Pravidelné pití kávy patří k běžným denním rituálům milionů lidí na celém světě. Pokud jste však žena a čekáte miminko, měla byste možná některé své zvyky trochu přehodnotit. Víte, zda je káva v těhotenství vhodná nebo ne?
Káva obsahuje kofein, kyselinu chlorogenovou, kyselinu kofeovou, sacharidy, proteiny, tuk, antioxidanty a minerály. Pro těhotnou ženu může představovat problém zejména kofein, který může způsobovat vysoký tlak nebo dokonce vyvolat předčasný porod.
Jaké množství kávy je během těhotenství bezpečné
Pití kávy během těhotenství může mít negativní vliv na plod a vyvolat komplikace. Odborníci doporučují omezit příjem kofeinu během těhotenství na nejvýše 200 mg denně.
TIP: Menstruace v těhotenství. Je možná? A jak ji spolehlivě rozpoznat od jiných stavů?
Doporučený příjem kofeinu, který není nebezpečný pro matku ani plod, je 200 mg denně, což odpovídá jednomu až dvěma šálkům kvalitní kávy.
Bezkofeinová káva v těhotenství
Pokud máte chuť na kávu opravdu často, pak můžete vyzkoušet tu bezkofeinovou. Bezkofeinová káva se vyrábí extrakcí kofeinu z normální kávy, takže stále pijete nápoj ze své oblíbené rostliny (kávovníku), a nikoli žádnou náhražku. Existují dva hlavní způsoby, jak toho dosáhnout.
Při prvním způsobu se kávové zrno namočí do vody, kde se kofein odplaví. Poté se káva vysuší a znovu uskladní. Ve hře je ovšem také chemický proces, při němž se kávové zrno namáčí v roztoku chemikálií, které z něj kofein doslova vytahují. Poté se káva opláchne a znovu usuší.
Výsledkem obou procesů je káva bez kofeinu, která má méně výraznou chuť a aroma než normální káva. Pro konzumaci v těhotenství je vždy lepší zvolit tu, připravenou přírodním (tedy prvním) způsobem.
TIP: Jak se chovat na začátku těhotenství? Co dělat a nedělat, abyste si nechtěně neublížila? Můžete zázvor v těhotenství?
Kofein může mít negativní účinky na vývoj plodu, takže bezkofeinová káva je pro těhotné ženy vhodnější volbou. Je však důležité si uvědomit, že některé bezkofeinové kávy mohou stále obsahovat malé množství kofeinu, takže je důležité si před konzumací ověřit jejich složení. Navíc i bezkofeinová káva může mít vliv na spánek a trávení, takže by se měla konzumovat s mírou.
Přírodní náhražky kávy
Klasickou kávu je také možné nahradit některými přírodními alternativami. Velmi oblíbené jsou například tyto:
- Káva z kořene čekanky
- Káva z kořene pampelišky
- Karobová káva
- Káva z praženého ječmene
- Bylinný čaj (např. rooibos, heřmánek atd.)
- Yerba maté
- Matcha čaj
TIP: Sushi v těhotenství – je vhodné nebo ne?
Někdy se jako alternativa kávy uvádí i tzv. zlaté mléko (vyrobené z kurkumy, zázvoru a dalšího koření), to však vzhledem ke svému složení pro těhotné ženy příliš vhodné není.
Zdroj: https://www.vybornakava.cz/2014/vse-co-jste-chteli-vedel-o-kave-bez-kofeinu/, https://www.prozeny.cz/clanek/co-pit-misto-kavy-mame-tipy-na-alternativy-bez-kofeinu-74110, https://www.alza.cz/kava-v-tehotenstvi
Milovnice přírody s aktivním zájmem o bylinky a prostředky přírodní medicíny. Tomuto oboru se věnuje již řadu let a neustále se snaží rozvíjet své znalosti prostřednictvím různých seminářů a kurzů pod vedením odborníků.