Kornoutice africká, známá také jako kala (Zantedeschia aethiopica), patří mezi velmi oblíbené rostliny. Nezáleží na tom, zda si pořídíte tu venkovní nebo pokojovou – nároky na pěstování mají oba druhy víceméně podobné.
Všeobecně platí, že nejnáročnější na péči jsou kaly s bílým květem. Ty barevné pak lze doporučit i pro absolutní začátečníky. A co potřebují ke své spokojenosti?
Jak zalévat kalu
Kala v květináči ani na záhonku nesmí nikdy přeschnout, zároveň však nesmí být ani přemokřená. Zálivku je tedy vhodné provádět spíše v menším objemu a v kratších intervalech. A co vzdušná vlhkost? U bílých kal se pohybuje v rozmezí 70 – 80 %, a to zejména tehdy, pokud tyto kaly pěstujete v místnostech s vysokými teplotami (například v obývacím pokoji u ústředního topení). Proto potřebují kvalitní zvlhčování vzduchu. Chcete-li to provést, postavte květináče s rostlinami na podnos s mokrým expandovaným jílem (keramzitem) a jednou až dvakrát denně dolévejte vodu. Můžete je také rosit.
Ovšem „barevné“ kaly jsou v tomto ohledu mnohem méně náročné. Postačí proto, pokud je budete udržovat při vlhkosti 50 – 60 %. Dejte si však pozor, aby u nich vlhkost nikdy příliš dlouho nestagnovala na řapících. Tady by totiž mohla způsobovat hnilobu hlíz.
Kala a osvětlení
Všechny kaly při pěstování preferují jasné rozptýlené světlo (nikdy se jim nedaří pod přímým slunečním světlem). Pokud mají světla nedostatek nebo nadbytek, pak velmi rychle ztrácí listy. Kvůli nedostatku světla pak také tyto rostliny odmítají kvést a blednou. Pokojové kaly je rovněž možné pěstovat výhradně pod umělým osvětlením, i v zimě totiž potřebují trvání denního světla v délce 10 – 12 hodin, což lze v našich podnebních podmínkách zajistit jen velmi obtížně.
Jak hnojit kalu
Pro správný vývoj a kvetení těchto rostlin je rovněž nutné klást důraz na správné hnojení. Kaly pro svou spokojenost potřebují komplexní organická nebo minerální hnojiva, která by se měla aplikovat v průběhu vegetační sezóny přibližně každé dva týdny. Pokud chcete podpořit kvetení, nepoužívejte pro kaly v tomto období dusíkatá hnojiva, která iniciují spíše růst listů než květních poupat.
A pozor na nechtěné navlhčení listů (vyjma jemného postřiku). Mohou se na nich totiž rychle vytvořit nevzhledné hnědé skvrny a rostlina tak ztratí svou dekorativnost. Možný nedostatek živin poznáte snadno: listy rostlin ztrácejí svůj lesk (to pokud nemají dostatek dusíku) nebo jim zasychají konce (typický příznak nedostatku draslíku).
Jak přezimovat kaly
Během zimy potřebují kaly období odpočinku. Teploty by se měly pohybovat mezi 5-10 °C. Pokud je tedy pěstujete na záhonku, bude nezbytné je po dobu trvání zimních mrazů přesunout například do sklepa nebo na jiné vhodné místo.
Zdroj: https://www.jahodarnabrozany.cz/clanky-2/pestovani-kaly-jak-a-kdy-pestovat-pokojovou-a-venkovni-kornoutici/
Milovnice přírody s aktivním zájmem o bylinky a prostředky přírodní medicíny. Tomuto oboru se věnuje již řadu let a neustále se snaží rozvíjet své znalosti prostřednictvím různých seminářů a kurzů pod vedením odborníků.