Kontryhel obecný patří mezi nejznámější bylinky vhodné pro řešení „ženských“ problémů. Jak pomáhá a jak ho užívat?
Kontryhel obecný (Alchemilla vulgaris), běžně známý pod přezdívkou sukénka Panny Marie je vytrvalá rostlina pocházející z Evropy a Asie. Je široce pěstován pro své atraktivní olistění a jemné žlutozelené květy, které rozkvétají od začátku do poloviny léta. Jeho listy jsou pokryty výraznými vroubkovanými listy, které tvoří růžici a jsou pokryty jemnými chloupky, které jim dodávají měkký, sametový vzhled.
Něco málo o kontryhelu
V zahradě se kontryhel často pěstuje jako okrasná rostlina, ceněná pro své atraktivní olistění a jemné květy. Dobře roste ve vlhké, dobře odvodněné půdě a snáší i částečný stín. Je také oblíbenou volbou pro použití ve skalkách nebo poslouží i jako půdopokryvný element. Vyžaduje minimální údržbu, takže je skvělou volbou pro zahradníky, kteří chtějí na svou zahradu nenáročný zelený doplněk, navíc vybavený i léčivými vlastnostmi.
TIP: Ashwagandha účinky. Kdy prospívá a kdy škodí? Pro její účinky na zdraví ji systém tradičního indického lékařství Ájurvéda využívá již po tisíce let
Účinky kontryhelu na zdraví
Kontryhel se používá v tradiční medicíně k různým účelům, mimo jiné jako lék na menstruační křeče, k zastavení krvácení a k léčbě zažívacích problémů. Používá se také v produktech péče o pleť pro svou údajnou schopnost zklidňovat a hydratovat pokožku. A jaká jsou konkrétní využití této bylinky?
Zmírnění nepříjemné menstruace
Kontryhel má adstringentní a protizánětlivé vlastnosti, takže je užitečný pro snížení menstruačního nepohodlí a křečí. Zmírňuje také intenzitu menstruace a může pomoci s vyrovnáním cyklu.
TIP: Yerba maté a jeho negativní účinky na zdraví. Co vám hrozí, pokud to s oblibou toho nápoje přeženete?
V kosmetice se adstringenty používají ke zmenšení pórů a k omezení produkce kožního mazu. Tyto látky také pomáhají udržovat pokožku suchou a čistou.
Péče o pleť
Skvěle se hodí také k léčbě kožních onemocnění, jako je akné a ekzém.
Hojení ran
Tato bylinka má také potenciál podporovat hojení ran a snižovat zánět. Obvykle se používá přikládání čerstvých listů.
Péče o zdraví trávicího traktu
Kontryhel se také se někdy používá k léčbě zažívacích problémů, jako je průjem a zažívací potíže.
TIP: Bylinky na játra – které a jak pomáhají? Vsaďte na tyto prověřené druhy. Budete tak mít jistotu, že nikdy nešlápnete vedle
Jak připravit čaj z kontryhele
Nejčastěji se používá čaj, připravovaný běžným způsobem. Recept vypadá takto:
- 1 polévková lžíce sušených listů
- 1 šálek vroucí vody
- Med nebo citron (volitelné)
Sušené listy vložte do šálku a zalijte vroucí vodou. Nechte čaj louhovat 5-10 minut, nebo dokud nedosáhne požadované síly. Čaj sceďte do samostatného šálku, lístky vyhoďte a pokud chcete, přidejte med nebo citron podle chuti. Užívají se obvykle 3 až 4 šálky denně po dobu několika týdnů nebo podle potřeby. A pokud do něj namočíte čisté plátno, poslouží i jako obklad na problematickou pleť.
Kontryhel – kontraindikace
A při jakých stavech je lepší kontryhel neužívat, nebo se předtím alespoň poradit s lékařem?
TIP: Bylinky proti stresu a úzkosti – vyberte si ty nejlepší a naučte se je správně používat. Není to těžké a svém tělu tím opravdu prospějete
Ne, může způsobit potrat, takže by se neměl užívat během těhotenství.
Při potížích se srážlivostí krve
Bylinka Alchemilla vulgaris může ovlivňovat koagulaci krve, takže by se neměla užívat u pacientů s poruchami srážlivosti krve.
Ne, kontryhel může negativně ovlivňovat tvorbu mléka, takže by se neměl užívat během kojení.
Interakce s léky
Neužívejte jej ani ve chvíli, kdy užíváte léky ovlivňující srážlivost krve. Bylinky na ředění krve – jaké druhy jsou nejlepší?
Zdroj: https://www.avicenna.cz/item/alchemilla-vulgaris-kontryhel-obecny, https://www.dtest.cz/clanek-1166/leciva-sila-rostlin-kontryhel-obecny-alchemilla-vulgaris-l, https://www.prozdravi.cz/problematiky/kontryhel-obecny-alchemilla-vulgaris/
Milovnice přírody s aktivním zájmem o bylinky a prostředky přírodní medicíny. Tomuto oboru se věnuje již řadu let a neustále se snaží rozvíjet své znalosti prostřednictvím různých seminářů a kurzů pod vedením odborníků.