používá mrkev, celer, paprika nebo květák. Z koření pak bobkový list, kuličky černého pepře či nové koření.
Zdroj: AZ recepty,Tescoma
Barbora se odmala věnuje tvorbě kratších i delších textů. Ráda lidem pomáhá hledat odpovědi na otázky nejrůznější tematiky a snaží se vždy předat co nejsrozumitelnější řešení. Mimo psaní se zabývá také fotografováním a tvorbou grafiky, což jsou současně její největší koníčky.