Lagevrio zkušenosti – co dělat, když onemocníte těžkou formou koronaviru

Léků, určeným pro léčbu pacientů trpících prokázaným mírným a středně těžkým covidem-19, zatím na našem trhu moc není. Zkušenosti s Lagevrio však ukazují, že jde o vzácnou výjimku. Je však třeba splnit několik důležitých kritérií, jinak není možné lék použít.

Především je třeba mít na paměti, že Lagevrio se vždy vydává pouze na recept. A předepsat vám ho může pouze praktický lékař nebo jiný ambulantní specialista. A na základě jakých kritérií?

Kdy se předepisuje Lagevrio

Nejde o běžně dostupný lék, ve skutečnosti zatím tento přípravek není u nás registrovaný a jeho používání je možné pouze dočasně na základě příslušných rozhodnutí. A jaká kritéria je třeba splnit, aby mohl být lék Lagevrio předepsán?

  • věk nad 18 let
  • pozitivita testu na SARS-CoV-2 (nezáleží na tom, zda jde o test antigenní či PCR),
  • musí být předepsán do 7 dnů od nástupu příznaků covidu-19,
  • klinický stav pacienta nesmí vyžadovat hospitalizaci kvůli onemocnění covid-19
  • je-li pacient léčen na covid, nesmí mu být indikováno podávání kyslíku pro covid-19,
  • dlouhodobá prognóza pacienta musí vyhodnocena jako příznivá

TIP: Recepty z jarních bylinek pro zdraví. Jak využít jitrocel, pampelišku, nebo kopřivu?

Kdy může lékař předepsat Lagevrio?

V zásadě vždy, kdy od výskytu prvních příznaků covidu-19 neuplynulo více než 7 dní a pacient zároveň ještě není v natolik kritickém stavu, aby jeho stav vyžadoval hospitalizaci kvůli koronaviru nebo dokonce podávání kyslíku.

Lagevrio pro pacienty s vysokým rizikem

Lék je primárně určen pro pacienty s vysokou mírou rizika vážného průběhu nemoci. A kdo do této kategorie spadá? Pro indikaci léku Lagevrio stačí splnění jedné z těchto podmínek:

  • index tělesné hmotnosti (BMI) ≥ 35 kg/m2
  • primární nebo sekundární imunodeficit
  • jaterní cirhóza
  • diabetes mellitus
  • monoterapie kortikosteroidy
  • chronické plicní onemocnění v dispenzarizaci
  • trombofilní stav
  • neurologická onemocnění ovlivňující dýchání,
  • věk ≥ 65 let,
  • věk ≥ 55 let, pokud pacient trpí léčenou arteriální hypertenzí nebo má index tělesné hmotnosti (BMI) ≥ 30 kg/m2
  • biologická léčba
  • chronické onemocnění ledvin

Vyskytnout se mohou i jiné individuální rizikové faktory progrese covidu-19, ty už však závisí na posouzení ošetřujícího lékaře.

TIP: Podélné a svislé rýhy na nehtech – co to znamená? Nehty mohou být závažným ukazatelem nejrůznějších zdravotních problémů

Kdy nelze užívat Lagevrio?

Kontraindikací při podávání tohoto léku je těhotenství a kojení.

Jak vypadá Lagevrio

Pokud vám tento lék lékař předepíše, dostanete celkem 4 tobolky léčivého přípravku s léčivou látkou (800 mg molnupiraviru). Je třeba je užívat každých 12 hodin. Dávkování i frekvenci však může upřesnit lékař (například při potížích s játry apod.). Užívají se nezávisle na jídla a nesmí se otevírat, drtit ani žvýkat. Je zkrátka třeba je spolknout celé.

Pochází z díly společnosti Merck Sharp & Dohme a vzniká ve spolupráci s Ridgeback Biotherapeutics.

TIP: Zkušenosti s Tramalem – pozor na závislost! Co je Tramal, jak účinkuje a kdy je jeho užívání v pořádku…

Lagevrio a Remdesivir – rozdíl

Pokud se o léčbu covidu-19 zajímáte, pak vám dost možná utkvěl spíše v paměti lék Remdesivir. A jaký je mezi těmito léčivy rozdíl? Zatímco Lagevrio se užívá orálně, Remdesivir se podává infuzí do žíly (a je tedy oblíbený zejména v nemocnicích).

Co obsahuje Lagevrio

Kromě účinné látky obsahuje Lagevrio i řadu pomocných látek. I s těm je třeba se seznámit kvůli možné alergické reakci. Zde je jejich seznam.

Složení Lagevrio: Sodná sůl kroskarmelózy (E468), Hydroxypropylcelulóza (E463), Magnesium-stearát (E470b), Mikrokrystalická celulóza (E460), Hypromelóza (E464), Oxid titaničitý (E171), Červený oxid železitý (E172), Butylalkohol, Dehydratovaný alkohol, Isopropylalkohol, Hydroxid draselný, Propylenglykol (E1520), Čištěná voda, Šelak, Silný roztok amoniaku a Oxid titaničitý (E171).

Lagevrio zkušenosti

A jaké zkušenosti mají s užíváním léku Lagevrio pacienti?

Bral ho můj otec, protože je po transplantaci. Snášel ho dobře bez vedlejších účinků, covid mu způsobil jen lehkou virózu.“

Lucad77

TIP: Bylinné kapky Gynex – recenze. Jak je hodnotí uživatelky? A pomohou s gynekologickými problémy fyzického či psychického rázu?

Brala jsem, protože jsem také po transplantaci. Do 12 hod od prvních 4 tablet (brala jsem 4 tablety 2× denně) jsem byla bez všech příznaků covidu. Žádné nežádoucí příznaky jsem nezaznamenala.“

Trojskahelena

V mém okolí ho brali celkem 4 lidi (3 senioři a jeden 43let). Jen jedna osoba měla pocit, že po něm začala víc kašlat (mohlo ale být způsobeno covidem). Jinak žádné vedlejší účinky, resp nic, co by se dalo jednoznačně přičíst léku a ne covidu. Brát se ale musí co nejdřív od zjištění covidu, aby zabral.“

Nika079

Pokud mate možnost ho brat (ne kazdy ma narok neboť vyjde na 21 tisic na pet dnu) velmi doporucuji. S nim je prubeh covidu mnohem slabsi. Poprve kdyz jsem ho dostala nebylo moznost se jeste ockovat a myslelala jsem ze to nezvladnu dušeni horecky vysoke strasne zl3 na zvraceni bolesti rozhodne to nebyla chřipečka. Nyni s Lagevriem o mnoho lepší“

Vilicek1

TIP: FlexiMed recenze – zázrak pro klouby nebo vyhozené peníze?

Pokud vám tedy byl lék Lagevrio předepsán, nemusíte mít z jeho užívání žádné obavy. Podle zkušeností uživatelů je zcela bezpečný a lékař, který vám ho předepisuje, musí navíc velmi dobře znát váš zdravotní stav. Pozor by si měly dát jen těhotné a kojící ženy (kojení je třeba na 4 dny přerušit) a ti, kdo by mohli být alergičtí na některou z použitých složek.

Zdroj: https://bulovka.cz/uploads/2021/12/21/Rozhodnuti-o-docasnem-povoleni-distribuce-vydeje-a-pouzivani-leciveho-pripravku-LAGEVRIO.pdf, https://www.sukl.cz/sukl/ema-vydala-doporuceni-k-pouziti-molnupiraviru-k-lecbe-covid, https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-co-ted-zabira-na-covid-ucinne-antivirotikum-je-hur-dostupne-na-venkove-209176

post

Zkušenosti “Lagevrio zkušenosti – co dělat, když onemocníte těžkou formou koronaviru

  1. Moje mamka silně nastydla a měla laryngitidu (angínu),neměla horečky,lékař aniž by jí viděl a bez testu jí napsal tento lék na Covid…je to týden co ho mamka dobrala a musím napsat,že se z toho vůbec nedostala,jo angínu jsme zahnaly alpou,paralenem,čajem se zázvorem,česnekem a medem…Mamka nemůže vůbec jíst,strašně zeslábla,zhubla a chraptí,navíc toho má plnou hlavu,takže dutiny.Jako když se jí chytla nějaká viróza,kterou zkoušíme vyhnat vším možným!Úroč lékaři píší prášky,které nejsou registrované?Chtějí těm lidem ublížit?Mojí mamce je 82 let a mám o ní starosti…Tohle co se jí děje není normální!A doktor jí k sobě nepustí páč není očkovaná a on se neočkovaných bojí,stejně jako mě,takže jí neprohlídl,do krku nekouknul a prostě za rohem jí vystřelil tyhle léky…Už toho mám fakt DOST!Na co si trady ty doktoři hrají za ty prachy? 🙁 🙁 🙁

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *