Péče o slivoně má svá specifika – především je třeba myslet na to, že tyto stromy mají velmi křehké dřevo – někteří zahradníci ho dokonce označují jako vůbec nejkřehčí. A na to je tedy třeba myslet při péči o ně.
Je nezbytně nutné vystihnout ten správný okamžik k řezu, kdy mají slivoně nejlepší možnost regenerace. A není to ani na podzim ani v únoru, jak se někdy lidé domnívají.
Kdy řezat švestky
Protože se mezi zahrádkáři používá spíše než slivoň označení švestka, pak se ho přidržíme i my. Řez se provádí na jaře, tedy v době, kdy se teprve začínají rozvíjet první pupeny (ovšem přistoupit k němu lze i na podzim). V tomto období vám totiž ještě vhled do koruny stromu nekomplikují listy, a zároveň se vyhnete příliš silnému toku mízy. Styl řezu se pak liší podle toho, jak starý stromek máte.
Řez švestky a jak na něj rok za rokem
Obvykle se na zahradu sází stromky s asi metrovým kmínkem, návod pro řez od prvního roku se tedy bude týkat právě takovýchto stromků. Pokud už máte stromky větší, musíte řez trochu přizpůsobit.
Řez v prvním roce po výsadbě
Během prvního jara se všechny větve zkracují přibližně o třetinu Používají se opravdu ostré nůžky. Jiné ošetření se neprovádí, je totiž třeba, aby si stromek vytvořil dostatečně vysoký kmen jako základ pro budoucí korunu.
Řez v druhém roce po výsadbě
Následujícího jara je už třeba začít tvořit základ pro vytvoření koruny. Z tohoto důvodu se švestce ponechají jen tři nebo čtyři nejsilnější větve. I ty je však třeba zkrátit a to přibližně o polovinu délky. Pokud jsou ovšem některé větve výrazně slabší, je možné je zkrátit ještě o něco více. Větve vybírejte pozorně a snažte se, aby ze všech stran vznikla koruna co nejrovnoměrněji rozložená.
Řez ve třetím roce po výsadbě
Nyní už stačí stromek jen mírně korigovat. Odstraňovat je třeba všechny větve, směřující kolmo vzhůru – těm se říká vlky. Je také třeba dbát na to, aby nebyla koruna nikdy příliš hustá, takže pryč musí všechny větve, které míří přímo do středu koruny nebo které konkurují hlavní větvi. A pryč musí i větve vyrůstající pod ostrým úhlem – ty se totiž dřív nebo později stejně vylomí, takže není důvod je na stromku ponechávat. A pamatujte si také, že větve by se měly pokud možno táhnout mimo střed koruny. Uvnitř by totiž ovoce dozrávalo jen špatně.
Je možné švestku řezat i mimo jarní termín?
Ano, možné to je. Pokud víte, že na jaře nebudete stíhat, nahraďte jarní řez tím červnovým anebo k němu přistupte ve chvíli, kdy sklidíte veškeré ovoce. Během vegetace všeobecně švestka zvládá regeneraci po ořezu nejlépe. Naopak během zimy jsou jakékoliv zásahy zcela nevhodné.
Zdroj: https://www.atlaso.cz/kdy-a-jak-strihat-svestku/, https://garlo.cz/clanky/rez-svestek
Milovnice přírody s aktivním zájmem o bylinky a prostředky přírodní medicíny. Tomuto oboru se věnuje již řadu let a neustále se snaží rozvíjet své znalosti prostřednictvím různých seminářů a kurzů pod vedením odborníků.