Možná jste si všimli, že se v souvislosti s půjčkami často skloňuje také pojem konsolidace. My vám dnes prozradíme, o co se jedná, k čemu konsolidace slouží a kdo ji nabízí nebo pro koho je vhodná …
Co je konsolidace?
Konsolidace je sloučení více půjček do jednoho výhodnějšího úvěru. Jedná se o produkt, který by vám měl pomoci zkrotit půjčky, ušetřit nebo snížit příliš vysoké měsíční splátky. Konsolidaci nabízí banky i nebankovní společnosti.
Pro koho je konsolidace vhodná?
Pokud splácíte dvě nebo více půjček, může pro vás být konsolidace řešením, jak ušetřit za poplatky a mít v odchozích platbách větší přehled.
Sloučením půjčky do jedné se vám tak mohou snížit náklady – ať už jen jedním poplatkem nebo placením jednoho úroku, který v případě bank bývá výrazně nižší.
Jak konsolidace funguje?
Pokud jste našli banku či společnost, která konsolidaci půjček nabízí, můžete si rovnou zkusit podat žádost.
Jednoduše v ní uvedete všechny své aktuální půjčky či úvěry, poskytovatel konsolidace pak bude znát celkovou částku, kterou za vás bude muset třetím stranám uhradit a nabídne vám ideální měsíční splátku, kterou zvládnete.
Běžně nedostanete peníze z konsolidace neboli nového úvěru přímo vy na svůj účet, ale banka či nebankovní společnost je vyplatí rovnou poskytovatelům půjček, které aktuálně splácíte.
Vy pak budete splácet jen jednu splátku měsíčně, často si můžete také ještě dopůjčit další finance – v závislosti na vašich možnostech a příjmech, případně si můžete splácení závazků prodloužit na delší dobu, čímž se vám sníží i měsíční splátky.
Mohlo by vás zajímat … Nebankovní Hyperpůjčka – kolik si půjčíte a jaké jsou podmínky?
Co vše můžete konsolidovat?
Při schvalování konsolidace hraje velkou roli také typ závazků, které splácíte. Při konsolidaci záleží také na vašich stávajících poskytovatelích půjček, obecně by ale konsolidace neměla být problém pro:
- bankovní úvěry
- nebankovní úvěry – včetně mikropůjček
- kontokorenty
- kreditní karty
- hypotéky
- úvěry ze stavebního spoření
- účelové půjčky a spotřebitelské úvěry – například pokud splácíte novou televizi
Problém ale banky často mívají s leasingy, které lze těžko vyplatit a tedy i konsolidovat, většinou vám neproplatí ani půjčky od soukromých osob, problémové bývají občas i některé mikropůjčky či krátkodobé úvěry nebankovních společností.
Přečtěte si také … Jak se zbavit nevýhodných nebankovních půjček?
Kdy se konsolidace nevyplatí?
Býváte často v prodlení se splátkami a půjčky už vám přerostly přes hlavu? Pak je pravděpodobné, že budete mít také negativní záznam v registru a banky či nebankovní společnosti vám pak nebudou schopny nabídnout výhodný úrok, případně vám konsolidaci vůbec neschválí.
Pokud ale není vaším cílem ušetřit, ale jen ponížit příliš vysoké splátky a úvěr si tak natáhnout na delší dobu, přece jen se může jednat o řešení. Jak moc je pro vás (ne)výhodné už pak musíte posoudit sami. Detailně jsme se to rozebrali v tomto článku.
Náš tip: Pojištění proti blbosti – k čemu slouží, výhody i rizika
Jaká pravidla má konsolidace?
Obecně platí, že minimální částka pro konsolidaci – tedy výše vašich aktuálních závazků by měla být minimálně 50 000 Kč. Horní hranice konsolidace bývá většinou okolo 500 000 Kč, najdou se ale i banky či společnosti, které nabízejí i konsolidace v hodnotě 1 000 000 Kč.
U vyšších konsolidací je často vyžadován ručitel, případně také nemovitost do zástavy.
Tip: Srovnejte si půjčky online
Minimálně můžete konsolidovat 2 půjčky, horní hranice počtu půjček sice stanovená nebývá, zejména banky ale mohou mít s větším množstvím půjček problém a nebudou vás pak brát jako s bonitního klienta.
Tip: Jak nenaletět podvodníkům? Černá listina podvodné půjčky
Co budete ke konsolidaci potřebovat?
Stejně jako při sjednávání jakékoliv půjčky bude nutné doložit 2 platné doklady totožnosti, připravit byste si měli také potvrzení o pravidelném příjmu (například výpisy z účtu), případně daňové přiznání.
Nezbytná bude také dokumentace k půjčkám, jež chcete konsolidovat, připravte si tedy smlouvy, ze kterých je jasná celková částka k úhradě a další náležitosti.
Kdo nabízí konsolidaci půjček?
Konsolidace najdete v nabídkách většiny českých bank, můžete si tedy vybrat právě tu vaši nebo si porovnat jednotlivé nabídky.
Konsolidace ale nabízí také nebankovní společnosti, u kterých už ale bude nutné více počítat a důkladně se seznámit s podmínkami. Snadno by se totiž mohlo stát, že si půjčky zkonsolidujete do ještě nevýhodnějšího úvěru.
Shrnutí závěrem …
Konsolidace může být efektivním řešením v případě, kdy už své vám závazky pomalu začínají přerůstat přes hlavu. Půjčky budete pravděpodobně splácet déle, můžete ale zásadně ušetřit na poplatcích i úrocích. Seznamte se ale se všemi podmínkami konsolidace před podpisem smlouvy, abyste se nedostali do ještě větších finančních problémů.
Konsolidace je sloučení více půjček do jednoho výhodnějšího úvěru. Jedná se o produkt, který by vám měl pomoci zkrotit půjčky, ušetřit nebo snížit příliš vysoké měsíční splátky. Konsolidaci nabízí banky i nebankovní spolčenosti.
Pokud máte 2 nebo více půjček, můžete banku či nebankovní společnost požádat o konsolidaci. Jedná se v podstatě o nový úvěr ve výši, která pokryje vaše současné závazky. Banka nebude peníze vyplácet na váš účet, ale rovnou za vás vyplatí půjčky třetím stranám.
Máte také zkušenost s konsolidací? Prozraďte v komentářích níže našim čtenářům, kde vám nabídli nejlepší podmínky a zda vám konsolidace pomohla …
Zdroje: https://www.kb.cz/cs/obcane/kb-radce/chytre-na-pujcky/co-je-konsolidace a https://www.e15.cz/finexpert/konsolidace-neni-pro-kazdeho-co-vse-lze-konsolidovat-a-za-jakych-podminek-1361379
Martina se tvorbě a úpravě textů věnuje již od školy. Vystudovala ekonomické lyceum, přesto dává přednost přírodě, zahrádce a zdravému životnímu stylu. Již přes deset let funguje jako freelancer v oblasti IT a online projektů, v posledních letech však převažuje právě copywriting, který se jí stal vedle rodiny a turistiky velkým koníčkem.